Jak fazy Księżyca wpływają na Twoje zdrowie, życie i samopoczucie?

Obserwacja faz Księżyca może służyć za wskazówkę, dlaczego w pełni nie możesz się wyspać i kiedy najlepiej udać się do… dentysty.
Jak fazy Księżyca wpływają na Twoje zdrowie, życie i samopoczucie?
Fot. pexels.com
14.04.2019

Wpływ faz Księżyca na zdrowie czy nastrój nazywa się efektem lunarnym. Oddziaływaniem Księżyca na życie człowieka zajmowano się od czasów antycznych. Współcześnie zainteresowanie tym tematem nie zmalało.

Zobacz także: Trzy znaki zodiaku, które mają największe szanse, by zostać milionerami

„Tysiące ludzi, którzy zastosowali w ostatnich latach wiedzę o wpływie rytmów Natury i Księżyca, mogło doświadczyć, jak bardzo pozytywnie one na nich wpływają i wspomagają ich. Pomagają np. odejść od nieustannego zatruwania naszego środowiska sztucznymi nawozami i pestycydami, przywracają nam jednocześnie wiedzę o naszym zdrowiu, która koncentruje się na przyczynach choroby, a nie na powolnym rujnowaniu organizmu powodowanym tylko walką z jej symptomami” – piszą Johanna Paungger i Thomas Poppe w książce „Uniwersalny kalendarz księżycowy” (Studio Astropsychologii 2015).

Będziesz zaskoczona, jak mocno fazy Księżyca wpływają na nasze zachowanie i decyzje. Uczeni z Uniwersytetu Michigan – po przeanalizowaniu danych zgromadzonych na przestrzeni 100 lat (!) – stwierdzili, że w czasie pełni inwestorzy grający na giełdzie podejmowali nieracjonalne decyzje.

Zanim dowiesz się, w jaki sposób fazy Księżyca wpływają na różne aspekty twojego życia, upewnij się, że znasz najważniejsze pojęcia:

  • Nów – w tej fazie Księżyc znajduje się dokładnie między Ziemią a Słońcem – jego strona zwrócona ku Ziemi jest wtedy niewidoczna (nie można go zobaczyć).
  • Księżyc przybywający – faza po nowiu; sierp skierowany w lewą stronę. Trwa ok. 14 dni.
  • Pełnia – to faza, w której Księżyc świeci w pełni na niebie.
  • Księżyc ubywający – faza po pełni – Księżyc wędruje dalej, a jego cień staje się coraz większy od lewej do prawej strony. Po ok. 14 dniach następuje nów.

To od faz Księżyca w dużej mierze zależy, jaki masz nastrój i jak sprawnie funkcjonujesz. Są na to dowody naukowe.

Twoje serce

Z badań uczonych wynika, że w okolicy pełni (a konkretnie trzy dni po niej) notuje się mniejszą liczbę zawałów serca. Zupełnie inaczej jest w nowiu – serce pracuje wtedy słabiej, czego skutkiem, według badaczy, są częstsze zawały. Jeszcze bardziej zaskakujące wnioski opublikowano w specjalistycznym magazynie „Interactive Cardiovascular and Thoracic Surgery”. Okazuje się, że śmiertelność oraz czas hospitalizacji u pacjentów po operacjach kardiochirurgicznych z powodu rozwarstwienia aorty są niższe, jeśli zabieg przeprowadzany jest zaraz po pełni.

Warto jeszcze przyjrzeć się wynikom badań opublikowanym w czasopiśmie „International Journal of Biometeorology”. Według uczonych w czasie pełni i w nowiu układ krążenia staje się bardziej wydolny – zatem już wiesz, kiedy ruszać na siłownię! Co ciekawe, zupełnie inaczej jest u dzieci między 8. a 11. rokiem życia. Gdy Księżyc jest w pełni, ciśnienie krwi wzrasta u nich o ok. 1 procent.

Twój sen

Być może zauważyłaś, jak wiele osób skarży się na trudności z zaśnięciem i sen kiepskiej jakości, gdy Księżyc znajduje się w pełni. To nie przypadek. Naukowcy ze Szwajcarii dowiedli, że w czasie tej fazy uczestnicy badania rzeczywiście spali krócej, nie wysypiali się i mieli duży problem z uśnięciem. Stwierdzono u nich niższy poziom melatoniny regulującej rytm domowy, nazywanej „hormonem snu”, a także „hormonem ciemności” – gdy jest ciemno, szyszynka produkuje więcej melatoniny, niewykluczone więc, że związana z pełnią jasność księżyca zaburza jej wytwarzanie i tym samym obniża jakość snu.

Twoje samopoczucie

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które skarżą się, że podczas pełni mają kiepskie samopoczucie, coś jest na rzeczy. Podobno w czasie pełni częściej dochodzi do zaburzeń w produkcji serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia, co ma kolosalny wpływ na zachowanie i nastrój. Według uczonych u osób w stanach depresyjnych w czasie pełni aż dwukrotnie wzrasta ryzyko śmierci samobójczej; wiąże się to z wahaniami poziomu serotoniny. Swoje robi też gorsza jakość snu, która – jak powszechnie wiadomo – na nikogo nie wpływa pozytywnie. Stąd krótka droga do huśtawki nastrojów, większej płaczliwości i rozdrażnienia czy zachowań agresywnych.

Twój cykl miesięczny

Zaskoczona? Nawet nie wiesz, jak mocno fazy Księżyca związane są z cyklem miesięcznym. Rok księżycowy ma 354 dni i dzieli się na 12 miesięcy synodycznych, każdy po 29–30 dni (chodzi o średni czas od nowiu do nowiu). Podobną długość mają kobiece cykle menstruacyjne. Naukowcy z Chin zaobserwowali, że u ok. 30 proc. kobiet owulacja wypadała w czasie pełni, a miesiączka – w nowiu. Jeśli więc marzycie o dziecku, zbliżenie w czasie pełni może przynieść wam dużo szczęścia! A skoro mowa o narodzinach – japońscy badacze odkryli coś niezwykłe interesującego. Otóż w czasie pełni częściej dochodzi do porodów niż w innych fazach Księżyca.

Twoje zęby

Eksperci od faz Księżyca potrafią nawet stwierdzić, kiedy jest najlepszy czas na… borowanie czy rwanie zębów. Na plomby, koronki, mosty i implanty najlepiej zdecydować się w czasie ubywającego Księżyca (wyjątek stanowią osoby spod znaku Byka lub Barana). Księżyc przybywający, nów i pełnia to na takie zabiegi fazy niekorzystne. Jeśli musisz przejść zabieg wyrwania zęba albo operację szczęki, postaraj się, aby odbyło się to podczas ubywającego Księżyca (wyjątek – Księżyc w znaku Barana i Byka od listopada do kwietnia). Niekorzystny na to będzie Księżyc przybywający, nów i pełnia. Z kolei aparat ortodontyczny warto założyć nie tylko podczas Księżyca przybywającego, ale również w czasie pełni (wyjątek stanowi Księżyc w znaku Barana i Byka).

Zobacz także: Twoja najgorsza cecha według horoskopu chińskiego. Bardzo utrudnia Ci życie

Polecane wideo

Horoskop celtycki robi furorę. Jest wyjątkowo trafny
Horoskop celtycki robi furorę. Jest wyjątkowo trafny - zdjęcie 1

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 14.04.2019 21:42
ktos tu niezle przypalil
odpowiedz

Polecane dla Ciebie