Ciąża: co zmienia w życiu kobiety (a co mężczyzny)?

21 Marca 2016

Ciąża i narodziny dziecka to bezprecedensowe wydarzenie w życiu kobiety. Jakie uczucia jej towarzyszą? I co czuje wtedy przyszły ojciec?

ciąża

Radość, niedowierzanie, niepokój, zaskoczenie – oto uczucia bliskie praktycznie każdej kobiecie, która dowiaduje się, że zostanie matką. Wiadomość, która jest bez wątpienia jedną z najbardziej przełomowych w naszym życiu, jednych cieszy. Innych – wręcz przeciwnie, szczególnie jeśli ciąża była nieplanowana. Na wieść o ciąży partnerki różnie reagują również przyszli ojcowie. Jedni nie posiadają się z radości. Kolejni wpadają w panikę. Jeszcze inni martwią się, czy odnajdą się w nowej roli.

Ciąża zmienia życie kobiety, a przynajmniej zdecydowanej większości. Z raportu „Polka w ciąży” wynika, że kobiety mają świadomość, iż zajście w ciążę powinno wiązać się ze zmianą stylu życia. Niektóre z nas podchodzą do tego z żołnierską dyscypliną: jeszcze zanim zobaczą dwie kreski na teście, dbają o dietę i aktywność fizyczną, rezygnują z używek, sprawdzają stan swojego zdrowia i zaczynają przyjmować kwas foliowy. Inne na takie zmiany decydują się już po poczęciu.

Wielkość płodu tydzień po tygodniu

Faktem jest, że ciąża potrafi namieszać w psychice. Wielu kobietom towarzyszy niepokój związany właśnie ze stylem życia: zastanawiamy się, co nam wolno, a czego należy unikać. Podpytujemy koleżanki, wertujemy fora internetowe. Zachodzimy w głowę, czy dolegliwości, których doświadczamy, są naturalnym objawem, czy też powodem do niepokoju. Bywa, że zaczynamy się zadręczać. Stąd pytania internautek typu: „Zjadłam cukierka z alkoholem, czy grozi to dziecku?”; „Czy w ciąży mogę pić herbatę malinową?”; „Czy to prawda, że nie należy masować brzucha, bo może dojść do przedwczesnego porodu?”; „Zaszłam w ciążę, czy odwołać lot samolotem?”. Wiele z tych obaw jest zasadnych, nie da się natomiast ukryć, że nie brakuje kobiet, które niemal przez całą ciążę żyją w niepokoju i napięciu.

Zahartowane matki

Ceniony seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz uważa jednak, że ciąża i macierzyństwo to czynniki, które nas hartują. „Ciąża nie dotyczy mężczyzn, poród też nie, nawet jeśli panom się tak czasami wydaje. Kobieta wie, że z tym musi się uporać sama” – pisze w książce „Lew-Starowicz o kobiecie”, wyd. Czerwone i Czarne 2011.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz