Jak dbać o miejsca intymne po nacięciu krocza?

18 Marca 2010

Nawet bez konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia, położna może sięgnąć po skalpel. Dlaczego podczas porodu może dojść do nacięcia krocza? Z czym wiąże się taki zabieg? Jakie mogą być powikłania?

nacinanie krocza

Nie ma wątpliwości, że wszystkie z nas nie już jednokrotnie rozważały kwestię  ciąży i urodzenia dziecka. Jednak pytania takie jak: ile mieć  dzieci i czy wolałybyśmy urodzić chłopca, czy dziewczynkę to zaledwie naiwne wątpliwości tych z nas, które póki co, jedynie marzą o stworzeniu własnej rodziny.

W miarę upływu czasu i zmian naszych planów, pytania zaczynają być coraz bardziej konkretne… aż w końcu, wszystko, co nas interesuje, to odpowiedzi i skuteczne rady: kiedy pójść z dzieckiem na szczepionkę, jak sprawić by przestało płakać i dlaczego wysypka na skórze naszego maluszka nie znika?!

Dla młodych cenna rada: warto zadbać o siebie! W innym razie zmęczenie i dolegliwości fizyczne, uprzykrzą piękny czas, jakim jest powrót noworodka do domu… Nie każda kobieta zdaje sobie sprawę z tego, co tak naprawdę może dziać się z jej ciałem podczas porodu i po nim… Warto wiedzieć, że jeśli nie zajdzie potrzeba wykonania cesarskiego ciecia, a poród odbędzie się w sposób naturalny, położna może dokonać nacięcia krocza. Co to oznacza?

Większość kobiet, po takim zabiegu boryka się z objawami, towarzyszącymi gojeniu się rany. Bólowi towarzyszy świąd i pieczenie… Warto uzbroić się w leki neutralizujące podobny dyskomfort, aby uniknąć ryzyka infekcji i poporodowego krwawienia z dróg rodnych. Przede wszystkim nie można dopuścić do zakażenia! To stanowi zagrożenie nie tylko dla mam. Cierpieć mogą również maluchy, którym zabraknie opieki młodej mamy.

Rozwiązaniem są  leki, zawierające chlorowodorek benzydaminy taki jak np. Tantum Rosa. Stosowanie ich, zmniejsza ryzyko nadkażenia rany, działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, a przede wszystkim przeciwbólowo! Tu przestroga: o wszystkich ewentualnościach i powikłaniach należy pomyślec już teraz! W przeciwnym razie, okres pierwszych tygodni opieki nad noworodkiem, niezwykle umacniający więzi między matką, a dzieckiem, może zamienić się w istny koszmar!

Alicja Milewska

Zobacz także:

Porada ginekologiczna: Jak żyć po wstydliwej chorobie?

Jeśli ty lub twój partner cierpieliście na chorobę weneryczną, koniecznie przekonajcie się, jak postępować po powrocie do zdrowia.

Ciąża bez tajemnic: Ile można przytyć  przez 9 miesięcy? (SONDA)

Ile powinna wskazywać waga w miarę upływu ciąży? Czy przybranie 20 kilogramów jest normalne? Jak się odżywiać, by dzidziuś rósł w siłę, a biodra nie obrastały tłuszczem?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (53)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-17 09:41:23

a po zastosowaniu tantum rosa trzeba się podmyć czy tak zostawić?? zastanawiam się poniewaz lekarz mi kazał to stosować po nacięciu, ale w ulotce nic nie ma na ten temat... prosze o pomoc.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-07 15:54:43

To nie ma na to zadnego znieczulenia? o.O...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-20 20:10:38

Czyli mamy kolejną reklamę leków, a nie porządny artykuł. Niczego się nie dowiedziałam z tego artykułu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-20 21:14:34

Może i reklama ale tantum rosa jest na prawdę świetnym środkiem, mi on niezwykle pomógł przejść przez okres połogu!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-19 01:04:12

nie rozumiem kiedyś kobiety rodziły same i było dobrze

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-20 12:18:25

nie nie było dobrze .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-29 23:56:13

kiedyś o wiele więcej dzieci umierało przy porodzie albo krótko po nim. wszystko co jest teraz robione m in nacięcie krocza jest dla dobra dziecka i matki.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-18 22:40:41

przed porodem smarujcie krocze olejkiem migdałowym, podobno pomaga i nie trzeba wtedy nic nacinać podczas porodu. Ja sobie kupię, termin porodu mam na wrzesień :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-18 23:01:11

A to nie szkodzi na naturalną florę bakteryjną czy coś?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-18 22:36:22

Zawsze chciałam mieć trójkę wesołych dzieci. Ale jak czytam te artykuły o "za luźnej pochwie" "braku kondycji mięśni kegla po ciąży" "o nacinaniu" i wielu wielu innych to aż mi się włos jeży..... Czy to wszystko na prawdę jest aż tak okropne, czy tylko tak to podkoloryzowują? Poproszę o odpowiedź jakiejś szczęśliwej mamuni ^^

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-19 19:55:57

ej tutaj to typowe podkoloryzowanie w celu zrobienia reklamy, ja jestem szczęśliwa mama po rozcięciu owszem miałam pewny dyskomfort przy siedzenie, to co tu piszą to jakieś bajki... jak używasz mydła i wody to zakazenie ci nie grozi. A w ogóle takie artykuły zniechęcające do ciąży powinny być zabronione !! dzieciatko pod serduszkiem to najpiękniejsze chwile, a później jak juz jest w domu ahhh

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-18 20:38:54

Na nacięcie krocza wyraża się zgodę, lepsze jest nacięcie niż pęknięcie bańki odbytnicy i nietrzymanie stolca. Poza tym świadome położne nie nacinają dla zabawy, większość z nich przecież sama rodziła i bólu dla przyjemności komuś zadawać nie będzie. Nacina się kiedy istnieje ryzyko pęknięcia krocza i nie zależy to od wielkości dziecka jak napisała jedna z pań poniżej "było to niepotrzebne bo dziecko było mniejsze" kanał rodny był już raz "używany" i jego wytrzymałość została niejako naruszona, poza tym wiek nie działa na korzyść skóry, rodzaj diety może przekładać się na jej wytrzymałość. Jeśli ktoś boi się nacinania lub pęknięcia polecam nacieranie krocza przez całą ciążę olejkiem migdałowym (nie takim do ciasta) i picie herbatki z malin (może to bardziej babciny przesąd niż specyfik ale nie zaszkodzi)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-18 20:28:28

'Co to oznacza?' i nic nie napisaliscie. po co i jak

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-18 18:45:22

jak zwykle wypowiadaja sie tu same dzieciaki wiec nie piszcie glupot i nie zasmiecajcie tego tematu bo nie macie o niczym pojecia i nic nie mozecie powiedziec na ten temat.....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-18 18:29:25

artykuł nic nie wnosi dla osób które chciałyby się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat , ciekawy tytuł bez rozwinięcia:(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz