CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Czarne strony porodu elektywnego

16 Czerwca 2010

Specjaliści alarmują: elektywny poród planowany grozi poważnymi zaburzeniami u dziecka – autyzmem, głuchotą oraz trudnościami w nauce.

CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Czarne strony porodu elektywnego
> -->

W zachodnich szpitalach elektywny (planowany) poród staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Wielu lekarzy specjalnie przyspiesza narodziny dziecka, mimo że nie ma ku temu żadnych przesłanek medycznych. Czasami same ciężarne sugerują, aby wspomóc naturę, licząc, że oszczędzą sobie bólu i nadmiernego wysiłku. Czy przedwczesny poród „na życzenie” jest rzeczywiście łatwiejszy od naturalnego i nie grozi żadnymi komplikacjami?

Jak odkryli badacze z Uniwersytetu w Glasgow, planowane rozwiązanie zwiększa ryzyko pojawienia się u dziecka zespołu specjalnych potrzeb edukacyjnych (SEN). Okazuje się bowiem, że u maluchów urodzonych między 24. a 40. tygodniem ciąży, częściej diagnozowano autyzm czy głuchotę niż u dzieci, które przyszły na świat po 40. tygodniu ciąży.

Najlepiej widać tę zależność na przykładzie analizy 407.503 porodów dzieci w wieku szkolnym ze Szkocji. Zespół naukowców z Glasgow, pod przewodnictwem profesor Jill Pell, wykazał, że spośród badanych maluchów, te urodzone przed 37. tygodniem ciąży o 16% częściej cierpią na SEN.

W oparciu o te dane, profesor Jill Pell kategorycznie przestrzega przed planowaniem przedwczesnego porodu, jeśli nie istnieją istotne powody medyczne, zagrażające życiu i zdrowiu matki oraz dziecka.

Nina Drzewiecki

Zobacz także:

Czy w ciąży można farbować włosy?

Czy on nadaje się na ojca?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (24)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Lucyna
(Ocena: 5)
2015-12-13 14:18:05

re: CIĄŻA BEZ TAJEMNIC: Czarne strony porodu elektywnego

Autyzm dziecięcy, jest to całościowe zaburzenie rozwojowe, ujawniające się we wczesnym dzieciństwie i trwające przez całe życia.Szybko i wcześnie podjęte działania interwencyjne, znacząco zwiększają szansę na dobre funkcjonowanie dziecka w dorosłości. Polecam świetnych specjalistów w PsychoMedic w Warszawie, do których można się zapisać na ul. Laciego 19 (tel. 22 299 11 22) i na ul. Filtrowej 62 (22 253 88 88).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-12-15 12:48:38

"Wielu lekarzy specjalnie przyspiesza narodziny dziecka, mimo że nie ma ku temu żadnych przesłanek medycznych." Bardzo ciekawe stwierdzenie. To chyba warto zawiadomić prokuratora w takim wypadku? Ten tekst to oczywiście niezrozumienie ze strony autorki. Nikt nic nie przyspiesza, poród elektywny prowadzi się gdy zgodnie ze wszystkimi przesłankami płód jest już dojrzały i MOŻNA bezpiecznie wykonać cesarskie cięcie. Czyli ewentualne przyspieszenie w stosunku do fizjologii to, powiedzmy 3-4 dni, czasem tydzień. I to zachodnie podejście odzwierciedla przede wszystkim oczekiwania tamtejszych KOBIET, a nie lekarzy. Zresztą oczekiwania głupie, jak to na Zachodzie. Im więcej feministek w przestrzeni publicznej, tym bardziej głupiejemy, moje drogie babeczki... A kolejne zdania artykułu dowodzą, że autorka kompletnie myli podstawowe rzeczy. Jest oczywiste, że jeśli bada się grupę dzieci urodzonych metodą cięcia cesarskiego między 24 a 40 Hbd, to tam częściej występują różne problemy. Tyle tylko, że nikt nie rozwiązuje ciąży bez bardzo poważnych przesłanek w dwudziestym którymś tygodniu. Autorka po prostu NIE ROZUMIE o czym jest badanie i nieświadomie szerzy dezinformację. Wszak pisać na tematy medyczne każda kobitka lubi, bo każda "intuicyjnie się na nich zna". Przeraża to, że takich tekścików jak ten w necie jest zatrzęsienie i Bogu ducha winne kobiety czytają te bzdury sądząc, że to jest rzetelna wiedza.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-16 21:48:42

Ja ciąże przenosiłam i w końcu lekarze musieli poród przyśpieszyć-nie polecam nikomu takiego wyjścia. Boli jak cholera, a poza tym trwa dużo dłużej. Ze już nie wspomnę o tym, że to nie zdrowe dla dziecka.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-16 20:37:19

U nas sami lekarze wywołują poród, jesli nawet kobieta na to sie nie godzi, mówią że tak będzie lepiej

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-16 14:11:13

oj papilocie, ktora matka chodzi w ciąży 40 tyg.? Nawet i bez przyspieszania porodu prawie wszystkie kobiety rodzą wczesniej... ;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-16 14:33:07

Moja mama w obu ciążach, ja w swojej jednej... Mnóstwo dziewczyn rodzi po terminie, czyli w 41 tyg., a czasami nawet później.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-07-27 20:29:24

Ja musialam miec cesarskie ciecie bo to juz byl 41/42 tydz.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-16 13:44:29

porod nastepuje wtedy kiedy dziecko jest gotowe do samodzielnego zycia. czemu wiec mialybysmy rodzic niedorozwiniete(nie chodzi mi o glupote tylko o rozwoj fizyczny) dzieci? dla wygody? smiechu warte..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-16 14:34:07

Nie zawsze jest tak prosto i pięknie, jak piszesz... Niestety natura płata figle. Moje dziecko 2 dni po terminie mialo bardzo silne oznaki przenoszenia, co nie ma dobrego wpływu na noworodka.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-16 13:19:41

a mi sie wydaje ze to nie głupota, nawet nie wygoda...to strach wpojony przez nasze matki i babki..widaomo 20-30 i dalej lat wstecz nie było srodków usmierzajacych ból podczas porodu, nie było pilek itp itd, kobiety lezały i sie meczyły po kilkanascie godzin albo dni wyjac z bólu, i przekazały to nastepnym pokoleniom....Ja zyłam w blogiej nieswiadomosci porodu, moj był bardzo aktywny i szybki.....problemem i strachem jest tez fakt tzw "jedzenia za dwoje" a co sie równa duzego przytycia podczas ciazy a to wszystko przeklada sie na poród jego długosc, intensywnosc i ból

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-16 14:40:46

Nie wydaje mi się, żeby strach był tutaj dominującym czynnikiem. Przeciez poród indukowany (najczęściej oksytocyną), jest o wiele bardziej bolesny, co te wyedukowane teraz matki doskonale wiedzą. Teraz jest kult planowania i posiadania kontroli nad wszystkim.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-16 12:31:32

Ale planowane porody sa po 38 tyg. ciąży :P Papilocie, papilocie... która matka (normalna matka!!!), kochająca swoje dziecko, jeśli nie ma wskazań medycznych (np. holestaza, złe przepływy, starzejące się łożysko etc) decyduje się na poród przed donoszeniem ciąży?? Sama żałuje, że nie naciskałam na lekarza, żeby wczesniej przyspieszył mi poród. Urodziłam córkę zaledwie 2 dni po terminie (czyli wszystko w normie), ale instynktownie czułam, że powinnm wczesniej. I co sie okazało?? Malutka, łożysko i wody miały silne cechy przenoszenia, co tez nie jest dobre dla dziecka. Pomijam fakt, że indukowany poród bardziej boli (oksytocyna wywołuje silne, bolesne, ale mniej efektywne skurcze), a cesarka jest opercją (!!!!!!), która powinno sie wykonywac tylko i wyłącznie w celu ratowania życia bądź zdrowia. Nie jest naturalną i najlepsza drogą przyjścia na świat (np. brak naturalnego masażu pomagającego wydalić wody z płuc, szok etc.)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-16 13:21:00

kup sobie słownik xD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-16 13:35:15

A gdzie widzisz taka masę rażących błędów, że proponujesz mi zakup słownika. Fakt- jest jeden (cholestaza0. Reszta to zwykłe braki znaków diakrytycznych, które na necie są normą i przyznaję bez bicia, że najczęściej w ogóle nie zwracam na nie uwagi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-16 12:11:14

to jest nienormalne, tak samo jak porody lotosowe, cesarki na zyczenie i podawanie kazdej jak leci znieczulenia, powazna ingerencja w to co sie powinno zadziac naturalnie jest kretynizmem, jestem lekarzem wiec wiem co mowie, z reszta moi koledzy po fachu mysla identycznie, tylko banda ginekologow lasych na pieniadze powie co innego

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-18 11:33:36

to urodź dziecko cwaniaku bez znieczulenia i zdychaj nawet przez 10 godzin!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-19 22:32:32

dokladnie ja bez znieczulenia w dodatku rodzilam 48 godzin! i na koncu mialam cesarke( i bardzo sie ciesze, mam nadzieje ze z kolejnym tez bede miec cesarke) co to za kretyn pisze ze najlepiej naturalnie bez znieczulenia?? sredniowiecze mamy?? czy jak leczymy zęba ktos ma jakis dylemat ze powinno byc bez znieczulenia bo tak jest nauralnie i dobrze??! co za ludzie...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-16 07:59:30

nie rozumiem po co przyspieszać poród o te 3 tygodnie....planowanie porodu- ok, ale tylko w momencie jak ustalony przez lekarzy termin został przekroczony o minimum 3 dni...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz