Bezbolesny poród jest możliwy!

22 Października 2009

Wiele przyszłych mam obawia się bólu porodowego, ale na szczęście istnieją sposoby na jego uniknięcie.

Bezbolesny poród jest możliwy!

Ból porodowy związany jest z silnymi skurczami mięśnia macicy, które powodują skracanie i rozszerzanie jej szyjki. Główka dziecka może również uciskać na nerwy w okolicy kręgosłupa, co powoduje bóle okolicy krzyżowej pleców. Pamiętaj, że każda kobieta ma inny próg bólu, więc to, co jest nie do przeżycia dla jednej, dla drugiej będzie ledwie odczuwalne. Nie sugeruj się więc opowieściami koleżanek rodem z horroru. Bardzo ważne jest też pozytywne nastawienie do bólu porodowego. Zrozumienie jego znaczenia i sensu pozwala łatwiej znieść skurcze. Istnieje również wiele metod jego zmniejszania. Skutecznym środkiem uśmierzającym są środki farmakologiczne oraz znieczulenie zewnątrzoponowe. Nie są one jednak obojętne dla zdrowia matki i dziecka. Mogą też powodować poważne skutki uboczne.

Jak zmniejszyć  ból?

Możesz zmniejszyć  ból bezpieczniejszymi metodami. Zadbaj o wsparcie bliskiej ci osoby. Obecność męża, mamy czy przyjaciółki pozwoli pokonać stres związany z porodem. Razem z osobą, która będzie ci towarzyszyć, przećwiczcie różne techniki masażu i akupresury, zmniejszające ból. Najlepiej przez całą ciążę ćwicz techniki relaksacyjne i oddechowe. Bardzo duże znaczenie podczas porodu, zwłaszcza w pierwszym okresie, ma ruch. Pomaga on zminimalizować dolegliwości bólowe. Pozwala też prawidłowo ułożyć główkę dziecka w kanale rodnym. Najlepsze efekty daje skakanie na dużej piłce i rytmiczne kołysanie biodrami. Spróbuj również ciepłej kąpieli. Woda doskonale uśmierza ból. Pomaga również ciepły prysznic lub okład, np. z termoforu. Niektórym kobietom bardzo pomagają metody alternatywne: ziołolecznictwo, aromaterapia, hipnoza, homeopatia czy akupunktura.

Niezwykle skuteczną i całkowicie bezpieczną metodą jest TENS, czyli przezskórna stymulacja nerwów (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation), coraz szerzej stosowana w wielu krajach. Elle TENS  to niewielkie urządzenie z czterema elektrodami, które przykleja się do pleców kobiety rodzącej. Przez elektrody przechodzi delikatny impuls elektryczny, który wywołuje uczucie łaskotania czy mrowienia. Kobieta może przy tym sama kontrolować natężenie prądu, aby osiągnąć oczekiwany efekt.

Brytyjskie badania naukowe dowodzą ogromnej skuteczności tej metody. W przypadku aż 80% porodów z zastosowaniem TENS, w istotny sposób zmniejszyło się odczucie bólu. Pomaga to rodzącej w kontrolowaniu przebiegu porodu. Urządzenie Elle TENS umożliwia również swobodne poruszanie się i dowolną zmianę pozycji. Ułatwia także stosowanie innych, naturalnych metod zmniejszania bólu. Co więcej, badania dowiodły, że Elle TENS skraca czas I fazy porodu. Mama jest więc mniej zmęczona, gdy nadchodzą skurcze parte.

Co ważne, Elle TENS nie wywołuje żadnych skutków ubocznych i jest w pełni bezpieczny dla rodzącej oraz dziecka. Nie powinny go jednak stosować kobiety, które mają zaawansowane żylaki zewnętrzne w miejscu aplikacji elektrod (np. żylaki na nogach lub znaczne hemoroidy), rozrusznik serca, silną arytmię serca (wymagana opinia kardiologa) lub epilepsję (wymagana opinia neurologa i pierwszy zabieg pod kontrolą).

Elle TENS  sprawdzi się również po porodzie. Ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości bólowych. Zwalcza między innymi bóle menstruacyjne, bóle kręgosłupa i reumatyczne.

Materiały prasowe

Zobacz także:

Poród rodzinny grozi komplikacjami!

Uważa się, że wspólny poród zbliża do siebie partnerów, ale naukowcy alarmują…

Czy zajście w ciążę się opłaca?

Tak! I wcale nie mamy na myśli lichego becikowego! Przeczytaj, ile możesz zyskać dzięki ciąży, która (jak się okazuje) ma zbawienny wpływ na zdrowie kobiety!

   

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (92)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-07-13 20:44:18

re: Bezbolesny poród jest możliwy!

Sprzedam zestaw z Women On Web, zestaw sklada sie z 1 tab Mifepristonu + 8 tab Misoprostolu Zestaw sprzedam za 390zł, mozliwa jest wysylka kurierska lub poczta polska lub odbior osobisty! Moj numer to 697564trzy10.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Luna
(Ocena: 5)
2014-03-29 08:55:38

re: Bezbolesny poród jest możliwy!

Ja miałam bezbolesny poród bez takich urządzeń, gazów rozśmieszających czy znieczulenia. Rodziłam w wodzie, takiej wannie jacuzzi w Narutowiczu w Krakowie. Myślę, że to wszystko kwestia podejścia, wiele mam bardzo się boi porodu, wszystkie od dziecka mamy wmawiane, że to musi boleć, a to nie prawda. Ja mówiłam sobie ciągle, że to wszystko jest naturalne co się ze mną dzieje, że, muszę po prostu zaufać mojemu ciału, bo ono wie co robi. Właściwie przez cały poród leżałam sobie w wodzie i coś nuciłam, albo przysypiałam, paradoksalnie bolało mnie jedynie w momentach, w których coś zajęczałam(wpływ krzyczącej Pani zza ściany:)). W rzeczywistości ten cały mit bólu porodowego to jedynie silne przekonanie siedzące w głowie, jeśli uda się go pozbyć to ból zniknie(Naprawdę warto!).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Monika
(Ocena: 5)
2013-08-19 23:14:10

re: Bezbolesny poród jest możliwy!

według mnie jest to nie możliwe gdyż to najgorszy z bóli nie ma na to lekarstwa to nie ból zęba mam dopiero 15 lat i nigdy nie będę miała dzieci . Ciąży to się nie boję tylko porodu a raczej tego bólu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-22 15:46:12

a moj porod juz na dniach a do terminu msc zostało lecz szyjka mi sie skrocila,brzuch mam juz prawie u kolan i do tego cholerne bole,ale najgorsze sa te z krzyza,jak mnie zlapie to ani lezec ani siedziec ani chodzic wszystko wnerwia dookola no i te emocje strach,stres itp,pierwsze dziecko rodzilam3 godz 8 lat temu zas drugie rok temu trwal tez 3 godz

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-02-01 12:06:00

Zdecydowanie takie urządzenia powinny być normą w każdym szpitalu. Ja również korzystałam i to naprawdę pomaga. Oczywiście to nie jest tak, że bólu w ogóle nie ma, ale jest zdecydowanie do przeżycia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-01 21:08:57

chcialabym, aby był w moim szpitalu...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-06-05 18:27:39

no właśnie... niestety nie jest jeszcze zbyt popularny w szpitalach...:(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-23 13:27:05

dobrze że są takie urządzenia aby pomóc łagodzić ból

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-05-11 21:57:35

to naprawdę skuteczne urządzenie i mama nadzieję, że niedługo będzie standardem w każdym szpitalu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-25 23:23:17

widziałam w szpitalu jak jedna rodząca korzystała z TENSA i nie krzyczała, więc chyba spełnia swoją rolę..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-04-22 21:51:05

Korzystałam z TENSa i mogę powiedzieć, że naprawdę działa :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz