Czym jest ciąża jajowodowa?

20 Czerwca 2015

Gdy zarodek zamiast w macicy zagnieżdża się w jajowodzie, mówimy o ciąży jajowodowej, niebezpiecznym stanie, który może zagrażać życiu kobiety.

ciąża jajowodowa

Ciąża jajowodowa to najczęstsza forma ciąży pozamacicznej, gdy rozwój płodu rozpoczyna się właśnie w jajowodach, a nie w macicy. Zapłodniona komórka jajowa może się też zagnieździć w innych miejscach w obrębie jamy miednicy mniejszej, choć ma to miejsce znacznie rzadziej. Na przestrzeni ostatnich lat częstotliwość występowania ciąż jajowodowych wzrosła – ma to związek z większą liczbą przypadków zapalenia narządów miednicy mniejszej. Stany zapalne w tym obrębie (szczególnie powstałe w związku z chlamydiami) niejednokrotnie prowadzą do uszkodzeń i zbliznowaceń jajowodów, które uniemożliwiają prawidłowe przechodzenie zapłodnionej komórki do macicy.

Co, oprócz zapalenia narządów miednicy mniejszej, zwiększa prawdopodobieństwo ciąży jajowodowej? To m.in. noszenie przez kobietę wkładki domacicznej, stosowanie jedynie progesteronowych tabletek antykoncepcyjnych, poronienia, zabiegi operacyjne jajowodów i jajników czy nieprawidłowości chromosomalne płodu. Podniesione ryzyko ciąży pozamacicznej występuje również u kobiet, których matki podczas ciąży leczyły się hormonalnym preparatem estrogenowym DES. Ciąża jajowodowa może się też rozwinąć wskutek nieprawidłowego podwiązania jajowodów.

Nie lekceważyć objawów

Ciąża jajowodowa nazywana jest również ciążą ektopową. Przy prawidłowo rozwijającej się ciąży po uwolnieniu z jajnika w czasie owulacji komórka jajowa przedostaje się do jajowodu, skąd – jeśli dojdzie do zapłodnienia – wędruje do macicy, gdzie się zagnieżdża. Czasem jednak dochodzi do nieprawidłowości i zapłodniona komórka nie dociera do macicy; rozwijać zaczyna się w jajowodzie.

Najczęściej, bo w 80 proc. przypadków, ciąża jajowodowa rozwija się w części bańkowej jajowodu. W 12 proc. – w cieśni jajowodu, natomiast w 5 proc. ciąża jajowodowa rozwija się w strzępkach jajowodu. Szacuje się, że poza macicą rozwija się ok. jedna na dwieście ciąż.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-06-20 02:22:19

re: Czym jest ciąża jajowodowa?

straszne , znam przypadek dziewczyny co tak umarła bo lekarz na pogotowiu stwierdził ,że to zwyczajnie poronienie i nie zrobił USG. Kilkanaście godzin później wróciła do tego szpitala ,ale już w czarnym worku bo ją zabił krwotok wewnętrzny

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-06-20 00:45:37

re: Czym jest ciąża jajowodowa?

przecież to zwyczajna ciąża pozamaciczna. najczęstsza jej forma, to ciąża jajowodowa

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1