5 zdań, których nie masz prawa powiedzieć kobiecie po poronieniu

22 Stycznia 2016

Matki opłakujące swoją stratę słyszą te teksty zbyt często.

poronienie

Według medycznej teorii poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży trwającej krócej niż 22 tygodnie. W praktyce – najgorsze, co może spotkać matkę noszącą w sobie nowe życie. Dla wielu wydarzenie to oznacza koniec sensu życia i traumę na długie lata. Na to nigdy nie można się przygotować, a zazwyczaj trudno doszukać się w tym jakiegokolwiek sensu. Tym bardziej warto ważyć słowa, kiedy przychodzi nam rozmawiać z kobietą opłakującą największą stratę.

Dla każdej matki to wcale nie „zakończenie ciąży”, ale bezsensowna śmierć maleństwa, które miało przed sobą całe życie. Na nic rady w stylu „weź się w garść, jeszcze kiedyś urodzisz”. Tak jak w przypadku straty każdej innej bliskiej osoby – konieczne jest przeżycie żałoby. Fundacja Tommy`s, która otacza opieką kobiety, które poroniły lub urodziły przedwcześnie, przypomina, jak ważne jest wtedy wsparcie otoczenia. I ostrzega – tych 5 zdań nie masz prawa wypowiedzieć, bo tylko pogorszysz sytuację.

Według najnowszych badań 85 procent kobiet, które poroniły, czują się niezrozumiane przez najbliższych. 79 proc. postrzega to wydarzenie jako porażkę, a 70 proc. obarcza winą siebie. Tym bardziej warto powstrzymać się przed takimi komentarzami...

 

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (10)
ocena
4.6/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-02-17 22:41:31

Widzę, że autor bądź autorka tego tekstu nie wie, co czuję kobieta po stracie dziecka. Akurat "może tak będzie lepiej" bądź "może tak miało być" stanowi pewne pocieszenie i pozwala spojrzeć na ten dramat jako na mniejsze zło dla nienarodzonego maleństwa. Gorsze są teksty w stylu: za wcześnie się pochwaliłaś, to wszystko przez Twój tryb życia/ dietę/pracę/przez tego głupiego kota albo a to (i tutaj imię niedoszłego taty) się zmartwi, chociaż z drugiej strony - przecież Wy nie macie warunków na dziecko

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
p
(Ocena: 5)
2016-01-24 17:49:06

re: 5 zdań, których nie masz prawa powiedzieć kobiecie po poronieniu

Dla mnie to żadne halo- zrobiłabym sobie drugie dziecko i zapomniałabym o całym poronieniu i całej sprawie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-02-09 12:08:02

Wiesz co ? Skoro wygadujesz takie rzeczy to życzę Ci żebyś przez to przeszła, zobaczymy czy dalej będziesz miała takie samo zdanie. Gdyby umarło Twoje dziecko powiedziałabyś, no trudno, będzie następne ? Nie wierzę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-22 21:42:37

re: 5 zdań, których nie masz prawa powiedzieć kobiecie po poronieniu

Niecały miesiąc temu straciłam swoje dziecko. Byłam w 25 tyg ciąży. Okazało się ze dziecko ma wadę genetyczna i jego serduszko nie dało rady, musiałam urodzić. Dla mnie to była i jest tragedia do tej pory. Codziennie słyszałam te zdania od ludzi które naprawdę doprowadzaly mnie do szalu. Nawet od najblizszej rodziny. Ludzie naprawde nie potrafią się zachować.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-22 12:06:14

re: 5 zdań, których nie masz prawa powiedzieć kobiecie po poronieniu

Zgadzam się ze wszystkimi zdaniami

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1