CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Jak ubiegać się o becikowe?

14 Kwietnia 2010

Jeśli spodziewasz się dziecka lub dopiero je planujesz, po urodzeniu będą przysługiwać ci pieniądze z budżetu państwa. Jak się o nie ubiegać?

CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Jak ubiegać się o becikowe?
>

Model rodziny 2+1 zdominował świat. Rodzi się coraz mniej dzieci. Małżeństwa decydują się nawet przez długi czas żyć bez nich, stawiając sobie zupełnie odmienne priorytety niż wychowanie potomków. Rząd dwoił się i troił, żeby zmobilizować matki do rodzenia - przede wszystkim pieniędzmi. Odpowiedzią na małą liczbę urodzeń miało być becikowe, czyli jednorazowe wsparcie finansowe dla matek, które urodzą dziecko. Jeżeli jesteś w ciąży albo dopiero planujesz mieć gromadkę pociech, sprawdź, co powinnaś wiedzieć o pieniężnych przywilejach, jakie na ciebie czekają. 

Czym jest becikowe?

To pieniądze, które przysługują rodzicom na każde nowonarodzone dziecko. Nie jest istotne, czy to pierwszy, drugi, czy piąty maluch z kolei. Becikowe dostaje się na każde kolejne maleństwo. Jednorazowe świadczenie wynosi 1 tys. zł. Przysługuje na rodzinę – nie ma różnicy, czy wniosek złożył ojciec, czy matka. Pieniądze dostaje jeden rodzic lub prawny opiekun dziecka. 

Jak ubiegać  się o pieniądze?

Dokument konieczny do otrzymania wsparcia finansowego to akt urodzenia dziecka (skrócony odpis) lub ewentualnie inne zaświadczenie, które potwierdza datę urodzenia malucha. Dodatkowo dołącza się dokument potwierdzający tożsamość osoby starającej się o becikowe (np. dowód osobisty – ksero), a także pisemne oświadczenie, w którym orzekamy, że na dziecko nie zostały już przyznane pieniądze – przykładowo z tytułu wniosku złożonego przez drugiego rodzica. Do dokumentów standardowo dołącza się wypełniony wniosek o przyznanie becikowego. 

Ile jest czasu na złożenie wniosku o becikowe?

Od dnia, gdy dziecko przyjdzie na świat, mamy 12 miesięcy na złożenie dokumentów w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej (wcześniej były to 3 miesiące). Druki do wypełnienia można pobrać w stosownym urzędzie lub ściągnąć ze strony internetowej www.becikowe.com. W przypadku, gdy dokumenty składają prawni i/lub faktyczni opiekunowie malucha lub rodzice zastępczy, czas jest dłuższy i wynosi 14 miesięcy od dnia podjęcia opieki nad dzieckiem, ale nie później niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Wszystkie wnioski złożone po wyżej wymienionych terminach nie są rozpatrywane.

Czy osoba niepełnoletnia może ubiegać się o becikowe?

Oczywiście. Obowiązują ją takie same przepisy jak osobę dorosłą. Jedynie ze względu na wiek, niepełnoletni ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Wtedy dokumenty może złożyć drugi pełnoletni rodzic, a jeśli nie jest to możliwe, wniosek o wypłacenie becikowego podpisuje za osobę małoletnią jej rodzic lub prawny opiekun. Nie zmienia się kwota i okres oczekiwania na wsparcie. 

Ile pieniędzy dostaje się  na bliźnięta lub trojaczki?

Becikowe wynosi 1 tys. zł na każde kolejne dziecko. Nie ma różnicy, czy są one wynikiem ciąży pojedynczej czy mnogiej. W przypadku bliźniąt rodzice otrzymują 2 tys. zł, a trojaczków – 3 tys. zł itd. Słowem – im więcej dzieci, tym dostaniemy większą kwotę. Dokumenty należy złożyć takie same; dzieci wpisuje się do jednego wniosku, który składa się wspólny na bliźnięta czy trojaczki.

Jak ubiegać  się o becikowe w przypadku porodu za granicą?

Jeśli maluch przyszedł na świat za granicą, uzyskanie becikowego może być trudne. Warunkiem koniecznym do otrzymania pieniędzy jest mieszkanie w Polsce przez przynajmniej jednego z rodziców co najmniej od roku przed dniem przyjścia malucha na świat.  

dziecko urodziło się  w tzw. wolnym związku. Czy becikowe w takiej sytuacji przysługuje?

Jak najbardziej. Nie ma żadnego znaczenia, czy dziecko pochodzi ze związku małżeńskiego, czy urodziło się poza nim. Jedynie, jak już wspomnieliśmy, pieniądze przysługują na jedno dziecko jednorazowo. 

Po jakim czasie od złożenia wniosku dostaje się pieniądze?

Becikowe jest wypłacane jak każde inne świadczenie rodzinne. Przepisy stwierdzają, że dokumenty złożone do 10. dnia dowolnego miesiąca wypłacane są do końca tego miesiąca. Z kolei gdy wnioski złożone są po 10., pieniądze otrzymuje się do ostatniego dnia następnego miesiąca. 

Kontrowersje wokół becikowego

Od listopada ubiegłego roku warunkiem koniecznym do otrzymania becikowego było zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że kobieta najpóźniej od 10. tygodnia ciąży była pod opieką specjalisty oraz że w okresie noszenia dziecka przynajmniej trzykrotnie zgłosiła się na badania w każdym trymestrze. Jeśli nie pobierała takich zaświadczeń na bieżąco podczas każdej wizyty u lekarza, mogła wziąć je nawet podczas ostatniego spotkania. 

Dlatego gdy tylko kobieta dowiedziała się, że jest w ciąży, musiała pójść do specjalisty i pamiętać o pobraniu odpowiedniego zaświadczenia. Bez tego dokumentu nie miała szans na otrzymanie pieniędzy, nawet jeśli tłumaczyła się na setki sposobów. Nikogo nie przekonywał argument, że ciążę stwierdzono za późno, albo że nie było potrzeby spotykać się z lekarzem na samym początku, bo pacjentka czuła się dobrze. Taki zapis prawa wydawał się dla wielu matek krzywdzący. Dlatego resort zdrowia zawiesił ten wymóg na dwa lata do 31 grudnia 2011 r. Oznacza to, że kobiety, którym z powodu braku zaświadczenia odmówiono wypłaty becikowego, mogą ponownie ubiegać się o wsparcie. 

Becikowe to pomysł na zachęcenie rodzin do posiadania wielu dzieci. Czy skuteczny? W pewnym sensie na pewno – to ukłon nie tylko w stronę niezamożnych kobiet, ale również bogatych, które chcą być matkami. 

Julia Wysocka  

Zobacz także: 

Jak przygotować ciało do ciąży? 

Pozbycie się nadwagi, skończenie z nałogiem, przyjmowanie kwasu foliowego – od tego trzeba zacząć, gdy marzysz o dziecku. 

Jakie badania należy wykonać w czasie ciąży? 

Sprawdź o jakich badaniach nie możesz zapominać, jeśli spodziewasz się dziecka. 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (36)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2014-08-05 12:52:58

re: CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Jak ubiegać się o becikowe?

Fakt faktem tysiąc złoty może nie jest to dużo,Ale zawsze coś. Skoro nie stać was na wózek za 2,5tysiąca to po co takie głupie komentarze?? Kupisz fajny wózek nawet za500zł plus Masz na pampersy. Zawsze to jednak coś na jakiś początek. Skoro dziecko was tak dużo kosztuje to po co robicie dzieci? Dla nie których mieć tysiąc lub dwa na początek to zawsze coś. Ja nie wiedziałam nawet że takie coś istnieje i teraz chce się o to starać bo zawsze coś się kupi swojemu maleństwu za takie pieniądze.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
dmk
(Ocena: 5)
2013-01-03 22:20:06

A jak ja dowiedziałam sie w 12 tyg ciaży ??? To co ?? A pojeby tylko w damskich dupach i emerytórach grzebia!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-27 20:42:13

Mam pytanie są 2 becikowe jedno z urzędu a drugie z mopsu i mam pytanie co jeżeli partner nie jest zarejestrowany w urzedzie jako bezrobotny i też nie pracuje i nie ma umowy czy ja dostane w takim przypadku pieniadze z mopsu?????

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-29 11:49:34

Popieram koleżanke.Po przeczytaniu tych wszystkich komentarzy smiać się chce.Kto wam każe takie drogie wózki kupować?Na lekarza za dużo wydajesz idz na kasy chorych wy robicie to dla was a nie dla państwa to wam ma zależeć na dobrej opiece.Nie musisz chodzić do lekarza ale potem żeby nie było zdziwienia jak w 2012nie dostaniecie tego becikowego.Ale są ty kobiety które uszczęsliwi nawt ten tysiąc.Liczcie na siebie a nie na innych...;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-29 11:25:46

a ja wam powiem tylko tyle ze dupa to nie zabawka nie wiecie co robicie wasza sprawa a nie wielkie pretensje do państwa ze takie grosze daja ciekawe jakby nie dawali nic co by sie pisało dostajecie zle nie dostajecie jeszcze gorzej!!!!!!!a dzieci sa po to by je kochac a nie zeby kase na nie dostawac ja mam jedno dziecko dwójka w drodze i musze sobie dac rade do pełnoletności dzieci a nie liczyc na państwo jesteście żałosne wielkie damy które zaszaleły a teraz płaczą!!!!i nie jestem milionerka tylko wiem ze kiedys bedzie lepiej a MOPS zostawcie dla tych którzy muszą zyc z 5 dzieci za700zł

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-09-28 10:28:31

mam pytanie. Jestem w ciąży. Mam dopiero 17 lat. Czy zanim urodzę moje maleństwo jest możliwość żebym dostała jakieś dofinansowanie? Pochodzę z biednej rodziny i trochę ciężko jest mi kupić wszystkie potrzebne akcesoria dla mojego dziecka. Szukałam na wielu portalach ale nigdzie nic nie było na ten temat. Czy ktoś mógłby mi udzielić jakiejś informacji? Z góry dziękuję.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-06 13:35:05

To śmieszne jeśli ktoś uważa,że dzięki rodzeniu dzieci można podreperować budżet domowy becikowym..co to jest tysiąc złotych?!!Za to można co najwyżej wózek kupić...a gdzie reszta wydatków??!!Jeszcze 2 razy tyle wydaje się na początkowe wyposażenie dla dziecka.Więc becikowe to mała zapomoga a nie coś co może zachęcić do macierzyństwa!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-12 08:50:35

z tego co słyszałam , i dostawały moje kolezanki 2 tysiace becikowego . i nie ma ze musi byc jakies zaswiadczenie ze sie uczeszczało od 10 tyg . do lekarza z wizyta .. to nie prawda! bo sa wycofane takieprawa i mzona isc w 9 i sie dostanie .. 1 tys zl? co to jest !? wozek i lozeczko .a cooo dalej . ? to sa jakies kpiny ! i po co to zachecac ludzi zeby rodzili dzieci ? chca rodza .. nie chca nie rodza rzecz jasna . tez maja omysly 1 tysiacem zloty przekonuja .. ludzie ..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-20 14:35:15

Chodzę do lekarza i płacę tak więc to becikowe pokryje mi akurat te koszty.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-14 21:38:54

Co to jest tysiąc złotych w porównaniu z tymi wszystkimi wydatkami, które ,,pochłania" dziecko

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz