Wróżby andrzejkowe - TOP 10

Zorganizuj wieczór pełen magii i poznaj swoją przyszłość!
Wróżby andrzejkowe - TOP 10
30.11.2013

Kto z Was czyta horoskopy? Kto był lub chciałby odwiedzić wróżkę? Kto wierzy w magię, przepowiadanie przyszłości, czytanie z kart, gwiazd czy szklanej kuli? Oficjalnie nikt, ale większość ludzi ma skłonność do obcowania ze zjawiskami, których nie da się wytłumaczyć w racjonalny sposób. Andrzejki to doskonały moment, aby zrobić to bez żadnego wstydu. W wigilię imienin Andrzeja robią to przecież wszyscy!

Wróżby andrzejkowe obecne są w Polsce przynajmniej od 500 lat, choć ich charakter zmieniał się na przestrzeni wieków. Przez dłuższy czas przepowiednie były zarezerwowane wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt, odprawiane były indywidualnie i dotyczyły spraw uczuciowych. Miłość to wciąż ich główny motyw, ale współcześnie wróżymy sobie na okolicznościowych imprezach i traktujemy je wyłącznie jako zabawę.

Niezależnie od tego, czy organizujesz huczną zabawę dla grona znajomych czy spędzisz Andrzejki w towarzystwie rodziny lub przyjaciółki, warto poznać najpopularniejsze wróżby andrzejkowe i wybrać te, które sprawią Ci największą frajdę.

Lanie wosku to tylko jedna z wielu możliwości. Do wykonania innych będziesz potrzebowała szpilek, kartek papieru, talerzy, jabłek albo... psa. Które z nich praktykujecie, a które chętnie wypróbujecie w czasie andrzejkowego wieczoru?

andrzejki

WOSK

Najpopularniejsza andrzejkowa wróżba, która polega na przelewaniu roztopionego wosku przez klucz do miski z zimną wodą. Zastygły wosk tworzy kształt, który powie Ci co nieco na temat Twojej przyszłości. Interpretacja zależy wyłącznie od naszej fantazji. Być może zobaczysz literę, która będzie nawiązywała do imienia Twojego wybranka serca, przedmiot charakterystyczny dla zawodu, który powinnaś wykonywać lub kształt kraju, z którym powinnaś wiązać przyszłość.

BUTY

Wróżba przeznaczona wyłącznie dla panien (a także wdów i rozwódek). Uczestniczki zabawy ściągają swoje lewe buty i ustawiają je od kąta pokoju do progu. Ostatni w kolejce but przesuwa się na początek i tak do skutku. Której but pierwszy dotrze do celu, ta najszybciej wyjdzie za mąż.

andrzejki

TALERZE

Do wyboru dwa warianty – z trzema lub pięcioma talerzami. W pierwszym przypadku talerzami przykrywamy takie przedmioty jak obrączkę, listek i różaniec. Dziewczyna, która wskaże na naczynie, pod którym ukryta jest obrączka – wyjdzie za mąż, różaniec – wstąpi do zakonu, listek – na długo pozostanie panną. W drugim przypadku pod talerzami chowamy cukierek (wybór oznacza szczęśliwe i słodkie życie), ziarno pieprzu (życie ekscytujące i nieprzewidywalne), muszlę (życie z dala od rodzinnego kraju), kamyk (życie bardzo pracowite) i piórko (życie bardzo proste i przyjemne).

KUBKI

Na podobnej zasadzie działa wróżba, według której przyszłość odczytujemy na podstawie tego, co znajdziemy pod odwróconym kubkiem. Potrzebujemy czterech takich naczyń, pod którymi ukrywamy obrączkę (wskazanie tego kubka oznacza szybkie zamążpójście) i monetę (bogactwo), krzyż (życie poświęcone Bogu). Jeden kubek pozostaje pusty, a wybranie go oznaczać ma staropanieństwo.

ZAPAŁKI

Wróżba ta nie powie nam konkretnie, co czeka nas w przyszłości, ale wskaże, czy nasze plany się powiodą. Wróżąca sobie osoba zapala równocześnie dwie zapałki, które umiejscowione są obok siebie. Jeśli płomienie się połączą – Twoje marzenie spełni się w najbliższym czasie. Jeśli zapałki będą się palić niezależnie od siebie – musisz uzbroić się w cierpliwość i poczekać na lepsze czasy.

JABŁKA

W tej zabawie może brać udział nieograniczona liczba dziewcząt. Najważniejsze jest jednak to, by dla każdej uczestniczki przygotować jabłko podobnej wielkości. Zadanie polega na obraniu go w taki sposób, aby obierki nie rozpadły się i tworzyły jedną całość. Ta, której obrana skórka będzie najdłuższa, ta będzie miała najwięcej szczęścia w miłości. Kolejny etap to rzucenie obierkami za swoje plecy. Jeśli ułożą się w kształt litery, wtedy będzie ona pierwszą literą imienia chłopaka, z którym dziewczyna zacznie się niedługo spotykać.

SZPILKI

Wróżba andrzejkowa przeznaczona zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców biorących udział w zabawie. Przygotowujemy dwie kartki (mogą być wycięte w kształt serca). Na jednej z nich wypisujemy jak najwięcej damskich imion, a na drugiej – męskich. Dziewczęta przekłuwają szpilką odwróconą kartkę. Przebite imię męskie będzie wskazywało na to, w kim dziewczyna się zakocha. Panowie przekłuwają drugą kartkę i w ten sposób poznają imię swojej miłości.

PIES

Wróżby wymagające obecności zwierząt niegdyś cieszyły się większą popularnością, ale może warto do nich powrócić? Jedna z nich zakłada przygotowanie kulek z wypieczonego później ciasta. Każda z nich musi zostać w jakiś sposób oznaczona, aby symbolizowała znanego nam chłopaka (literka z ciasta, dodatek sezamu, maku lub cokolwiek innego, co pozwoli ją odróżnić od innych i nie zaszkodzi czworonogowi). Która kulka zostanie zjedzona jako pierwsza, ten chłopak jest jej przeznaczony. W innym wariancie przygotowuje się placki posmarowane tłuszczem. Dziewczyna, której placek zostanie zjedzony przez psa jako pierwszy, najszybciej wyjdzie za mąż.

FUSY

Odczytywanie przyszłości na podstawie fusów z kawy to trudna umiejętność znana profesjonalnym wróżkom. Na początku naszej zabawy z magią, warto sięgnąć po herbatę liściastą. Przesypujemy ją do jasnych filiżanek wszystkich osób biorących udział we wróżbie. Po wypiciu (pozostawiamy tylko odrobinę płynu) przekręcamy filiżanką trzykrotnie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (koniecznie lewą ręką!). Filiżankę odwracamy spodem do góry na spodeczku i czekamy, aż wypłynie nadmiar płynu. Następnie analizujemy układ fusów. Ich kształt zinterpretuj ze znajomymi. Dobra zabawa gwarantowana.

MODLITWA

Nie jest to klasyczna wróżba, ale przez wiele lat stosowało ją wiele polskich panien. W dniu Andrzejek należało przez cały dzień pościć i modlić się do św. Andrzeja. Miało to gwarantować, że we śnie zobaczymy wizerunek mężczyzny, który jest nam pisany.

Polecane wideo

Komentarze (17)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 08.09.2015 15:03
Kilka miesiecy temu korzystałam z Paulusa (ze strony wrozbitapaulus.pl) i chociaż wróżba wydawała mi się trochę nieprawdopodobna to zaczęła się spełniać. Wydaje mi się że jest to człowiek ze zdolnościami przewidywania przyszłości, pewnie niedługo skorzystam znowu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.04.2015 13:16
Ból po rozstaniu jest wielki, wiem o tym z własnego doświadczenia, ale to nie minie z dnia na dzień, czy z miesiąca na miesiąc. Potzreba na to więcej czasu. Ja żeby się nie męczyć zamówiłam rytuał na urokmilosny24.pl i odzyskałam ukochanego. Aczkolwiek czasami lepiej przecierpiec trochę czasu niż na siłę kogoś odzyskiwać.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.12.2013 13:49
lalismy wosk ze znajomymi. w gronie mamy taka piecialetnia pare, niedawno sie zareczyli. jej z wosku wyszedl zarys trzech postaci, jedna miala koka na glowie (ona nosi koki), a mu wyszla postac z wozkiem. nasmialismy sie, ze wywrozyi sobie dzidzie :)
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 01.12.2013 00:43
Ja imprezuje za tydzien w piatek u sobote :) odliczanieeeee :)))
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.11.2013 16:41
posty jak zwykle na czas ;]
odpowiedz

Polecane dla Ciebie