Co oznaczają powtarzające się sny? To zjawisko dotyka aż 75% społeczeństwa

Czy masz powody do niepokoju?
Co oznaczają powtarzające się sny? To zjawisko dotyka aż 75% społeczeństwa
fot. iStock (Khosrork)
22.04.2021
Zuzanna Niedzielska

Nie wszyscy spokojnie przesypiamy 8 godzin dedykowanych nam podczas nocnego odpoczynku. Niektórzy borykają się z powracającymi koszmarami, a inni walczą z bezsennością. Na pewno zdarzają się też osoby, które mogą pochwalić się pięknymi, inspirującymi obrazami z odległych światów, a później z wypiekami na twarzy analizują ich znaczenie przy pomocy sennika. 

Zobacz również: 7 snów, których pod żadnym pozorem nie powinnaś ignorować

Jedno jest pewne: powtarzające się symbole w snach to nie może być przypadek. Mówi się, że na treść naszych snów ogromny wpływ mają informacje, którymi napełniamy umysł przed położeniem się do łóżka.

Czy tragiczne wydarzenia, które prześladują nas w snach powinny być powodem do niepokoju?

Powtarzające się sny: znaczenie

Naukowcy stwierdzili, że powtarzające się w snach obrazy dotykają nawet 75% społeczeństwa. Można wyróżnić nawet konkretne sceny albo symbole, które pojawiają się w nich najczęściej.

Czy to nie jest wystarczający powód, aby zgłębić znaczenie sennych marzeń? Takie zjawisko nie może być w końcu przypadkiem.

Okazało się, że powracające koszmary dotyczą najczęściej latania, spadania, uciekania przed kimś albo tremy w obawie przed nieprzygotowaniem. Brzmi znajomo?

Na pewno większość tych scen, w których mimowolnie bierzemy udział, wywołuje u nas negatywne emocje. Po przebudzeniu się jesteśmy wdzięczni, że to nie dzieje się naprawdę i że w ogóle żyjemy. Jak zatem je interpretować?

Jak interpretować koszmary senne?

Tego typu sny mogą wynikać ze skumulowanych i nierozładowanych emocji, które znajdują ujście w abstrakcyjnych obrazach. Kiedy śnimy o spadaniu, prawdopodobnie jest w nas wiele obaw i niepewności w stosunku do wyzwań, jakie funduje nam życie. Może to być sygnał do wzięcia spraw w swoje ręce. Podobnie w przypadku strachu przed nieprzygotowaniem - mózg odreagowuje długotrwały, psychiczny oraz fizyczny stres, związany np. z obowiązkami zawodowymi. 

Badacze wskazują, że powracające obrazy w snach sygnalizują nam nieprzepracowane traumy i nierozwiązane problemy. Odzwierciedlają nasze wewnętrzne lęki, ale też pragnienia. 

Jak temu zapobiec?

Aby nareszcie zasnąć spokojnie, najlepiej wyeliminować tak silne bodźce ze swojego otoczenia: zadbać o komfortowe warunki w sypialni, przynajmniej godzinę przed spaniem wyłączyć urządzenia elektroniczne, prowadzić zrównoważony styl życia oraz przeanalizować środowisko, w którym przebywamy. Czy mam dobre stosunki z ludźmi wokół mnie? Co mogę zrobić, aby poczuć się bezpiecznie w świecie rzeczywistym i móc cieszyć się przyjemną podróżą w nocy?

Zobacz również: Ciągle śnisz o swoim eks? Oto 6 najpopularniejszych scenariuszy i ich znaczenia

Polecane wideo

Horoskop marokański: Jakim znakiem jesteś i co to oznacza?
Horoskop marokański: Jakim znakiem jesteś i co to oznacza? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie