Ciąża bliźniacza - co czeka matkę?

26 Września 2014

Dla wielu przyszłych mam wiadomość, że będą miały bliźnięta, to bardzo duże zaskoczenie. Czego się spodziewać?

baby

Ciąża bliźniacza (dwupłodowa) to najczęstszy typ ciąży mnogiej. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia nie jest wcale małe – określa się je na 1:80. Bliźnięta mogą być jedno- albo dwujajowe. Bliźnięta jednojajowe są tej samej płci, mają identyczny materiał genetyczny, a w okresie rozwoju zarodkowego najczęściej dzielą łożysko. Powstają na drodze podziału jednej zapłodnionej komórki jajowej na dwie. Z kolei bliźnięta dwujajowe (dwojaczki) rodzą się w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych przez dwa plemniki. Mają różny materiał genetyczny (mogą być odmiennej płci). Ich podobieństwo jest takie samo, jak zwykłego rodzeństwa z różnych ciąż.

Szanse na urodzenie bliźniąt zwiększają się, gdy w rodzinie kobiety była już ciąża wielopłodowa, ma ona ponad 35 lat, a także u wieloródek i po lekach stymulujących jajeczkowanie.

Prof. Longin Marianowski w poradniku „Od poczęcia do narodzin” pisze, że początkowo wiadomość, że zostaniesz mamą dwójki maluchów, może być nieco zaskakująca. „Wszystko może wydawać się trudne – podwójne karmienie, przewijanie, spacery z dwójką dzieci. Możesz mieć poczucie, że sobie nie dasz rady. Pamiętaj jednak, że posiadanie bliźniąt ma ogromne zalety, gdyż dzieci razem dorastają, razem się bawią” – uważa profesor.

Pod stałą kontrolą

Jako przyszła matka bliźniaków musisz mieć świadomość, że twój organizm w ciąży mnogiej jest bardzo obciążony. Przez dziewięć miesięcy będziesz musiała dostarczać energii, witamin, składników mineralnych i odżywczych nie tylko sobie, lecz także dwójce szybko rosnących maluchów.

Lekarz prowadzący twoją ciążę z pewnością da ci garść wskazówek. – Przyszłe mamy bliźniaków w gabinecie ginekologicznym powinny pojawiać się częściej niż te panie, które oczekują narodzin jednej pociechy. Już na początku lekarz prowadzący ciążę powinien wyznaczyć wizyty raz na trzy tygodnie. W trzecim trymestrze natomiast powinny się one odbywać nawet raz na tydzień – tłumaczy dr n. med. Ewa Kurowska, ordynator oddziału położniczego Szpitala Medicover.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

SGB
(Ocena: 5)
2014-10-25 16:08:51

re: Ciąża bliźniacza - co czeka matkę?

Ciąża bliźniacza, co czeka matkę? - podwójny koszmar.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-09-26 11:59:45

re: Ciąża bliźniacza - co czeka matkę?

j

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1