Andrzejki - okazja do babskiego spotkania

Jest taki dzień, kiedy bez skrępowania możemy sobie powróżyć i zarazem świetnie się bawić. Wszystko o tym, jak wróżyć, co przygotować, żeby już w tę sobotę spędzić fantastyczne andrzejki!
Andrzejki - okazja do babskiego spotkania
26.11.2008

Andrzejki to czas, kiedy możemy się spotkać z przyjaciółkami, popijać wino i sprawdzić, czy ten jedyny na pewno nas kocha. Mowa oczywiście o wróżbach. W tym dniu mamy na nie pełne przyzwolenie. Ten (już starożytny) obyczaj jest na tyle popularny, że restauracje i rozliczne kluby prześcigają się w organizowaniu andrzejkowych przyjęć. Ale jeśli nie masz ochoty na wychodzenie z domu, zawsze możesz zorganizować imprezę u siebie. Twoje przyjaciółki na pewno będą zachwycone.

Organizacja imprezy w domowym zaciszu wymaga jednak małych przygotowań. Ważny jest nastrój. Taki magiczno–aromatyczny, jak w gabinecie wróżki. Zaopatrz się w zapachowe świece i kadzidła, a także w olejki eteryczne. Przed samym „seansem” wróżenia przespaceruj się i zerwij gałązkę z okolicznego drzewka. Po powrocie do domu włóż ją do wazonu, jeśli do Wigilii zakwitnie, twoje wszystkie wróżby dotyczące miłości się spełnią.

Dawniej tylko panny wróżyły sobie w tę magiczną noc. Ale wraz z rozwojem i zmianą obyczajów, ta tradycja minęła. I teraz wszystkie panie, wdowy, zamężne i samotne ochoczo leją wosk przez klucz. To najbardziej popularna i zarazem owiana pewną tajemnicą wróżba. Z tego, jaki kształt nam wyjdzie, możemy się dowiedzieć, co nas czeka w nadchodzącym roku.

Przygotuj świece lub gotowy wosk, który następnie roztop w garnku. Przygotuj klucz, który według znaczenia symbolicznego otwiera i zamyka ukryte tajemnice. Roztopiony wosk leje się więc przez dziurkę od klucza wprost do garnka z wodą. Gdy zastygnie, powstają przeróżne formy, które po wyjęciu z wody należy trzymać pionowo, między zapaloną świecą a jasną ścianą. To, co powstało, należy komisyjnie, przy udziale przyjaciółek, zinterpretować.

Oto propozycje odczytywania postaci z wosku:

  • postać mężczyzny lub serce - w niedługim czasie spełni się twoje marzenie o miłości;
  • rycerz lub jeździec na koniu - wyjdziesz za mąż lub zakochasz się w oficerze;
  • gwiazda - zdobycie majątku i szczęśliwe życie;
  • kwiat – niespodzianka;
  • pies, kot - nie spiesz się do związku.

Możesz także samodzielnie przygotować ciasteczka z wróżbą. To świetna zabawa i na pewno sprawisz frajdę wszystkim przybyłym na twój wieczór andrzejkowy. Upieczenie takich ciasteczek nie zabierze ci zbyt wiele czasu. Warto wykorzystać ciasto francuskie, bo jest lekkie i łatwo można w nim umieścić wróżbę. Pamiętaj, aby cienko je rozwałkować. Skróci to czas pieczenia do minimum. Ciasteczka nie mogą być za twarde, muszą być delikatne. Jeśli nie radzisz sobie w kuchni, ciasto możesz kupić gotowe. Wtedy wystarczy je pokroić na małe kawałki i złożyć z karteczką w środku. Pamiętaj tylko, żeby dobrze skleić brzegi ciasta.

Kolejna propozycja wróżby, to taka z udziałem filiżanek i małych talerzyków od kompletu. Na spodki trzeba postawić do góry dnem pięć jednakowych filiżanek, pod filiżankami położyć jakieś symboliczne przedmioty, a jedną pozostawić pustą. Najczęściej kładzie się różaniec i np. żółty liść - oznaczają to samo, czyli staropanieństwo; pierścionek oznacza zaręczyny; cukier - słodkie życie; pieniądze - bogactwo i dobrobyt; sól oznacza wieczną troskę, a smoczek - dziecko w drodze.

Znaną i bardzo lubianą wróżbą są obierki z jabłek. Ta, która wytnie najdłuższą obierkę i rzuci ją przez lewe ramię, dowie się, jak będzie się nazywał jej przyszły wybranek.

Niezwykle popularne są wróżby z butów. Lewe buty ustawia się wzdłuż ściany. But, który jako pierwszy przekroczy próg, zwiastuje swojej właścicielce szybkie zamążpójście.

Jest też nadzieja dla tych, dla których wróżby nie wypadły pomyślnie. Wystarczy wokół łóżka rozsypać dowolne ziarno i zwrócić się do samego Św. Andrzeja słowami: "Święty Andrzeju, dobrodzieju, ja na Ciebie len sieję. Ty daj mi znać, z kim go będę rwać".

Życzymy powodzenia!

Polecane wideo

Komentarze (30)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 03.04.2015 13:17
Ból po rozstaniu jest wielki, wiem o tym z własnego doświadczenia, ale to nie minie z dnia na dzień, czy z miesiąca na miesiąc. Potzreba na to więcej czasu. Ja żeby się nie męczyć zamówiłam rytuał na urokmilosny24.pl i odzyskałam ukochanego. Aczkolwiek czasami lepiej przecierpiec trochę czasu niż na siłę kogoś odzyskiwać.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.11.2008 19:02
a ja nie mam z kim spędzić andrzejek...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.11.2008 16:09
Wróżby wróżbami, ale w ostatki nie owlno siedzieć w domu;) Trzeba gdzieś wyjść poszaleć, upić się........... powodzenia dziewczyny
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.11.2008 00:36
ale to i tak taka zabawa nie wierzę w to, tak samo jak w horoskopy
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.11.2008 00:35
ja lałam wosk i wyszedł mi pies i rycerz xD więc takie nie wiadomo co :D:D
odpowiedz

Polecane dla Ciebie