Czy poród w wodzie jest bezpieczny?

02 Grudnia 2008

Czy warto rodzić w wodzie? Czy to bezpieczne dla dziecka? Na te i inne pytania zaniepokojonych przyszłych mam odpowiada ginekolog.

Czy poród w wodzie jest bezpieczny?

Pierwszym naukowcem, który wpadł na pomysł rodzenia w wodzie był Ukrainiec, Igor Czarkovski. Ideę tę rozpowszechnił francuski lekarz, Michel Odent. On też jest twórcą kliniki porodu naturalnego.

Jakie jest główne założenie i cel porodu w wodzie? Skąd ten pomysł?

W łonie matki dziecko zanurzone jest w płynie owodniowym. Chwila narodzin może być dla niego szokiem, bo zmienia drastycznie i nagle środowisko. To powoduje stres, niepotrzebnie. Dlatego, aby złagodzić te negatywne emocje proponujemy mamom rodzenie w wodzie.

Czy poza tym złagodzeniem stresu, woda może w jakiś pozytywny sposób wpłynąć na kobietę i dziecko?

Oczywiście. Woda rozluźnia, daje poczucie lekkości. Łatwiej jest oddychać, przyjmować najwygodniejsze pozycje. Poza tym, co jest bardzo ważne, łagodzi ból niczym znieczulenie. Tego rodzaju efekt jest widoczny po około 20 minutach od chwili zanurzenia.

Słyszałam, że wypływa także na gospodarkę hormonalną organizmu. Czy to prawda?

Tak, obniża wydzielanie adrenaliny, która spowalnia akcję porodową oraz zwiększa wydzielanie hormonów, które mają działanie uśmierzające ból. Zmniejsza napięcie mięśniowe, więc szyjka macicy ulega szybszemu rozwarciu.

A co z kroczem? Czy podczas porodu w wodzie jest ono także nacinane?

Woda wpływa bardzo pozytywnie na tkanki krocza, którym łatwiej jest się rozciągnąć, więc istnieje mniejsze ryzyko, że same pękną, albo że będą musiały zostać nacięte.

Jak przebiega poród w wodzie?

Oddziały położnicze, które oferują porody w wodzie, muszą posiadać specjalne wanny porodowe (niekiedy są to małe baseny) wyposażone dla wygody pacjentek w gumowe poduszki. Woda, którą są wypełnione, nie jest zbyt ciepła - około 37 stopni. Wchodzimy do niej, gdy rozwarcie szyjki macicy ma już około 5 cm - wtedy nie ma ryzyka, że akcja porodowa zaniknie. Oczywiście, zdarza się, że kontakt w wodą hamuje akcję, ale każdy wykwalifikowany lekarz od razu sobie z tym poradzi, polecając pacjentce na przykład wyjście z wody na chwilę i wykorzystanie grawitacji. Warto wspomnieć, że czasami skład wody jest wzbogacony o sól, żeby bardziej przypominała ona płyn owodniowy.

A co z bezpieczeństwem? Jakie ryzyko niesie ze sobą poród w wodzie?

Porody w wodzie są bezpieczne, ponieważ przez cały czas monitoruje się czynność serca dziecka oraz poziom tlenu w krwi tętniczej.

Przyszłe mamy często boją się, że dziecko się zachłyśnie wodą. Czy to w ogóle możliwe?

Jeśli wszelkie zasady bezpieczeństwa zostaną zachowane, nie ma takiego ryzyka. A jeśli mowa o dziecku, to badania mówią, że dzieci urodzone w wodzie rozwijają się szybciej niż ich rówieśnicy. O prawdziwości bądź fałszywości tej tezy przekonamy się pewne za kilka lat, ale, jak na razie, wszystko wskazuje na to, że jest trafna.

Poród w wodzie zdaje się mieć same plusy. Łagodzi ból kobiety i stres dziecka. Daje poczucie komfortu i intymności w tej ważnej chwili życia obojga. Nie trwa długo i kończy się szczęśliwie. Czy zgadzacie się z opinią, że to najlepsza metoda wydania maleństwa na świat? Czekamy na wasze opinie i doświadczenia.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (107)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Podpis...maestro
(Ocena: 5)
2013-07-02 16:51:50

re: Czy poród w wodzie jest bezpieczny?

poród podwodny? to już było. Ja poszedłbym dalej - poród podziemny

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-02-16 13:32:10

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-02-14 13:37:47

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-28 22:18:00

Moja ciocia urodziła dwójkę dzieci. Pierwsze właśnie w wodzie(w klinice położonej w Berlinie), drugie jest wcześniakiem więc musiała rodzić normalnie. Z tego co mówiła wynika że w wodzie czuje się o wiele lepiej i nie ma tyle cierpienia nie tyle co w czasie porodu, a również po nim.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-13 19:01:00

ja chciałabym rodzic albo w wodzie albo w domu.....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-05 00:50:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] oczywiście, moim zdaniem poród w wodzie jest bardzo dobrym rozwiązaniem..naprawde może pomóc. Ale musimy sie niestety liczyc z kosztami...taka wygoda kosztuje. Ale prawda jest taka, że jak się che teraz rodzic po ludzku i miec naprawde dobrą opiekę to trzeba dac w łapę... :/ No ale ja jak bedę rodzić to nie będę żałowała pieniędzy, bo chcę mieć pewność, że moje dziecko urodzi się zdrowe, i że ja przejdę ten porób w miarę prawidłowo. Co do bóli..to z cała pewnością woda wpływa relaksująco i kojąco. Nawet kiedy się ma bolesną miesiączkę to wchodzi sie do cieple wody, żeby choc na chwilę poczuc się lepiej. Sama chcę urodzić w wodzie i mam nadzieje, że uda mi się to doprowadzić do skutku. :) Wiadomo jednak, że jakim sposobem by się nie rodziło, naturalnym czy przez cesarkę to trzeba się liczyć z towarzyszącymi po tym dolegliwościami. Oczywiście po porodzie naturalnym sa one mniejsze, ale brzuch tez boli jak cholera, kiedy macica sie skurcza. Ale najwazniejsze, że szybko można wstać i chodzić..gorzej po cesarce, bo po tym naprawde może być duzo komplikacji. Warto starać się jednak rodzić naturalnie...to jest naprawdę lepsze dla kobiety. Buziaczki dla wszytskich papilotek :*[/quote] to nieprawda ze za porod w wodzie trzeba duzo placic.rodzilam w wodzie i nie zaplacilam ani gosza ,opieka tez byla bardzo dobra[/quote] Napisz, gdzie rodziłaś, proszę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-20 22:56:00

No, ja niestety nie będę mogła rodzić naturalnie, bo mam bardzo cienką siatkówkę oka (jestem krótkowidzem, ok 15 dioptrii) i przy takim wysiłku może się ona nadwyrężyć...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-20 15:55:00

jak bym miała rodzic to tylko w wodzie ale to bedzie za ok 10 lat

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-02-14 13:08:02

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-18 20:41:00

rodzenie jest bleee nieważne gdzie :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-17 23:26:00

POZNAJ http://www.kobiecesztuczki.pl http://forum.kobiecesztuczki.pl http://www.allegro.pl/item506529418_poznaj_sposoby_na_facetow_poczatek_znajomosci.html http://www.allegro.pl/item506529153_wideo_warsztaty_jak_i_gdzie_poznac_mezczyzne.html Kobiece Sztuczki - Poznaj sposoby na facetów. Są sposoby na facetów. Zmień marzenia w rzeczywistość • twórz dobre relacje w Twoim związku • unikaj potknięć i błędów • uwolnij swoją siłę w pełni Tego możesz się nauczyć ! Więcej na http://www.kobiecesztuczki.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz