Bezpieczne i niebezpieczne sporty w ciąży

15 Sierpnia 2008

Spodziewasz się dziecka i obawiasz się, że aktywność fizyczna może ci zaszkodzić? Nic bardziej błędnego! Jeśli twoja ciąża prawidłowo się rozwija, nie musisz rezygnować ze sportu. Uważaj tylko na niektóre dyscypliny.

Bezpieczne i niebezpieczne sporty w ciąży

Pływanie i aquaaerobik to sporty wręcz wskazane dla kobiet w ciąży – relaksują i skutecznie rozluźniają mięśnie. Lekarze ostrzegają jednak, aby unikać skoków do wody i pływania wyczynowego. Ażeby nie doszło do zakażenia dróg rodnych, do każdej kąpieli zakładaj tampon. Po wyjściu z basenu powinnaś użyć maści przeciwgrzybicznej (np. Clotrimazol, 20 g, 3,75 zł).

Joga doskonale przygotuje cię do porodu i pomoże odzyskać kontrolę nad ciałem. Jest szczególnie wskazana, jeżeli miewasz bóle pleców, czujesz się spięta i zmęczona. Możesz również poszukać specjalnych zajęć gimnastycznych organizowanych w fitness klubach i szkołach rodzenia. W całym okresie ciąży powinnaś wykonywać lekkie ćwiczenia, które wzmocnią i uelastycznią mięśnie oraz pomogą utrzymać dobrą formę fizyczną. Szczególnie polecamy lekki stretching i pilates.

Aerobik i bieganie to dyscypliny dopuszczalne tylko dla kobiet, które intensywnie trenowały przed zajściem w ciążę. Zrezygnuj z nich w trzecim trymestrze ciąży – nie możesz się wtedy przemęczać. Biegaj tylko w obuwiu stabilizującym stawy skokowe i dobrze amortyzującym wstrząsy.

Jazda na rowerze to sport dozwolony tylko w pierwszym trymestrze ciąży. Później wycieczki rowerowe są niewskazane – ciąża nie lubi wstrząsów. Jeśli chętnie zaglądasz na siłownię, możesz korzystać z rowerka stacjonarnego. Inne zajęcia będą dla ciebie zbyt forsowne. Pamiętaj, że podczas ciąży rozluźniają się stawy i zwiększa się ryzyko rozejścia spojenia łonowego.

Na czas ciąży zapomnij o tenisie i wspinaczkach górskich. Są to dyscypliny związane z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Zakazane jest również nurkowanie – narazisz swoje dziecko na niedotlenienie. Unikaj sportów szybkich i dynamicznych, takich jak łyżwiarstwo, jazda na rowerze, jazda konna czy narciarstwo. Wiążą się one z dużym ryzykiem kontuzji i urazów.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (17)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-15 12:04:39

Witam przyszłe Mamy:) czytałam w wielu miejscach, że pływanie dobrze działa na kobietę w ciąży, relaksuje, pozwala spalić zbędne kalorie, no i w wodzie można poczuć się lekko:) Ostatnio moja dobra znajoma, znalazła na stronie Zakuponik.pl fajną ofertę dotyczącą aqua aerobicu. Chętnie z nią pójdę i podpatrzę jak, taki wodny aerobik się odbywa. Pozdrawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-03-31 12:14:15

raczej mozna:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-05 11:16:00

[quote="Gosc"]mam pytanie - czy w ciąży można ćwiczyć callanetics?[/quote] zapewne mozna ale tylko do pewnego czasu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-10-04 14:56:00

a siatkówka lub sporty uprawiane na w-f???

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-17 19:17:00

Już spadam z tej stronki bo głupoty takie tu piszecie, że szkoda czasu!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-17 12:16:00

no to masz problem co to kogo obchodzi ze ty nie uprawialas?????/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-16 16:49:00

Nie uprawiałam żadnego sportu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-16 15:08:00

mam pytanie - czy w ciąży można ćwiczyć callanetics?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-16 11:59:00

[quote="Gosc"]do agusi222 nie jestem co prawda w ciazy ale dosc czesto o tym mysle:) chciałabym urodzic przez cesarke i mam pytanie jak to było z twoja miednica?? wytłumacz mi prosze wszystko;D jako istocie niedoswiadczonej i ogolnie jak wspominasz porod:) pozdrawiam justyna[/quote] Justyna wiem że cesarka jest łatwiejsza bo nie czujesz bólu bo masz blokade do kręgosłupa ale jak bloka puszcza i tak odczuwasz ból i tak ....... Ja po cesarce pół roku dochodziłam do siebie ...... Po porodzie naturalny szybicej do chodzi się do fprmy niż po cesarce .... POZdrawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-08-16 11:55:00

Zgadzam się z magda99hp jeżeli ktoś jest aktywny w czasie ciąży to poród jest łatwiejszy moje koleżanki które rodziły naturalnie a były aktywe podczas ciąży mówiły że poród miały łatwy ..........NO ja niestety miałam cesarke ale nie z właśnej woli ale z decyzji lekarza :(.. miałam zatrucie ciążowe i nad ciśnienie no i niestety nie pozwolili mi rodzić naturalnie :(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz