Co może wywołać przedwczesny poród? Czynniki RYZYKA

12 Stycznia 2014

W Polsce co roku na świat przychodzi ok. 26 tys. wcześniaków. Dlaczego tak wiele porodów ma miejsce zbyt wcześnie?

ciąża

Jedynie ok. 5 proc. ciężarnych rodzi w wyznaczonym terminie. Ukończenie ciąży do 22. tygodnia traktowane jest jako poronienie, między 23. a 37. tygodniem jako poród przedwczesny, po 37. tygodniu – poród o czasie.

W zdecydowanej większości przypadków, jak pisze prof. Longin Marianowski w poradniku „Od poczęcia do narodzin”, dziecko osiąga zdolność do samodzielnego pozamacicznego życia po ukończeniu 37. tygodnia ciąży. U noworodka urodzonego przedwcześnie mogą wystąpić trudności adaptacyjne; tym większe, im wcześniej dochodzi do porodu. Masa urodzeniowa niektórych maluchów jest wtedy mniejsza niż 1000 gramów; mieszczą się one na dłoni dorosłego człowieka.

Styl życia najważniejszy

Porody przedwczesne najczęściej występują u kobiet, które mają słabe zdrowie albo które już wcześniej rodziły przed wyznaczonym terminem. Silny stres, intensywne ćwiczenia fizyczne, długa, wyczerpująca albo stresująca praca w okresie ciąży, złe warunki życiowe, a nawet zanieczyszczenie środowiska mogą przyśpieszyć akcję porodową.

Szczególnie niebezpieczne jest palenie tytoniu w ciąży. Dowiedziono, że palenie, szczególnie po pierwszym trymestrze, może być przyczyną szeregu groźnych powikłań, takich jak: nieprawidłowe usadowienie łożyska, jego przedwczesne odklejanie się, krwawienia z dróg rodnych, przedwczesne odpływanie płynu owodniowego, poród przedwczesny. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy ciężarna nadużywa alkoholu albo stosuje inne odurzające substancje.

– Oczywiście papierosy, alkohol czy inne używki są w szczególności w tym okresie niewskazane, bo zwiększają ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, poronienia czy przedwczesnego odklejenia łożyska. Niebezpieczne są również wszelkie upadki czy urazy, a także silny stres. Należy jednak pamiętać, że czynników, które mogą spowodować komplikacje, jest wiele i wcale nie muszą one mieć związku ze stylem życia przyszłej mamy – zwraca uwagę dr n. med. Małgorzata Uchman-Musielak ze szpitala Medicover.

W ciąży mnogiej większe ryzyko

Porodowi przedwczesnemu może sprzyjać ciąża mnoga. Organizm kobiety w ciąży bliźniaczej jest bardzo obciążony, dlatego postaraj się znaleźć jak najwięcej czasu na wypoczynek. Zadbaj o dietę, ponieważ zapotrzebowanie na żelazo i witaminy jest wtedy większe niż w przypadku mam, które noszą w sobie jedno maleństwo.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

klaudia
(Ocena: 5)
2014-06-23 12:34:14

re: Co może wywołać przedwczesny poród? Czynniki RYZYKA

nie wiem, jak można palić papierosy w ciąży...mama - też biorę kwasy DHA, ale uważam, że za mało mówi sie o tym, jak bardzo są wazne dla przyszłych mam i mam karmiących piersią, a właściwie nie dla mam, a dzieciaczków

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mama
(Ocena: 5)
2014-06-15 21:09:51

re: Co może wywołać przedwczesny poród? Czynniki RYZYKA

Przed przedwczesnym porodem chroni regularne przyjmowanie kwasu DHA. Ja brałam Pregnofer DHA w kapsułkach. Poród nastąpił o czasie, synek otrzymał 10 punktów :).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
24
(Ocena: 5)
2014-04-01 01:43:41

re: Co może wywołać przedwczesny poród? Czynniki RYZYKA

ja probowalam przyspieszyc porod i nic nie pomoglo

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
giu
(Ocena: 5)
2014-03-02 23:48:39

re: Co może wywołać przedwczesny poród? Czynniki RYZYKA

Urodziłam synka w 37 t.c. o masie 3kg, okaz zdrowia, chodź wszyscy zgodnie stwierdzili, że mógł poczekać do końca tygodnia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1