Czy twój płód się krztusi?

08 Października 2008

Na pewno, jeśli jesteś w ciąży i palisz papierosy. Ponadto, kaszle i dusi się tylko po to, żebyś ty mogła mocniej się zaciągnąć. Konsekwencje palenia w stanie błogosławionym mogą ciągnąć się za dzieckiem przez całe życie.

Czy twój płód się krztusi?

Wyraz matka kojarzy się z miłością i dobrocią, z dbaniem o dzieciątko, które przyjdzie na świat, z biciem serca, które słyszy i czuje maluch schowany w jej brzuchu. Niestety, kobieta, która dla dobra dziecka nie zrezygnowała z palenia podczas ciąży, nie może być nazwana troskliwą przyszłą mamą. Konsekwencje systematycznego podtruwania płodu nikotyną będą się ciągnęły za malcem przez całe dzieciństwo, młodość i dorosłe życie.

Jak na dziecko działa dym papierosowy?

Dusi się ono i krztusi. Zaczyna kaszleć, tak jak ty, gdy paliłaś swojego pierwszego papierosa. Niestety, ono jest malutkie, więc odczuwa to dużo silniej. Serce zaczyna mu bić szybciej, nie może uciec z zadymionego kokonu, w którym przebywa. W efekcie nie rozwija się prawidłowo i najczęściej rodzi się dużo mniejsze niż jego rówieśnicy. Waga dzieci palących matek rzadko kiedy przekracza 2,5 kg. Na domiar złego, to właśnie bobasy palących matek najczęściej dotyka tzw. śmierć łóżeczkowa.

Nawet jeśli dziecko urodzi się o prawidłowej wadze, w późniejszym okresie nie będzie się ono rozwijało tak, jak należy. Będzie miało obniżoną odporność i zwiększoną skłonność do reakcji alergicznych. Potomstwo palących kobiet jest też często nadpobudliwe. W dorosłym życiu chętniej niż inni sięgnie ono po papierosy, a to z tej prostej przyczyny, że uzależniłaś je, zanim przyszło na świat.

UWAGA: Bierne palenie jest tak samo groźne jak bycie aktywnym palaczem. Nie pozwalaj, by palono przy tobie, unikaj słabo wentylowanych, zadymionych pomieszczeń. Gdy dziecko się już urodzi, nie wracaj do nałogu, szczególnie gdy karmisz piersią. Chyba nie chcesz poić dziecka roztworem nikotyny i substancji smolistych?

Inne konsekwencje palenia podczas ciąży:

  • przedwczesny poród;
  • przodujące łożysko;
  • krwotoki;
  • zgon okołoporodowy na skutek niewydolności łożyska.

Pamiętaj, że dziecko oddycha tym, co mu podasz i je to, co mu zaserwujesz. Niestety, w chwilę po zapaleniu papierosa następuje silny skurcz naczyń łożyska, więc przepływ krwi jest drastycznie zmniejszony, a w efekcie płód jest niedotleniony i niedożywiony. Tlenek węgla zawarty w dymie papierosowym blokuje zdolność krwi do transportowania tlenu.

Na szczęście, organizm kobiety jest bardzo mądrze skonstruowany i podczas ciąży wiele palaczek odczuwa niechęć do papierosów. To dobra okazja do całkowitego skończenia z nałogiem. Wykorzystaj ją dla dobra swojego oraz malucha, który niedługo pojawi się w twoim świecie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (71)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-23 18:43:56

20-30 lat temu papierosy nie byly tak szkodliwe jak teraz, teraz dodaje sie do nich wiecej uzalezniaczy i takich tam gówien, wiec nie dziwcie sie ze jak matki z wami w ciazy palily to nic wam nie jest....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-31 13:55:48

to głupota palić w ciąży ja wogóle nie pale i nie chce być w ciąży

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-31 12:41:22

Dużo moich znajomych paliło podczas bycia w ciąży ,wszystkie dzieci urodziły się zdrowe, ale z biegiem kilkunastu lat wyraźnie widać skutki, dzieci kiepsko się uczą, nawet poprawiają klasy,są niskie, nadpobudliwe i często chorują. Jestem 15 lat po ślubie mam 2 dzieci i dziś dziękuje że nie paliłam nigdy w ciąży i gdy karmiłam , dziecko to nie zabawka którą można wymienić gdy się urodzi chore albo później nie będzie takie jak byśmy chcieli. To od nas mam zależy jakie ono będzie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-14 13:29:49

Tutaj wpisz treść komentarza...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-17 11:31:00

Nie wiem kto wymyślił to przodujące łożysko w komplecie, ale to jest wada łożyska hm, losowa że tak powiem, praktycznie żadne czynniki nie mają na nią wpływu, po prostu czasem się zdarza, najzdrowszym i najbardziej o siebie dbającym kobietom że łożysko rozwija się przy szyjce a nie tam gdzie powinno, czyli na górnej, tylnej ścianie macicy. I to rozwija się tak od początku, więc palenie-niepalenie w ciąży nie mają na to wpływu. Jest to zagrożenie dla matki przy porodzie i przewaznie spędza ona ostatnią część ciąży w szpitalu, ale dziecko rozwija się prawidłowo.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-29 10:14:00

Nie pale 65 dni- prawie odkąd dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Przez trzy dni paliłam 2 papieorsy dziennie (zeszłam z ok. 20) a później, jak głaskałam brzuszek, to przechodziła mi ochota. Wiedziałam, że to maleństwo w środku mnie kocha i potrzebuje. I nie warty jest żaden papieros zdrowia mojego dzidziusia. A więc tic- taci albo gumy w dłoń i myśleć o kruszynkach dorgie mamusie ;) A drodzy tatusiowe proszę się ograniczać i nie palić tam gdzie przybywają Wasze panie (samochód, dom, mieszkanie). A co do bzdurnej teorii, że kobieta uzależniona powinna palić... MIT! Organizm już po 8 minutach oczyszcza się z pierwszych toksyn. Po godzinie serduszko bije lepiej. I nie ma absolutnie żadnej możliwości, żeby jakiekolwiek toksyny przeszły do płodu gdy nie palisz! Ale nie ma co się dziwić, że Polacy (nie wiem jak z innymi narodami) mają tak skrzywione opinie. Czasem nawet lekarz potrafi coś takiego powiedzieć. A za to moim zdaniem powinny być kary. Pozdrawiam!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-23 18:41:34

mam tak samo jak ty

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-07 23:46:00

[quote="Gosc"]Ja niewiem co wy wogóle mówicie moja mama paliła gdy była ze mna w ciazy i urodzilam sie zdrowa zas gdy zaszla z moim bratem w ciazy nie paliła i co i mam chorego brata z tego co wiem i nawet niektórzy lekarze to mówia ze jezeli zaszlo sie w ciaze z nałogiem to trzeba go ograniczyc ale nie rzucać...[/quote] jak dobrze, że jesteś -.-"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-11-07 23:44:00

palące ciężarne mają nasrane w głowach.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-29 21:41:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] Jak kobieta jest nałogową palaczką, zaszła w ciążę, a chce urodzić dziecko to musi palić choć trochę, bo inaczej organizm przeżywa szok i zaczyna się oczyszczać co może skutkować poronieniem!!! Mało tego, jak kobieta nie poroni to całe toksyny, które powinny zostać wydalone na zewnątrz organizmu zostają do płodu wrzucone, bo to 'nowy organizm, obcy'!!![/quote] porostu samolubna mamusia znajduje usprawiedliwienie dla swojego nałogu. Krótko mówiąc egoistka. Nie ma żadnego szoku płód! Jeżeli tak Ci lekarz powiedział to gdy Ci sie chore dziecko urodzi to do sadu go podaj każdy mądry lekarz powie Ci ze trzeba rzucić palenie a nie ograniczyć. Sama jestem matka, sama paliłam... Gdy dowiedziałam się o ciąży odrazy papierosy mnie odrzucały nawet sie starać nie musiałam kto ci to powiedzial jakis dowod bo jestem ciekawa czy to prawda[/quote]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-22 20:15:00

papierochy to glupota kosztowna i trujaca masakra ze takie cos wymyslaja dlaczego np fajki nie byly od poczatku drogie jak cholera np po 100 zl za paczke

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz