Różne rodzaje snów - co oznaczają?

W snach można czytać jak w otwartej księdze – wystarczy trochę wprawy i elementarnej wiedzy.
Różne rodzaje snów - co oznaczają?
21.07.2014

Ludzkość interpretuje sny od tysiącleci. Marzenia senne badano już w starożytnym Egipcie i Babilonie. Ich interpretacją zajmowali się kapłani, którzy m.in. tworzyli senniki. Jedne z najstarszych odkrytych analiz snów zapisano na sumeryjskich glinianych tabliczkach datowanych na 3100 lat p.n.e. Współcześnie onirologia bada fizjologiczną stronę snów – jak powstają, co dzieje się wtedy z mózgiem itp. Z kolei onejromancja to właśnie sztuka przewidywania przyszłości na podstawie interpretacji snów.

Sny ukazują nam tajemnice naszego wewnętrznego świata. Jeśli chcesz poznać lepiej samą siebie, powinnaś je badać i analizować. Gdy nauczysz się interpretować sny, lepiej zrozumiesz swoje ukryte emocje, poznasz swoje pragnienia, a także poprawisz przepływ energii w swoim ciele. Język snów składa się z obrazów, symboli, wspomnień, nawyków, przeżyć i głębokich uczuć, które tkwią w naszej podświadomości. Niekiedy sen oznacza dokładnie to, co ukazuje, ale warto wiedzieć, że każdy obraz skrywa coś, co musimy odkryć i rozszyfrować. Sny mogą być różnego typu – warto nauczyć się je rozróżniać i interpretować.

Sny o treści emocjonalnej

Pojawiają się pod wpływem wewnętrznego napięcia, które wynika z niespełnionych lub sprzecznych pragnień, zawiedzonych nadziei czy licznych obaw. Wszystkie one czają się w naszej duszy i podświadomości. Może być to lęk przed samotnością, śmiercią, utratą, niepowodzeniem itp. Stresujące emocje i silne przeżycia mogą wywołać koszmary. Nie należy się ich bać – najczęściej służą one temu, by przypomnieć nam, że zaniedbaliśmy swój wewnętrzny świat i musimy okazywać mu więcej uwagi.

Sny o treści emocjonalnej zazwyczaj zdradzają, że w gąszczu codziennych obowiązków i przyziemnych spraw zapomnieliśmy o własnych potrzebach, zwłaszcza tych najgłębszych. To ważne, bo podświadomość ukazuje nam pewne obrazy w postaci wspomnianych koszmarów, abyśmy podjęli działania, dzięki którym unikniemy przykrych sytuacji w realnym życiu.

cara delevingne

Sny mistyczne

Wiemy już, że podświadomość działa zgodnie z poziomem wewnętrznego rozwoju śniącego człowieka. Można więc rzec, że sny mistyczne wynikają z naszej duszy. Składają się one ze scen, wydarzeń oraz sytuacji, które ukazują stale powracające niepokoje lub przekonania związane z problemami etycznymi bądź religijnymi i/lub naszym życiem duchowym. W snach mistycznych często pojawiają się symbole jakiejś wiary (np. anioły, święci) oraz znaki mistyczne.

Sny erotyczne

Nie zawsze mają logiczny związek z naszym życiem i uczuciami, jakie żywimy na jawie. Bywa, że występuje w nich przemoc, częsta zmiana kochanków. Mogą być perwersyjne, żenujące, przejaskrawione. Zwykle nawiązują do ukrytych potrzeb i konfliktów seksualnych. Z ich treści można wywnioskować, jak bardzo ktoś tłumi swoje emocje. Niekiedy sny erotyczne odsłaniają ukrytą skłonność do agresji, która nie może znaleźć ujścia w prawdziwym życiu. Sny ukazują też liczne możliwości uprawiania seksu, które śniąca osoba uznaje za atrakcyjne, pociągające.

cara delevingne

Bywa jednak, żeby sny o zabarwieniu erotycznym świadczą o lęku przed intymnością. Pojawiają się bardzo często u osób w okresie dojrzewania czy w czasie abstynencji seksualnej.

Szczególną uwagę warto poświęcić snom erotycznym kobiet. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że ok. 70 proc. pytanych ochotniczek miało sny erotyczne w jakimś okresie swojego życia. W tych snach wiele z nich doświadczyło orgazmów. Z ankiety wynikało również, że kobiety najczęściej śnią o seksie przed menstruacją, w czasie owulacji oraz podczas ciąży, czyli wtedy, gdy następują zmiany hormonalne. Panie miewające sny erotyczne zwykle nie są w życiu zbyt aktywne seksualnie. Odkryto również, że kobiety z zahamowaniami seksualnymi miewają sny tego typu – w snach bywają jednak często napastowane przez obce osoby.

cara delevingne

Kiedy kobieta prowadzi bardziej ożywione życie intymne, może śnić o człowieku, którego zna lub o którym fantazjuje – wtedy najczęściej są to przyjemne sny. Mężczyźni natomiast fantazjują i mają sny erotyczne o namiętnych, pozbawionych zahamowań kobietach, które ich pożądają i są gotowe spełnić ich seksualne życzenia. Śnią też często o kontaktach z wieloma partnerkami, o całkowitej dominacji nad kobietą. Fantazjują również o kobietach, których nie mogą zdobyć. A kiedy mężczyzna śni o związku homoseksualnym, dzieje się tak, ponieważ odrzuca on taką ewentualność. Może to wynikać z obaw i tłumionych potrzeb.

Ewa Podsiadły-Natorska

Korzystałam z: Mabel Iam w książce „Szczęście. Jak kochać i być kochanym” (G+J 2005)

cara delevingne

Sny prorocze

Zdarzyło ci się kiedyś, że to, co ci się przyśniło, sprawdziło się potem? Sny prorocze to rodzaj postrzegania pozazmysłowego polegającego na tym, że śnimy o określonych wydarzeniach bądź sytuacjach, które w końcu wydarzą się naprawdę. Jak to możliwe? Naukowcy zwracają uwagę, że nasza wewnętrzna mądrość tkwi w podświadomości – na tym poziomie mentalnym czas nie istnieje w sposób, który jest nam znany, lecz raczej wszystko staje się wieczną teraźniejszością. Właśnie dlatego we śnie nasza dusza powiadamia nas czasem o pewnych wydarzeniach. Wzmianki o snach proroczych pojawiają się m.in. w Biblii.

Sny świadome

W przypadku takiego snu osoba, która go ma, zdaje sobie sprawę, że śni. Są to bardzo żywe sny. Mogą być wykorzystane w zwalczaniu koszmarów, jako narzędzie poznania swojej jaźni lub też po prostu dla rozrywki. W snach, gdzie śniący ma odpowiednio wysoki poziom kontroli nad treścią marzenia sennego, można zrealizować każde swoje pragnienie. Co ciekawe, świadomego śnienia można się nauczyć. Dzięki specjalnym technikom śniąca osoba może zorientować się, że otaczająca ją rzeczywistość jest wyimaginowana.

Polecane wideo

Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
Jakimka (Ocena: 5) 08.03.2017 19:38
Aby wyjaśnić znaczenie snów można skorzystać z pomocy wróżek, ale tutaj przestrzegam - tylko tych zaufanych, żeby potem nie żałować! Nie polecam: eva-hl.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.07.2014 14:36
Fajny artykuł :) Tylko od ostatniego miesiące dręczą mnie sny... takie moje obawy i nie wiem jak się ich pozbyć :C Wystarczy, że na co dzień się tym zamartwiam, nie chcę mieć tego przedstawionego jeszcze we śnie :(
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 21.07.2014 23:59
Bardzo fajny artykuł ! :) Czasem miewam sny na jawie, na szczęście ( chyba na szczęście :p) nie miałam snu na jawie jeszcze nigdy :)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 21.07.2014 20:06
Świetny artykuł!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.07.2014 13:57
moje sny jakoś nie bardzo zostawały mi w pamięci ale może dlatego że miałam duże problemy ze spaniem. męczyłam się bardzo aż poskarżyłam się koleżance a ta podrzuciła mi destresan noc.odpowiednia kompozycja i zaczęłam sypiać normalnie i wstawać rano wypoczęta.teraz jestem pełna energii!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie