Antykoncepcja po ciąży: Czy karmienie piersią wystarczy?

17 Listopada 2010

Kiedy maluch pojawi się na świecie, warto znowu pomyśleć o antykoncepcji. Jaka jest najlepsza metoda dla młodych mam?

Antykoncepcja po ciąży: Czy karmienie piersią wystarczy?

Powrót do aktywności seksualnej po ciąży i porodzie nie jest prosty. Niedawno pisaliśmy, że na pierwszy seks po dziewięciomiesięcznej przerwie świeżo upieczeni rodzice powinni zdecydować się po około sześciu tygodniach. Z czasem jednak wszystko wraca do normy. Dlatego wcześniej warto pomyśleć o wybraniu najlepszej formy antykoncepcji, szczególnie jeśli kolejne dziecko zaplanowane jest na bliżej nieokreśloną przyszłość. To pozwala rodzicom oswoić się z nową sytuacją, jaką jest pojawienie się na świecie malucha, a kobiecie powrócić do pełni sił – każdy poród (zwłaszcza pierwszy) jest wykańczającym przeżyciem, po którym regeneracja może trwać kilka tygodni, jeśli nie miesięcy. Dobra wiadomość dla mam: po porodzie lista środków antykoncepcyjnych się wydłuża. Teraz bowiem mogą sięgnąć po takie metody zapobiegania ciąży, z których nie mogą korzystać nieródki.

Kobiety, które cenią naturalną antykoncepcję, z pewnością ucieszy fakt, że karmienie dziecka piersią hamuje owulację. Żeby ta metoda była skuteczna, trzeba karmić dziecko co najmniej sześć razy w ciągu doby z przerwami nie dłuższymi niż sześć godzin (nawet w nocy). W tym czasie maluch nie powinien ssać smoczka, a oprócz mleka mamy nie może być karmiony niczym innym. Zadaniem kobiety jest obserwacja wydzieliny z pochwy – zmiany w śluzie mogą świadczyć o tym, że znowu jest w ciąży. Pamiętaj: po porodzie zdarzają się cykle bezowulacyjne (podczas których nie można zajść w ciążę) z rozciągliwym śluzem. Jeśli kobieta nie jest pewna, czy odzyskała płodność, powinna zmierzyć temperaturę. Nagły skok o min. 0,2 stopnia – w stosunku do ostatnich sześciu pomiarów – świadczy o owulacji. Ta metoda jest jednak jedną z najbardziej nieskutecznych. Nocne wstawanie do dziecka może bowiem sfałszować wysokość temperatury u kobiety. To jednak metoda w pełni odwracalna, która nie ma żadnych skutków ubocznych. Więcej o szkodliwości różnych metod antykoncepcji w osobnym tekście.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (23)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2013-05-13 13:40:31

re: Antykoncepcja po ciąży: Czy karmienie piersią wystarczy?

Powyższy artykul to jedna wielka bzdura. ostrzegam, zeby sie takimi opiniami nie kierowac bo mozna sie lekko zdziwic. Karmienie piersia nie jest zadna metoda antykoncepcji. znam wiele przypadkow, kiedy kobieta karmiaca, niemal zaraz po porodzie zaszla znowu w ciaze, wiec dziewczyny uwazajcie i zasiegnijcie porady u specjalisty. Az dziw bierze, ze takie babcine stereotypy nadal sa w obiegu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-04-21 00:08:46

re: Antykoncepcja po ciąży: Czy karmienie piersią wystarczy?

"Pierwszy seks po dziewięciu miesiącach przerwy"?!?!?!?!!?!?!?!?!?!? Czy Was do reszty posrało?! Przez całą ciążę bez seksu? Serio? Toż to niezdrowo dla dziecka (zestresowana i sfrustrowana mamusia szkodzi też maluchowi), a już na pewno dla związku. A karmienie piersią zapobiega przed ciążą, pod warunkiem, że karmi się w systemie buszmeńskim, tj. trzyma się dziecko cały czas w takiej jakby torbie przy ciele i może ono sobie "popijać" w odstępie ok. półgodzinnym przez mniej więcej minutę. Dzięki takiemu stałemu dokarmianiu we krwi utrzymuje się równy, stały poziom prolaktyny, która blokuje jajeczkowani. Oczywiście, taki sposób karmienia bobasa w naszej kulturze i przy naszym stylu życia raczej nie jest możliwy, a przy karmieniu kilka razy dziennie poziom prolaktyny znacznie się waha, w pewnym momencie spadając na tyle, że umożliwia uwolnienie hormonu luteinizującego i FSH, które wywołują owulację.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-12-11 13:30:54

Ja używam afrodyty. Dzięki temu będę wiedziała kiedy będe mieć pierwszą owulację. Póki co cieszymy się seksem bez zabezpieczenia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-21 21:20:48

Bzdura wieka jest to, ze karmieni piersia zapobiega zajsciu w ciaze.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-18 15:12:54

Matko ale wy głupie jesteście wszytskie tam pod spodem !!! Otóż pierwsza miesiaczka po porodzie pojawia sie w zależności od czasu karmienia piersią i czasu, kiedy narządy wewnetrzne kobiety beda znow gotowe aby mogło dojsc do zapłodnienia. Nie ma na to regułu, jedna kobieta karmi przez rok i dopiero po kilkunastu miesiacach dostanie okresu, inna karmi przez 2 miesiace(tak jak to bylo w moim przypadku) i miesiaczki dostałam po 4 miesiacach. A niektore z Was piszą "tabletki i już, cała tajemnica " W takim razie oświece Was drogie mało inteligentne małolatki, ktore nigdy w ciaży nie były, że kuracji hormonalnej zabrania sie stosować w czasie karmienia piersią i wtedy wlasnie powstaje problem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-11 09:11:52

zgadzam się:) i sama nie stosuje żadnej antykoncepcji, tylko NPR:) ale proszę wziąć poprawkę ze my staramy się o rodzeństwo dla córeczki:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-18 14:52:04

"Pierwsza miesiączka pojawia się po około 8-10 MIESIĄCACH po porodzie" ?! co za nieuki piszą te "artykuły"! Pierwsza miesiączka pojawia się po 8-10 TYGODNIACH!! :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Aa
(Ocena: 5)
2014-06-12 16:36:03

A mi się pojawiła po 8. I co Niemki

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-17 15:43:39

żele durex nie niszcza lateksu;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-17 14:01:55

wystarczy uważać:P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-17 12:05:23

zaszyc sie;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-17 11:27:38

kalendarzyk jest ok, choć niebezpieczny, ale nie wymaga specjalnych przygotowan i wydatków

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz