Ciążowy brzuszek: Co można z niego wyczytać? CIEKAWOSTKI

09 Listopada 2011

Jego wygląd zdradza wiele na temat kobiety i jej dziecka.

ciąża

Wiele kobiet spodziewających się dziecka nie może doczekać się momentu, w którym ich brzuszek zacznie wreszcie być widoczny. Ciężarne uwielbiają również oglądać i porównywać swoje brzuszki. Często nie mogą wyjść z podziwu, jak to się dzieje, że różnią się one od siebie tak diametralnie. Jedne przypominają spiczastą piłeczkę, inne przybierają bardziej owalną formę.

Co ciekawe, ich kształt może nam bardzo wiele powiedzieć nie tylko o stanie zdrowia przyszłej mamy, lecz również o kondycji nienarodzonego jeszcze dziecka. Zależność ta odgrywała szczególną rolę w dawnych czasach, kiedy to nie było ultrasonografii. Naszym prababciom nie pozostawało więc nic innego, jak tylko dokładne oglądać ciążowy brzuszka. Jego określone wymiary oraz charakterystyczny kształt stanowiły bowiem pokaźne źródło wiedzy...

W którym tygodniu ciąży jesteś?

Patrząc na rozmiar ciążowego brzuszka, bardzo łatwo jest określić, w jak bardzo zaawansowanej ciąży znajduje się kobieta. Zależność tę wykorzystują lekarze, którzy dotykając odpowiednio brzucha ciężarnej, potrafią skontrolować ułożenie macicy. W ten sposób dowiadują się nie tylko tego, w którym tygodniu ciąży jest ich pacjentka, lecz także pozwala im to zdiagnozować, czy wielkość ciąży faktycznie odpowiada jej wiekowi.

Urodzi się chłopiec czy dziewczynka?

Według ludowych wierzeń, kształt ciążowego brzuszka pozwala nam określić płeć dziecka. Kobieta spodziewająca się dziewczynki będzie więc miała brzuszek bardziej okrągły i szeroki. Brzuszek bardziej spiczasty, przypominający piłkę – to z kolei znak, że urodzi się chłopiec. Na ile te informacje się sprawdzają, każda z nas musi przekonać się sama. Jedno jest tylko pewne, współczesna medycyna nie podchodzi zbyt entuzjastycznie do tego typu praktyk. Specjaliści twierdzą, że kształt brzuszka zależy od zupełnie innych czynników, takich jak budowa mięśni czy geny. Płeć maluszka nie ma tutaj najmniejszego znaczenia.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (35)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

ania.ladeevit
(Ocena: 5)
2013-01-16 22:51:19

Określić można jedynie zaawansowanie ciąży (na podstawie wysokości dna macicy), ułożenie i położenie dziecka (podłużne czy poprzeczne, główkowe czy miednicowe). Pozostałe to raczej przesądy, ale kiedyś nie było takich badań jak usg, więc na podstawie obserwacji wyciągano wnioski, które niekoniecznie były zgodne z prawdą.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-22 23:45:43

Ja tez miałam duzy, okrągły brzuszek i mam córeczkę:) teraz mam zupełnie inny kształt brzuszka, nie taki szeroki i okrągły tylko waski i bardzo szpiczasty i będzie chłopiec :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-06-27 10:36:13

Siostra miała brzuszek nisko- w kształcie piłki do kosza. Malutki. Urodziła córkę- dużą. Ja miałam szeroki, rozlazły brzuch i urodziłam małą córkę (taką w sam raz;) ) Po prostu miałam dużo wód płodowych. Teraz mam brzuch taki, że z przodu wyglądam jakbym nie była w ciąży... zaś z boku- o rany!!! I ma być chłopak. Też mam dużo wód...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
ania.ladeevit
(Ocena: 5)
2013-01-16 22:52:32

Wielkość brzucha nie zawsze koreluje z wielkością płodu, bo tak jak poszesz czasami może być wielo- lub małowodzie. Lepiej wagę określi lekarz podczas badania usg.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-07 19:49:03

spiczasta piłka to chłopiec. u mnie sie zgodziło:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-09 23:14:22

okragly i szeroki- dziewczynka? chyba sie nie zgadza

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-09 21:28:04

Naszym prababciom nie pozostawało więc nic innego, jak tylko dokładne oglądać ciążowy brzuszka. Cóż za czysta polszczyzna.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-09 20:21:23

a u mnie nic sie nie zgodziło. Brzuszek mialam jak pileczka, malutki a mialam duża dziewczynke :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-09 17:18:40

ja mam okrągły troche spłaszczony brzuch i bedzie chłopak :) a co do połoznej to mam naprawde miła kobietke :) nie ma znaczenia czy w polsce czy za granica....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-09 16:23:24

u mnie się zgodziło :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-11-09 13:51:59

sciema ja mialam ładny okrągly brzuszek jak piłeczka a urodziłam córeczke... Tak samo mowili mi ze bedzie wazy ok 3kg a urodzila sie 3650gram... Wiec nie ma zaleznosci co sie urodzi po jakims ksztalcie brzucha kazda kobieta ma inna figure i to od tego zalezy a nie od plci dziecka....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz