Dlaczego nie możesz zajść w ciążę?

03 Maja 2015

Najpierw panicznie się tego boisz, później załamujesz się, gdy ci się nie udaje… Skąd biorą się problemy z zajściem w ciążę?

dziewczyna

Współczesne kobiety coraz później planują macierzyństwo. Z raportu „Płodna Polka” wynika, że ponad 1/4 kobiet zamierzaj zajść w ciążę dopiero po 30. roku życia, w tym co 20 Polka odkłada założenie rodziny na okres powyżej 36 lat. W okresie największej płodności, czyli między 17. a 25. rokiem życia, ciążę planuje jedynie 17 proc. kobiet. Odkładanie w czasie macierzyństwa związanie jest z wieloma czynnikami – trudnościami natury materialnej albo przeciwnie, chęcią zrobienia kariery, problemami w znalezieniu partnera czy większymi potrzebami: współczesne kobiety chcą podróżować, rozwijać się, spełniać marzenia. Macierzyństwo nie jest w ich mniemaniu jedynym przeznaczeniem kobiety.

Odkładanie decyzji o zajściu w ciążę może być jednak jedną z przyczyn późniejszych trudności z poczęciem. Autorzy opracowania „Płodna Polka” zwracają uwagę, że wiek jest bardzo ważnym czynnikiem w kwestii planowania dziecka – z medycznego punktu widzenia najlepiej zajść w pierwszą ciążę ok. 25. roku życia. Pamiętaj, że z każdym kolejnym rokiem szanse na poczęcie dziecka maleją. „Natomiast w wieku 33 lat często pojawiają się już poważne problemy związane z zajściem w ciążę” – nie kryje dr Grzegorz Mrugacz z Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian”.

Nieprzypadkowo, jak alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w krajach wysokorozwiniętych problem z założeniem rodziny dotyczy 10-15 proc. par w wieku prokreacyjnym. Szacuje się, że w Polsce ok. 1,2-1,3 mln par może mieć problemy z poczęciem dziecka.

Winny nowoczesny styl życia

Jednak nie tylko wiek może powodować problemy z poczęciem. Autorzy raportu „Płodna Polka” zwracają uwagę, że na płodność negatywnie wpływają również czynniki związane ze stylem życia, m.in. przewlekły stres i zła dieta. Długotrwały stres może m.in. zaburzyć gospodarkę hormonalną kobiety. Chodzi o to, że podnosi on w organizmie poziom prolaktyny, a zbyt duża ilość tego hormonu może powodować problemy z płodnością.

„Jajeczkowanie naprawdę zaczyna się w głowie! Kluczem jest uświadomienie sobie przeżywanych emocji i uwolnienie ich, a także pozwolenie sobie na spełnianie innych, niż posiadanie dziecka, marzeń. W przeciwnym razie ogrom stresu związanego z chęcią zajścia w ciążę może blokować kolejne próby poczęcia” – mówi Agnieszka Grobelna, autorka programu „Dotknij swojej płodności”, coach i trener rozwoju osobistego specjalizujący się w zakresie kobiecej płodności.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (11)
ocena
4.5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-09-06 15:11:28

re: Dlaczego nie możesz zajść w ciążę?

Mam endometrioze szukam lekarza który mi pomoże

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anna
(Ocena: 5)
2015-05-04 23:20:21

re: Dlaczego nie możesz zajść w ciążę?

Brakuje informacji o krzywej kości ogonowej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 1)
2015-05-03 07:24:31

re: Dlaczego nie możesz zajść w ciążę?

ahh ale o negatywnym wpływie używania antykoncepcji to nikt nie wspomni.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-03 11:11:32

To może Ty je wymień? NIe zapomnij tylko przytoczyć źródła naukowego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-03 15:41:20

No ale taka prawda chociażby z tabletkami hormonalnymi - przecież one mają ogromny wpływ na organizm.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-03 18:46:00

tak, tak, a najwiecej osób w ciaże zachodzi własnie po odłożeniu tabletek..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anonim
(Ocena: 5)
2015-05-03 19:02:59

Mi akurat to pomogło. Teraz tabletki nie mają konskich dawek tak jak 10 lat temu jesli uwazasz ze szkodzą to słuchasz niedouczonych idiotów takich jak Ty

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Pinina-Paulina
(Ocena: 5)
2015-05-03 20:01:45

Ja tabletki antykoncepcyjne miałam przepisane przez ginekologa w celach leczniczych bo nie mogłam zajść w ciążę (było to pierwsze stadium leczenia, oczywiście potem miałam dużo innych tabletek hormonalnych). Moja siostra zaszła w ciąże podczas brania tabletek (skleroza nie boli i z ciążą 9 miesięcy trzeba chodzić ;) ). Także ja osobiście tabletek w ogóle bym nie posądzała o coś takiego. Pozdrawiam :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-03 22:01:02

Naukowe badania na ten temat cały czas są prowadzone. Same w sobie tabletki nie szkodzą, ale powodują, że ewentualne choroby, które się mogą pojawić są "tuszowane", przez co leczenie zaczyna się z znacznym opóźnieniem co zmniejsza efekt tego leczenia i może spowodować nieodwracalne zmiany. Więc kochane, zadbajcie o płodność zawczasu i dowiedzcie się dokładnie jak to jest z tym, że one nie szkodzą :) One może nie, ale jak napisałam, czy to ważne, czy bezpłodność spowodowała tabletka czy choroba, którą ta tabletka w wczesnym stadium zamaskowała?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz