Jak fazy Księżyca wpływają na Twoje zdrowie, życie i samopoczucie?

Obserwacja faz Księżyca może służyć za wskazówkę, dlaczego w pełni nie możesz się wyspać i kiedy najlepiej udać się do… dentysty.
Jak fazy Księżyca wpływają na Twoje zdrowie, życie i samopoczucie?
Fot. pexels.com
14.04.2019
Ewa Podsiadły-Natorska

Wpływ faz Księżyca na zdrowie czy nastrój nazywa się efektem lunarnym. Oddziaływaniem Księżyca na życie człowieka zajmowano się od czasów antycznych. Współcześnie zainteresowanie tym tematem nie zmalało.

Zobacz także: Trzy znaki zodiaku, które mają największe szanse, by zostać milionerami

„Tysiące ludzi, którzy zastosowali w ostatnich latach wiedzę o wpływie rytmów Natury i Księżyca, mogło doświadczyć, jak bardzo pozytywnie one na nich wpływają i wspomagają ich. Pomagają np. odejść od nieustannego zatruwania naszego środowiska sztucznymi nawozami i pestycydami, przywracają nam jednocześnie wiedzę o naszym zdrowiu, która koncentruje się na przyczynach choroby, a nie na powolnym rujnowaniu organizmu powodowanym tylko walką z jej symptomami” – piszą Johanna Paungger i Thomas Poppe w książce „Uniwersalny kalendarz księżycowy” (Studio Astropsychologii 2015).

Będziesz zaskoczona, jak mocno fazy Księżyca wpływają na nasze zachowanie i decyzje. Uczeni z Uniwersytetu Michigan – po przeanalizowaniu danych zgromadzonych na przestrzeni 100 lat (!) – stwierdzili, że w czasie pełni inwestorzy grający na giełdzie podejmowali nieracjonalne decyzje.

Zanim dowiesz się, w jaki sposób fazy Księżyca wpływają na różne aspekty twojego życia, upewnij się, że znasz najważniejsze pojęcia:

  • Nów – w tej fazie Księżyc znajduje się dokładnie między Ziemią a Słońcem – jego strona zwrócona ku Ziemi jest wtedy niewidoczna (nie można go zobaczyć).
  • Księżyc przybywający – faza po nowiu; sierp skierowany w lewą stronę. Trwa ok. 14 dni.
  • Pełnia – to faza, w której Księżyc świeci w pełni na niebie.
  • Księżyc ubywający – faza po pełni – Księżyc wędruje dalej, a jego cień staje się coraz większy od lewej do prawej strony. Po ok. 14 dniach następuje nów.

To od faz Księżyca w dużej mierze zależy, jaki masz nastrój i jak sprawnie funkcjonujesz. Są na to dowody naukowe.

Twoje serce

Z badań uczonych wynika, że w okolicy pełni (a konkretnie trzy dni po niej) notuje się mniejszą liczbę zawałów serca. Zupełnie inaczej jest w nowiu – serce pracuje wtedy słabiej, czego skutkiem, według badaczy, są częstsze zawały. Jeszcze bardziej zaskakujące wnioski opublikowano w specjalistycznym magazynie „Interactive Cardiovascular and Thoracic Surgery”. Okazuje się, że śmiertelność oraz czas hospitalizacji u pacjentów po operacjach kardiochirurgicznych z powodu rozwarstwienia aorty są niższe, jeśli zabieg przeprowadzany jest zaraz po pełni.

Warto jeszcze przyjrzeć się wynikom badań opublikowanym w czasopiśmie „International Journal of Biometeorology”. Według uczonych w czasie pełni i w nowiu układ krążenia staje się bardziej wydolny – zatem już wiesz, kiedy ruszać na siłownię! Co ciekawe, zupełnie inaczej jest u dzieci między 8. a 11. rokiem życia. Gdy Księżyc jest w pełni, ciśnienie krwi wzrasta u nich o ok. 1 procent.

Twój sen

Być może zauważyłaś, jak wiele osób skarży się na trudności z zaśnięciem i sen kiepskiej jakości, gdy Księżyc znajduje się w pełni. To nie przypadek. Naukowcy ze Szwajcarii dowiedli, że w czasie tej fazy uczestnicy badania rzeczywiście spali krócej, nie wysypiali się i mieli duży problem z uśnięciem. Stwierdzono u nich niższy poziom melatoniny regulującej rytm domowy, nazywanej „hormonem snu”, a także „hormonem ciemności” – gdy jest ciemno, szyszynka produkuje więcej melatoniny, niewykluczone więc, że związana z pełnią jasność księżyca zaburza jej wytwarzanie i tym samym obniża jakość snu.

Twoje samopoczucie

Jeśli jesteś jedną z tych osób, które skarżą się, że podczas pełni mają kiepskie samopoczucie, coś jest na rzeczy. Podobno w czasie pełni częściej dochodzi do zaburzeń w produkcji serotoniny, czyli tzw. hormonu szczęścia, co ma kolosalny wpływ na zachowanie i nastrój. Według uczonych u osób w stanach depresyjnych w czasie pełni aż dwukrotnie wzrasta ryzyko śmierci samobójczej; wiąże się to z wahaniami poziomu serotoniny. Swoje robi też gorsza jakość snu, która – jak powszechnie wiadomo – na nikogo nie wpływa pozytywnie. Stąd krótka droga do huśtawki nastrojów, większej płaczliwości i rozdrażnienia czy zachowań agresywnych.

Twój cykl miesięczny

Zaskoczona? Nawet nie wiesz, jak mocno fazy Księżyca związane są z cyklem miesięcznym. Rok księżycowy ma 354 dni i dzieli się na 12 miesięcy synodycznych, każdy po 29–30 dni (chodzi o średni czas od nowiu do nowiu). Podobną długość mają kobiece cykle menstruacyjne. Naukowcy z Chin zaobserwowali, że u ok. 30 proc. kobiet owulacja wypadała w czasie pełni, a miesiączka – w nowiu. Jeśli więc marzycie o dziecku, zbliżenie w czasie pełni może przynieść wam dużo szczęścia! A skoro mowa o narodzinach – japońscy badacze odkryli coś niezwykłe interesującego. Otóż w czasie pełni częściej dochodzi do porodów niż w innych fazach Księżyca.

Twoje zęby

Eksperci od faz Księżyca potrafią nawet stwierdzić, kiedy jest najlepszy czas na… borowanie czy rwanie zębów. Na plomby, koronki, mosty i implanty najlepiej zdecydować się w czasie ubywającego Księżyca (wyjątek stanowią osoby spod znaku Byka lub Barana). Księżyc przybywający, nów i pełnia to na takie zabiegi fazy niekorzystne. Jeśli musisz przejść zabieg wyrwania zęba albo operację szczęki, postaraj się, aby odbyło się to podczas ubywającego Księżyca (wyjątek – Księżyc w znaku Barana i Byka od listopada do kwietnia). Niekorzystny na to będzie Księżyc przybywający, nów i pełnia. Z kolei aparat ortodontyczny warto założyć nie tylko podczas Księżyca przybywającego, ale również w czasie pełni (wyjątek stanowi Księżyc w znaku Barana i Byka).

Zobacz także: Twoja najgorsza cecha według horoskopu chińskiego. Bardzo utrudnia Ci życie

Polecane wideo

Horoskop celtycki robi furorę. Jest wyjątkowo trafny
Horoskop celtycki robi furorę. Jest wyjątkowo trafny - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 14.04.2019 21:42
ktos tu niezle przypalil
odpowiedz

Polecane dla Ciebie