10 ważnych informacji na temat in vitro

01 Stycznia 2009

Kwestia in vitro jest obecnie jednym z gorętszych tematów w Polsce, a to za sprawą ustawy i nieugiętej postawy Kościoła, który próbuje uniemożliwić ludziom cieszenie się dzieckiem.

10 ważnych informacji na temat in vitro

„Przekrój” stworzył listę 10 rzeczy, które warto wiedzieć na temat in vitro:

 1. W pierwszej fazie zwykłej ciąży obumiera dwadzieścia procent zarodków. W przypadku in vitro, liczba obumarłych spada do czternastu procent, dzięki zapłodnieniu pozaustrojowemu.
 2. Prawo Belgii i krajów skandynawskich zezwala na tworzenie poza organizmem kobiety dowolnej liczby zarodków. Nadprogramową można zamrozić albo przekazać do adopcji, dla par, w których kobieta nie wytwarza jajeczek, a mężczyzna nasienia. Kobiecie przenosi się do macicy od jednego do trzech zarodków, w zależności od wieku, stanu zdrowia i szans rozrodczych. W Kostaryce in vitro zakazane jest całkowicie, zapis o tym znajduje się w konstytucji.
 3. W Polsce znajduje się około 18 tysięcy zamrożonych zarodków, część z nich ma nieuregulowany status, ponieważ nie ma kontaktu z ich biologicznymi rodzicami (od 1 do 3 procent).
 4. Problem z poczęciem dziecka występuje u 20 procent par w wieku rozrodczym. Wśród przyczyn tego stanu rzeczy wymienia się coraz późniejszy wiek kobiet, które decydują się na ciążę. W

  USA , liczba pań, które zaszły w ciążę między 35. a 39. rokiem życia, wzrosła o 40 procent, a matek między 40. a 44. rokiem, aż o 70 procent.

 5. In vitro to termin łaciński, który oznacza „w szkle”. Używa się go w przypadku procedur odbywających się w warunkach laboratoryjnych.
 6. W przypadku mężczyzn, bezpłodność może być wrodzona albo może być efektem przebytych stanów zapalnych czy powikłań pochorobowych. Może też być wynikiem złych warunków pracy - dzieje się tak w przypadku zawodowych kierowców i osób mających siedzący tryb pracy. Zły wpływ na funkcjonowanie jąder mają dodatki chemiczne i hormonalne do jedzenia, detergenty. Zaburzają pracę plemników.
 7. Problemy z jajeczkowaniem kobiet mogą mieć swoje podłoże w stresie. Powoduje zwiększenie wydzielania prolaktyny, hormonu, który może być odpowiedzialny za zaburzenia pracy jajników i cyklu miesięcznego.
 8. Procentowe szanse na ciążę in vitro w najlepszych klinikach: 40 procent w przypadku wprowadzenia dwóch zarodków, w przypadku jednego - 20 procent. Z tego typu ciąż, w 80 procentach przypadków, rodzi się jedno dziecko. Reszta to ciąże bliźniacze.
 9. Najstarsza osoba, która poddała się in vitro, to 70-letnia Hinduska, Rajo Devi. W listopadzie 2008 roku urodziła zdrową córkę.
 10. Pierwsze dziecko w Polsce, które przyszło na świat dzięki zapłodnieniu in vitro, urodziło się 21 lat temu. Najstarsza osoba na świecie, która urodziła się po sztucznym zapłodnieniu, ma obecnie trzydzieści lat. Dzięki in vitro, w sumie urodziło się trzy miliony dzieci.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (154)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-04-18 22:25:16

re: 10 ważnych informacji na temat in vitro

Nadal malo wiemy o in vitro skoro funkcjonuja takie stereotypy w opinii publicznej. Na szczescie wydaje sie coraz wiecej publikacji na temat tego zbaiegu,m coraz wiecej kampanii jest, rzad takze w to wszedł... Ja soobiście polecam ksiązke swietnej badaczki pani pawelec: in vitro ważne rozmowy na trudny temat. Z pewnością rozjaśni się co poniektórym po jej lekturze,

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-19 06:43:39

karmelka11 miała w wtedy 11 lat i odowedział się o tym od Księdza. Ja mam córeczkę poczętą metodą in vitro. Jest doskonała.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-15 14:48:15

adopcja powinna być bardziej dostępna

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-17 18:18:05

Ja za in vitro nie jestem. Z tego co wiem w większości przypadkach te dzieci też są bezpłodne czyli wychodzi na to, że za parę lat nie będzie płodnych ludzi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-27 16:07:19

Co ty gadasz za głupoty dziewczyno!!!!!! przez taki ciemnogród jak ty mamy zacofanie w naszym kraju. Jestem ciekawa co byś powiedziała, jakbyś się dowiedziała, że nie możesz mieć dzieci i tylko in vitro cię ratuje. Jak wy macie zrozumieć ludzi bezpłodnych. Kto tego nie przeżył to nie wie jakie to jest piekło.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-17 18:58:06

radziłabym pouczyć się elementarnej biologii:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-03 22:12:26

w sprawach bezplodnosci zadzwon tel. 783 504 000. Napewno sie ucieszysz

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-06 16:53:00

[quote="Gosc"]a KTO odpowie za śmierć tych embrionów które nie zostały wykorzystane!!!!!pomyślał ktoś o tym ?????no właśnie NIE!!!!!!!!!!!!!!co prawda TEn sposób daję zycie ale pomyślmy ile tych Żyć jest zabieranych????jestem przeciw temu[/quote] [quote="Gosc"][quote][b]mona88[/b] [quote][b]Gosc[/b] każdy zarodek to jedno życie ludzkie. Kościół nie zgadza się na to ponieważ w laboratorium "wyrzuca" się nieodpowiedznie zarodki i tym samym zabija się ...popieram pozycję kościoła a dziecko można adoptować tyle dzieci czeka na miłość której nie zapewnili biologiczni rodzice, warto się nad tym zastanowić[/quote] to niech kosciol wyglasza to na mszach i niech przekonuja do tego wiernych, a nie caly kraj! mnie nie obchodzi co kosciolmysli na te tematy, bo nie czuje sie z nim w zaden sposob zwiazana. a jak ktos czuje sie zwiazany ich prawami to niech je przestrzega, ale niech tez nie narzuca ich innym!![/quote] Cóż racja, powinna powstać taka ustawa bo nie każdy jest wierzący(ja osobiście jestem ale uważam że każdy powinien mieć prawo wyboru). Zresztą ustawa nie nakazywałaby zapładniać in vitro ale dawała by szansę biedniejszym bo bogaci i tak z niej korzystają więc dlaczego jedni maja być uprzywilejowani a drudzy pokrzywdzeni??? [/quote] [quote="Gosc"][quote][b]mona88[/b] [quote][b]Gosc[/b] każdy zarodek to jedno życie ludzkie. Kościół nie zgadza się na to ponieważ w laboratorium "wyrzuca" się nieodpowiedznie zarodki i tym samym zabija się ...popieram pozycję kościoła a dziecko można adoptować tyle dzieci czeka na miłość której nie zapewnili biologiczni rodzice, warto się nad tym zastanowić[/quote] to niech kosciol wyglasza to na mszach i niech przekonuja do tego wiernych, a nie caly kraj! mnie nie obchodzi co kosciolmysli na te tematy, bo nie czuje sie z nim w zaden sposob zwiazana. a jak ktos czuje sie zwiazany ich prawami to niech je przestrzega, ale niech tez nie narzuca ich innym!![/quote] Cóż racja, powinna powstać taka ustawa bo nie każdy jest wierzący(ja osobiście jestem ale uważam że każdy powinien mieć prawo wyboru). Zresztą ustawa nie nakazywałaby zapładniać in vitro ale dawała by szansę biedniejszym bo bogaci i tak z niej korzystają więc dlaczego jedni maja być uprzywilejowani a drudzy pokrzywdzeni??? [/quote] Ty wiesz co to jest blastula poczytaj sobie troche medycznie i nie opowiadaj o jakims zyciu, to jest zycie wowoczas kiedy jest w lonie matki a nie w probowce, i nikt nie wyrzuca zycia , tylo komorki nawet nie podzielone na 3 listki dermy.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-30 12:31:00

[quote="mona88"][quote][b]Gosc[/b] każdy zarodek to jedno życie ludzkie. Kościół nie zgadza się na to ponieważ w laboratorium "wyrzuca" się nieodpowiedznie zarodki i tym samym zabija się ...popieram pozycję kościoła a dziecko można adoptować tyle dzieci czeka na miłość której nie zapewnili biologiczni rodzice, warto się nad tym zastanowić[/quote] to niech kosciol wyglasza to na mszach i niech przekonuja do tego wiernych, a nie caly kraj! mnie nie obchodzi co kosciolmysli na te tematy, bo nie czuje sie z nim w zaden sposob zwiazana. a jak ktos czuje sie zwiazany ich prawami to niech je przestrzega, ale niech tez nie narzuca ich innym!![/quote] Cóż racja, powinna powstać taka ustawa bo nie każdy jest wierzący(ja osobiście jestem ale uważam że każdy powinien mieć prawo wyboru). Zresztą ustawa nie nakazywałaby zapładniać in vitro ale dawała by szansę biedniejszym bo bogaci i tak z niej korzystają więc dlaczego jedni maja być uprzywilejowani a drudzy pokrzywdzeni???

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-29 13:56:00

[quote="mona88"][quote][b]Gosc[/b] każdy zarodek to jedno życie ludzkie. Kościół nie zgadza się na to ponieważ w laboratorium "wyrzuca" się nieodpowiedznie zarodki i tym samym zabija się ...popieram pozycję kościoła a dziecko można adoptować tyle dzieci czeka na miłość której nie zapewnili biologiczni rodzice, warto się nad tym zastanowić[/quote] adopcja w ostateczności, ale jeśli nie mogłabyś mieć swoich dzieci a dostatałabyś szansę żeby jednak zajść w ciążę, to wątpię czy byś z tego zrezygnowała na rzecz adopcji!!! na temat kościoła nie bede się wypowiadać, bo wtrącąją sie w nieodpowiednie sprawy!!!!!!! ciekawe czy też popierasz pozycję kościoła w sprawie antykoncepcji itp

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-01 13:48:00

a KTO odpowie za śmierć tych embrionów które nie zostały wykorzystane!!!!!pomyślał ktoś o tym ?????no właśnie NIE!!!!!!!!!!!!!!co prawda TEn sposób daję zycie ale pomyślmy ile tych Żyć jest zabieranych????jestem przeciw temu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-30 12:16:00

[quote="Gosc"]każdy zarodek to jedno życie ludzkie. Kościół nie zgadza się na to ponieważ w laboratorium "wyrzuca" się nieodpowiedznie zarodki i tym samym zabija się ...popieram pozycję kościoła a dziecko można adoptować tyle dzieci czeka na miłość której nie zapewnili biologiczni rodzice, warto się nad tym zastanowić[/quote] to niech kosciol wyglasza to na mszach i niech przekonuja do tego wiernych, a nie caly kraj! mnie nie obchodzi co kosciolmysli na te tematy, bo nie czuje sie z nim w zaden sposob zwiazana. a jak ktos czuje sie zwiazany ich prawami to niech je przestrzega, ale niech tez nie narzuca ich innym!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz