Idealna playlista na czas porodu

10 Marca 2016

Odpowiednia muzyka pomoże się odprężyć i zapomnieć o bólu.

muzyka do porodu

W dzisiejszych czasach wszyscy mają możliwość słuchania muzyki o każdej porze i w dowolnym miejscu – nawet na sali porodowej . Jak wynika z danych Spotify, w serwisie znajduje się ponad 90 tysięcy playlist związanych właśnie z rodzeniem. Co więcej, jeden ze znanych nowojorskich ginekologów, dr Jacques Moritz, ujawnił, że aż 70% jego pacjentów spodziewających się dziecka przygotowuje dedykowane playlisty właśnie na poród.

Zobacz także: Masturbacja na porodówce. Najlepszy lek przeciwbólowy?

Spotify nawiązało współpracę z dr Moritzem, by stworzyć idealny zestaw muzyczny, który jest zaprojektowany naukowo (a także sprawdzony na sali porodowej) by towarzyszyć kobietom w tej ważnej chwili. Playlista odzwierciedla doświadczenie porodu – na początku zestawu znajdują się utwory wolne i łagodne, a następnie pojawiają się utwory oparte na silnym rytmie na czas parcia. Ten dwugodzinny zestaw kończy się pięknym utworem, idealnym na moment pierwszego spotkania matki z dzieckiem –‘Unaccompanied Cello Suite #1’ J.S. Bacha w aranżacji wiolonczelisty Yo-Yo Ma.

- Muzyka ma ogromny wpływ na układ limbiczny naszego ośrodkowego układu nerwowego, który niejako zarządza naszymi wspomnieniami, emocjami, a także tym, jak radzimy sobie w sytuacjach pełnych bólu i strachu - wyjaśnia dr Moritz. To naprawdę ma sens, by muzyka stała się dla kobiet źródłem komfortu i odprężenia w trakcie porodu. Ponadto, szpitale, a w szczególności sale porodowe, potrafią być bardzo głośne i rozpraszające – dobra playlista pomaga matkom nie skupiać się na panujących hałasach i lepiej radzić sobie z bólem i strachem, a tym samym sprawić, że doświadczenie porodu będzie przyjemniejsze.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz