Twoja uroda a fazy księżyca: Jak powinnaś o siebie zadbać?

Pełnia, nów, pierwsza kwadra, ostatnia kwadra – często nawet nie wiemy, co dokładnie znaczą te określenia. Tymczasem mają one duży wpływ na zdrowie, samopoczucie, ale i urodę.
Twoja uroda a fazy księżyca: Jak powinnaś o siebie zadbać?
Fot. Unsplash
03.12.2017

Księżyc, naturalny satelita Ziemi, od zawsze fascynował człowieka. Nic dziwnego, że jego wizerunek widnieje już na skalnych malowidłach w irlandzkim mieście Knowth, stworzonych prawdopodobnie około 3000 roku przed naszą erą. Przed wieloma wiekami odkryto również, że na człowieka silnie wpływają fazy Księżyca, czyli okresy, w których widzimy inną jego część oświetlaną przez Słońce: nów (gdy obszar Księżyca zwrócony do Ziemi nie jest oświetlony), pełnię (oświetlony jest cały obszar zwrócony do Ziemi) i dwie pośrednie między nimi, zwane pierwszą i ostatnią kwadrą.

„Ludzie od dawien dawna wiedzieli, że zgodnie z nimi funkcjonują nie tylko wody na naszej Planecie (przypływy i odpływy), ale również od nich zależy rozwój roślin. Wykorzystywali to kiedyś rolnicy, dzisiaj już tylko ci bardziej świadomi, ekologiczni, związani z naturą. Nadal można jednak kupić kalendarze biodynamiczne, które opisują kiedy najkorzystniej jest siać, zbierać czy przycinać rośliny – to wszystko uzależnione jest właśnie od pozycji Księżyca” – pisze na swoim blogu Agnieszka Maciąg, była modelka, a obecnie propagatorka zdrowego stylu życia.

Fazy naturalnego satelity Ziemi miały też znaczenie religijne. W 352 r., na soborze w Nicei ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca. Dlatego najwcześniejszy możliwy termin tych świąt to 22 marca, natomiast najpóźniejszy – 25 kwietnia.

Już dawno temu zauważono również, że księżycowe fazy silnie wpływają na kobiety, których cykl menstruacyjny jest zbliżony do przemian Księżyca. Oddziałują także na psychikę i samopoczucie, co częściowo potwierdziły współczesne badania naukowe, które wykazały oddziaływanie faz Księżyca na gospodarkę hormonalną. Na przykład poziom serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, rośnie w okresie pełni i nowiu. W pozostałych dwóch fazach spada, co może powodować uczucie zmęczenia, rozdrażnienia, a nawet spadek potrzeb seksualnych. Księżyc działa też na produkcję innego ważnego hormonu, oraz melatoniny, odpowiedzialnej m.in. za jakość snu.

Jak się okazuje fazy Księżyca mają też duże znaczenie dla naszej urody, a przede wszystkim skuteczności przeprowadzanych wówczas zabiegów pielęgnacyjnych. Co warto wiedzieć na ten temat?

uroda kobiety

Fot. Unsplash

Księżyc w nowiu

Gdy Księżyc znajduje się między Słońcem a Ziemią, spowija go cień, przez co jest niewidoczny gołym okiem. To znak, że warto odwiedzić fryzjera, ponieważ w tej fazie włosy dają się łatwiej modelować. Można też zdecydować się wówczas na trwałą ondulację. Pomyślmy również o masażu głowy, który świetnie wpłynie wtedy na kondycję skóry i wzmocni cebulki włosowe.

W nowiu należy zaś zrezygnować z bolesnych zabiegów, na przykład depilacji woskiem czy regulacji brwi, ponieważ zmniejsza się nasza wrażliwość na ból, w dodatku rośnie ryzyko powstawania nieestetycznych blizn. Natomiast jest to korzystny moment na rozmaite zabiegi zamykające naczynka krwionośne czy usuwające skórne narośla.

Księżyc w I kwadrze

To dobry moment dla kobiet zmagających się ze zniszczonymi i nadmiernie wysuszonymi włosami. Zabiegi pielęgnacyjne, a także strzyżenie, są w tym okresie najbardziej efektywne. W pierwszej kwadrze warto stosować odżywki pielęgnacyjne, nie tylko na włosy, ale również paznokcie czy skórę, która jest bardziej ukrwiona, dzięki czemu szybciej odzyskuje jędrność i chłonie cenne składniki odżywcze, w tym witaminy. Nawet odpowiednio potraktowane zmarszczki – zmora wielu kobiet, ulegną w tej gazie spłyceniu oraz wygładzeniu.

Pierwsza kwadra Księżyca ma jednak także ciemną stronę. Jest to czas, w którym szybciej przybywa nam kilogramów. Dlatego należy zwracać uwagę na właściwą dietę, unikając kalorycznych przekąsek, ale również nie zapominać o aktywności fizycznej.

uroda kobiety

Fot. Unsplash

Księżyc w pełni

Świetny okres na eksperymentowanie z włosami, warto wtedy wcielić w życie pomysły ich ufarbowania na inny niż zwykle kolor, który prawdopodobnie będzie intensywniejszy i utrzyma się dłużej niż w przypadku farby nałożonej w pozostałych fazach Księżyca. Dobrze jest także urządzić sobie relaksacyjno-upiększającą kąpiel, ponieważ dobroczynne składniki produktów pielęgnacyjnych sprawniej wówczas odżywiają i wygładzają skórę.

W czasie pełni organizm zatrzymuje trochę więcej wody, dlatego po przebudzeniu mogą nas powitać w lustrze niezbyt estetyczne worki pod oczami. Innym symptomem stają się opuchnięte dłonie czy stopy. Powinnyśmy wówczas pomyśleć o masażu.

Księżyc w III kwadrze

Jeśli planujesz kurację odchudzającą, to najlepszy moment, ponieważ w tej fazie Księżyca organizm przyspiesza przemianę materii, co przekłada się na spalanie zbędnych zapasów tłuszczów. Trzecia kwadra zwiększa też efektywność różnych zabiegów kosmetyczno-pielęgnacyjnych, m.in. peelingu, depilacji czy  manicure. To również dobry czas na walkę z cellulitem, ponieważ nasza skóra dobrze przyswaja w tym okresie rozmaite preparaty, których zadaniem jest likwidacja „skórki pomarańczowej”. W tej fazie Księżyca skutecznie można także zagęścić włosy.

RAF

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo