Jak przebiega drugi poród?

27 Kwietnia 2015

Podobno drugi poród jest łatwiejszy. Warto wiedzieć, co zrobić, by okazał się możliwie jak najprostszy.

mother vogue

Dla wielu kobiet pierwszy poród okazuje się przykrym, czasem wręcz traumatycznym przeżyciem – do tego stopnia, że nie chcą rodzić więcej dzieci. Kiedy więc okazuje się, że znowu są w ciąży, panikują, nie wyobrażając sobie, że będą raz jeszcze musiały przejść przez koszmar porodu. Wiele kobiet twierdzi jednak, że drugi poród często bywa łatwiejszy. Zatem fakt, że już raz przez to wszystko przechodziłaś, to jednocześnie najlepsza i najgorsza sprawa związana z rodzeniem kolejnego dziecka.

„Większość kobiet czuje się mniej zdenerwowana i zestresowana, gdy zbliża się czas drugiego porodu. Wiedza o tym, czego oczekiwać, jak przebiega poród i czy chce się dostać środki przeciwbólowe i/lub znieczulenie zewnątrzoponowe zazwyczaj działa uspokajająco. Pamiętaj jednak, że każdy poród jest inny. Na szczęście drugi przebiega zwykle łatwiej i szybciej niż pierwszy” – pisze dr Penny Preston w książce „Druga ciąża. Poradnik dla rodziców” (Muza 2011).

Czego się spodziewać?

Przy drugim porodzie musisz być przygotowana na kilka nowości. W pierwszej ciąży do rozwarcia czy skrócenia szyjki macicy często dochodzi tuż przed porodem, w drugiej ciąży może się jednak zdarzyć, że będziesz chodzić nawet przez kilka tygodni z szyjką rozwartą na 2-3 cm – i niemal zupełnie skróconą. Mało tego – możesz nawet nie być pewna, czy poród już się zaczął! „Wiele kobiet doznaje częstszych i silniejszych skurczów macicy w drugiej ciąży i nie zawsze wie, czy to już początek porodu” – zauważa dr Preston.

W przypadku drugiego porodu zarówno etap pierwszy (od początku fazy aktywnej do pełnego rozwarcia – na 10 cm), jak i etap drugi (od pełnego rozwarcia do fazy parcia) zazwyczaj ulegają skróceniu. Dla porównania: poród pierwszego dziecka trwa zwykle 12-14 godzin, natomiast drugiego ok. 8. „Istnieje kilka powodów takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, szyjka macicy zachowuje pewną pamięć i rozszerza się szybciej. Często dochodzi również do jej poszerzenia jeszcze przed rozpoczęciem porodu. Wiele kobiet przypomina sobie też, jak przeć, a więc skutecznie wypycha dziecko na zewnątrz. Przy pierwszej ciąży druga faza porodu trwa około godziny, a przy kolejnych może zająć tylko 20 minut” – czytam w poradniku „Druga ciąża”.

Może się jednak zdarzyć, że dziecko ułoży się w pozycji utrudniającej poród albo że będzie większe – wtedy poród, mimo że drugi, może być trudniejszy.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (7)
ocena
3.9/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Migotka
(Ocena: 5)
2015-05-08 23:09:21

re: Jak przebiega drugi poród?

Mój pierwszy poród trwał 5 godzin,zaś drugi trwał zaledwie 7 minut.Więc gdzie tu jest regułka o czasie trwania porodu???

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
k
(Ocena: 1)
2015-04-29 10:16:44

re: Jak przebiega drugi poród?

nic nie jest regułą...moj pierwszy porod trwal 6 h i teraz z perspektywy czasu twierdze ze nie bylo najgorzej za to drugi porod trwal 25 h ! dziecko urodzilo sie niedotlenione .. a ja dochodzilam do siebie pol roku podczas gdy przy perwszym szalalam po oddziale juz po 2 godzinach..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-04-28 17:36:45

re: Jak przebiega drugi poród?

No bardzo ciekawe... Moj pierwszy poród trwał dokładnie 4h i był szybki i prawie bezbolesny... Piszecie takie durnoty, a potem dziwne, że jest panika przed porodem...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-04-28 11:00:22

re: Jak przebiega drugi poród?

Miałam 15 skurczy włącznie z partymi -1 poród. współczuję kobietom , które długo rodziły i nie dziwię się że wiele z nich mię chce więcej dzieci

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Karolina
(Ocena: 1)
2015-04-28 08:42:35

re: Jak przebiega drugi poród?

co za debil pisze te artykuły?? to nie ma nic wspólnego z rzeczywistością

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ala
(Ocena: 5)
2015-04-28 08:11:14

re: Jak przebiega drugi poród?

Ja napewno juz nigdy nie urodze drugiego dziecka. Pierwszy porod trwal 21 godz wiec z tych wyliczen wynika ze bede rodzila jakies 17 godz...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-04-28 01:48:36

re: Jak przebiega drugi poród?

smiech na sali

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1