Czy horoskopy Ci się sprawdzają?

Przepowiadają przyszłość, a może po prostu służą poprawie samopoczucia? Czy warto się w nie wczytywać?
Czy horoskopy Ci się sprawdzają?
Fot. Thinkstock
15.07.2017

Marta uwielbia horoskopy, pochłania przepowiednie zamieszczane na stronach internetowych i w gazetach, otrzymuje też astrologiczne zapowiedzi przesyłane SMS-ami. „Jedne sprawdzają się bardziej, inne mniej. To oczywiste. Nie jestem tak naiwna, by wierzyć, że każda prognoza z horoskopu spełni się w 100 procentach. Dla mnie to po prostu pewien trop, który pozwala wyczuć, czy czeka mnie lepszy, czy gorszy czas w życiu” – przekonuje.

„Wielokrotnie się zdarzało, że robiłam coś wbrew przepowiedni i okazało się, że to był błąd. Poza tym wierzę w to, że cechy charakteru i osobowości są mocno powiązane ze znakami zodiaku, czego jestem najlepszym przykładem. Urodziłam się pod znakiem Ryb i jestem wrażliwa, tolerancyjna, potrafię się poświęcić dla innych, ale jednocześnie nie zawsze radzę sobie z emocjami i często się użalam nad sobą. Zupełnie jak w horoskopie” – śmieje się Marta. „Uważam, że gdyby ludzie dobierali się pod znaki zodiaku na świecie byłoby mniej zdrad i rozstań” – dodaje.

„Ja wolę wierzyć głównie w te dobre horoskopy, a złe odpędzam. Parę razy nawet zdarzyło mi się, iż przepowiednia się sprawdziła! Co prawda nie dotyczyła tego, że znajdę miłość swojego życia, ale poradzono mi, żebym konkretnego dnia odwiedziła księgarnię. Poszłam i trafiłam na książkę, na którą długo czekałam” – opowiada Patrycja.

„Raczej nie wierzę w takie rzeczy, bo moim zdaniem człowiek nie jest w stanie przewidzieć czyjejś przyszłości. Zresztą raz oglądałam program, w którym astrolog tworzący horoskopy przyznał, że wiele zawartych tam przepowiedni to czysta zgadywanka i pisanie „z sufitu”, a to samo może „przepowiedzieć” dobra przyjaciółka, która zna twoją obecną sytuację życiową” – przekonuje Daria.

Z sondażu „Przesądy wciąż żywe” opublikowanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że horoskopy czyta ponad połowa (55 proc.) Polaków, 46 proc. przyznaje, że kieruje się zawartymi tam wskazaniami, co trzeci bierze je pod uwagę często, co siódmy (15 proc.) robi to czasami, a co czwarty (28 proc.) rzadko.

Badania TNS Polska wykazały natomiast, że kobiety są bardziej przesądne niż mężczyźni. Zdecydowanie częściej uważają, że w snach mogą być zawarte pewne szczególne znaki, przestrogi (wierzy w to 49 proc. Polek i 25 proc. Polaków). Dwa razy częściej przyznają, że sięgają po horoskopy (73 proc. w porównaniu do 36 proc.). Co więcej 16 proc. kobiet i tylko 3 proc. mężczyzn deklaruje, że zdarzyło im się korzystać z porad wróżki, wróża lub jasnowidza.

horoskop

Fot. Thinkstock

Zdaniem psychologów i socjologów wiara w horoskopy często wynika z lęku przed braniem odpowiedzialności za swoje życie. Łatwiej bowiem zrzucić winę na los czy gwiazdy. Szukamy szybkich odpowiedzi na ważne dla nas pytania i takie przepowiednie po prostu spełniają te oczekiwania. Czy znajdę partnera? Wystarczy tylko się rozejrzeć, a przystojny brunet jest na wyciągnięcie ręki. Czy moje dziecko będzie szczęśliwe i skończy studia? Być może, bo po drodze będzie wiele problemów, ale wystarczy go usilnie wspierać, trochę pomóc, a pokona wszystkie przeszkody. Czy ułoży mi się z mężem? Musicie pokonać wiele przeszkód, żeby się ułożyło.

Naukowcy sformułowali nawet termin zwany „efektem horoskopowym” lub „efektem Barnuma”. Ich zdaniem często uznajemy za trafne astrologiczne opisy własnej osobowości, które w rzeczywistości są ogólnymi zestawieniami cech znacznej grupy ludzi. Im horoskop czy przepowiednia sformułowane są bardziej ogólnikowo, tym więcej osób będzie się z nimi utożsamia.

A może jednak w horoskopach naprawdę jest coś głębszego? W tym miejscu warto wspomnieć o przypadku Percy’ego Seymoura, wybitnego fizyka pochodzącego z Republiki Południowej Afryki, który przez lata był wielkim przeciwnikiem astrologii. Jednak po przeprowadzeniu bardziej wnikliwych badań tematu, w 1986 roku zaskoczył świat naukowy prezentując na konferencji Urania Trust swoją teorię „kosmicznej orkiestry”. Wynikało z niej, że każdy człowiek podlega silnemu wpływowi planet, zwłaszcza Słońca, Księżyca, Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza, Saturna, Urana, Neptuna i Plutona.

Do podobnych wniosków doszli już blisko sześć tysięcy lat wcześniej Sumerowie, czyli przedstawiciele wysoko rozwiniętej cywilizacji w południowej Mezopotamii, którzy posiedli wiedzę o skomplikowanej matematyce, medycynie czy budowie Układu Słonecznego. Właśnie w gwiazdach i planetach szukali odpowiedzi na pytania dotyczące przyszłości.

horoskop

Fot. Thinkstock

Jeśli nie wierzymy w horoskopy, powinniśmy poznać historię jednej z najsłynniejszych autorek tego typu przepowiedni, Amerykanki Jeane Dixon. Na początku lat 50. XX wieku przewidziała, że przystojny mężczyzna o niebieskich oczach, jako reprezentant Partii Demokratycznej wygra wybory prezydenckie w 1960 r., jednak jego rządy przerwie tragiczne zdarzenie. Przepowiednia została opisana w magazynie „Parade” w 1956 r., a cztery lata później w Białym Domu zasiadł John F. Kennedy.

Kilka dni przed jego feralną wizytą w Dallas Dixon alarmowała współpracowników prezydenta, że według jej wizji polityk zostanie zamordowany przez osobę, której nazwisko zaczyna się na literę O lub Q. Otoczenie Kennedy’ego zignorowało te ostrzeżenia, a 22 listopada 1963 r. przywódca Stanów Zjednoczonych już nie żył. Sprawcą zamachu okazał się Lee Harvey Oswald.

Jej przepowiedni słuchali za to kolejni prezydenci USA. Z Dixon spotykał się m.in. Richard Nixon, który tak zaniepokoił się ostrzeżeniami o zamachu, że powołał specjalny zespół do zwalczania terroryzmu. Wizjonerka była też nieformalnym doradcą Nancy i Ronalda Reaganów, którzy konsultowali z nią nie tylko osobiste decyzje. Donald Reagan, ówczesny szef personelu Białego Domu, opisuje w biografii „For the Record: From Wall Street to Washington”: (…) praktycznie każdy większy ruch czy decyzja Reaganów były wcześniej ustalane z tą kobietą, która stawiała horoskopy, aby upewnić się, że układ planet sprzyja danemu przedsięwzięciu”.

Może zatem warto czasem uwierzyć w przepowiednie zawarte w horoskopach?

RAF

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo