Czy płeć dziecka można zaplanować?

21 Września 2014

Dziewczynka czy chłopiec? To zazwyczaj loteria. Ale czy na pewno nie mamy wpływu na płeć naszego dziecka?

dziecko

Zazwyczaj o dziewczynce marzą kobiety, przyszli ojcowie natomiast najczęściej chcieliby mieć syna. Biologicznie odpowiadają za to chromosomy płci (heterosomy). Jeśli są to chromosomy XY, rodzi się chłopiec, jeśli natomiast XX – dziewczynka. Chromosom X jest większy od Y i zawiera więcej genów, natomiast Y zawiera gen SRY determinujący płeć męską.

Planowanie płci towarzyszy ludzkości od tysiącleci. Wierzono, że na płeć dziecka mają wpływ dni współżycia, fazy księżyca, a nawet dieta. Ten ostatni pogląd był szeroko głoszony w początkowych latach XX wieku. Już w 1908 roku dr Frank Kraft w książce „Płeć noworodka: stare prawo na nowo odkryte” pisał, że poprzez odpowiednio wzbogaconą dietę można doprowadzić do urodzenia się dziecka planowanej płci. Powtórzono to w paru późniejszych publikacjach. Obecnie znamy kilka metod planowania płci dziecka – mniej lub bardziej skutecznych.

Metoda Shettlesa

Pierwszymi uczonymi, którym udało się zobaczyć pod mikroskopem proces zapłodnienia komórek płciowych człowieka, byli dr John Rock z Uniwersytetu Harvarda i dr Landrum B. Shettles z Uniwersytetu Columbia. Były to lata 50. ubiegłego stulecia. Dr Shettles stał się twórcą znanej dziś na całym świecie metody planowania płci dziecka. Zdaniem uczonego, by spłodzić chłopca, należy uprawiać seks możliwie jak najbliższej owulacji (tuż przed albo do 24 godzin po). Pary, które chciałyby natomiast mieć dziewczynkę, powinny kochać się 2-3 dni przed jajeczkowaniem.

By wyznaczyć termin owulacji, warto kupić w aptece test owulacyjny. Pomóc może też metoda termiczna – polega ona dokonywaniu codziennych pomiarów temperatury ciała i zapisywaniu otrzymywanych wyników. W pierwszych dniach po miesiączce temperatura jest niska, potem ma miejsce gwałtowny wzrost temperatury i faza jej utrzymywania się (przynajmniej przez trzy dni) na podwyższonym poziomie, gdzie sześć dni wstecz i trzy dni po dniu wzrostu temperatury przyjmuje się jako dni płodne, pozostałe to dni niepłodne.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2014-09-21 13:13:37

re: Czy płeć dziecka można zaplanować?

czyli za jakies 5 lat, gdy będe planować ciąze, bede jeść wapń i magnez i stosowac sie do kalendarza chinskiego. sprawdzałam kiedyś z ciekawości, czy on działa w przypadku mojej mamy,cioci i babci - wszystko sie sprawdziło

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-09-21 21:35:33

Mam 3 siostry, sprawdzilam i wg tego chinskiego kalendarza wszystkie powinnysmy byc chlopcami, wiec chyba nie zawsze dziala :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-09-22 00:21:37

a dobrze patrzyłas? dobrze obliczyłaś miesiąc poczęcia?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1