Sztuka wróżenia z run: Czy każdy może przepowiadać przyszłość?

Dowiedz się, czym są runy, co symbolizują, jak z nich wróżyć i czy możesz interpretować je sama.
Sztuka wróżenia z run: Czy każdy może przepowiadać przyszłość?
10.04.2011

Alfabet runiczny, czyli Futhark, został wprowadzony przez ludy germańskie. To najstarsze europejskie pismo. Staronordyckie słowo „run” oznacza „sekret” lub „tajemnicę”. Alfabet tworzą 24 litery (znaki) i jedna runa pusta. Z czasem zaczął być chętnie używany w obrzędach magicznych. Po runy sięgają przede wszystkim wiccanki, czyli współczesne czarownice. Każda litera (znak) to symbol, który ma na celu otworzyć nasz umysł i naprowadzić nas na odpowiednie skojarzenia. Runy wpływają na podświadomość, czasem jedynie podpowiadają, a czasem dają odpowiedź na konkretne pytanie. Można nauczyć się je interpretować, należy jednak pamiętać, że są podpowiedzią i nie należy ich symboliki traktować dosłownie.

Z czego wróżyć?

Runy najlepiej zrobić samemu, choć oczywiście możesz je również kupić (np. w sklepiku z magicznymi przedmiotami). Żeby przygotować alfabet runiczny, potrzebujesz 24 kształtne, opływowe kamienie podobnej wielkości albo 24 owalne bądź okrągłe kawałki drewna. Na każdym z nich musisz postawić literę (znak) runiczny – najprościej zrobić to farbą lub markerem, choć spróbuj również wyryć je nożem lub innym ostrym przedmiotem albo wypalić. Runy przechowuj w zawiązanym woreczku – uwaga! Nie powinien być z jedwabiu (runy nie będą emitować dobroczynnego promieniowania). Postaraj się, żeby nie docierała do nich wilgoć.

Co znaczą runy?

Wygląd liter (znaków) runicznych znajdziesz w wielu książkach („Świat run”, autor: Igor Warneck, „Misterium run”, autor: Alicja Chrzanowska czy „Runy i ich zastosowanie”, autor: Leszek Matela), a nawet w internecie – upewnij się jednak, że to strony poświęcone czarostwu, religii wicca czy samym runom, które są najbardziej wiarygodne.

 

runy

Oto znaczenie 24 run:

Fehu – powodzenie, bogactwo

Uruz – zdrowie, siła, potencjał i nieograniczone możliwości

Thurisaz – zaradność, witalność

Ansuz – mądrość, natchnienie, porozumienie

Raidho – entuzjazm, otwartość, duch, zmiana, wzrost, podróż, rozwój

Kenaz – sukces, twórczość, olśnienie, samorealizacja

Gebo – miłość, jedność, połączenie

Wunjo – szczęście, życzliwość, radość, sława, zadowolenie

Hagalaz – kryzys, zmiana, odrodzenie, uwolnienie

Nauthiz – cierpliwość, wytrzymałość

Isaz – stałość, opanowanie, spokój

Jera – plon, dojrzewanie, nagroda, rozwój

Eihwaz – wiara, wytrwałość, duchowość, przemiana

Pertho – wewnętrzna mądrość, prawo przyczyny i skutku

Algiz – bezpieczeństwo, ochrona, instynkt

Sowilo – powodzenie, spełnienie, wzrost, dostatek

Teiwaz – sprawiedliwość, uczciwość, męstwo, odwaga, cel, zdecydowanie

Berkano – czułość, kobiecość, płodność, zdrowie, wyobraźnia, nowy początek

Ehwaz – współdziałanie, postęp, wielkie zmiany

Mannaz – inteligencja, optymizm, przyjaźń, podobieństwo

Laguz – intuicja, nadzieja

Ingwaz – cierpliwość, odpoczynek, regeneracja, odnowienie

Dagaz – szczęście, przełom, oświecenie

Othala – bezpieczeństwo, spokojny dom, prawo, porządek

Wyrd – los, przeznaczenie, karma

runy

Pierwsza wróżba

Zanim zaczniesz sięgać po własnoręcznie przygotowane runy, muszą przejść inicjację. Zabieg ten przeprowadza się najczęściej podczas pełni, nowiu, choć może być to również jakakolwiek inna ważna dla ciebie data. Wybierz moment, kiedy żadne sprawy nie będą zaprzątać ci głowy. Rytuału inicjacji nie przeprowadza się również pod wpływem silnych emocji (szczególnie negatywnych) czy choroby. Inicjację run można przeprowadzić zgodnie z tym, co podpowiada intuicja. Warto się do nich po prostu zwrócić, spróbować poczuć z nimi więź, zaufać im. Podczas inicjacji przydadzą się kadzidła i świece. Rytuał zwykle przeprowadza się na podłodze (ziemi) lub przy stoliku.

Jak wróżyć?

Z run możesz wróżyć w domowym zaciszu. Pamiętaj jednak, że nie zawsze jest odpowiedni moment na wróżenie. Nerwy, stres, choroba czy silne emocje nie sprzyjają magicznym praktykom. Przed każdą wróżbą należy się wyciszyć, uspokoić, opanować. Znajdź cel wróżby. Powinna dotyczyć jednego konkretnego wydarzenia lub zjawiska. Zadbaj o to, żeby nikt nie przeszkadzał ci podczas rozkładania run. Możesz zapalić świece albo kadzidła, zadbaj jednak, żeby ich dobór współgrał z twoimi magicznymi zamiarami. Odpowiedzi runiczne są najtrafniejsze o świcie lub podczas zachodu słońca. Runami nie wolno się bawić.

Runy wykłada się z woreczka pojedynczo, najlepiej na biały obrus zastawiony świecami. Możesz sięgnąć tylko po jedną runę albo po cztery. Pamiętaj, że jeśli runa jest odwrócona, całkowicie zmienia się jej przekaz. Czytaj je od lewej do prawej. Nie męcz run jednym pytaniem, jeśli odpowiedź nie jest dla ciebie satysfakcjonująca. Przy czterech runach pierwsza symbolizuje przeszłość, druga teraźniejszość, trzecia przyszłość. Czwarta to wskazówka dla ciebie, która podpowiada, co się stanie, jeśli nie zmienisz swojego postępowania. Nie czujesz się pewnie, jesteś nerwowa, chorujesz? Poproś zaufaną osobę, żeby postawiła runy za ciebie. Po rytuale „oczyść” je. Jak? Zgodnie ze swoją intuicją.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Sztuka czytania z dłoni 

Poznaj podstawy chiromancji i zabłyśnij w towarzystwie.

Numerologia – prawda zapisana w liczbach

Sprawdź, jaką jesteś cyfrą i co to oznacza.

Komentarze (18)

Ocena: 5 / 5
Ewela (Ocena: 5) 09.02.2017 10:07
Zdecydowanie nie każdy! Nie polecam usług EVA HL. Poczytajcie trochę, posprawdzajcie, może dzięki sprawdzeniu zapali się Wam czerwone światło! Więcej informacji: bit. ly/EwaHL
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.10.2016 16:20
Polecam wróżki ze strony http://strefaezo.pl, jest ich 6 i każda mi bardzo pomogła ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.09.2015 14:19
wrozbitapaulus.pl - zwracałam się do niego w paru sprawach związanych z miłością i wszystko się sprawdziło. Jak dla mnie wart polecenia.
odpowiedz
sig (Ocena: 5) 27.01.2014 17:31
Śmieszy mnie gdy gdy oglądam wróżki w tv a tam jakaś babka pierniczy o runach nie mając pojęcia o językoznawstwie, o staroislandzkim czy staroangielskim itd. Jak można tworzyć talizmany runiczne nie wiedząc czy to, co przedstawiają przypadkiem nie oznacza "buraka". Jeżeli już się brać za runy to trzeba poznać kulturę z której się wywodzą, ale i język... Takich wróżek co wróżą a znają tylko symbolikę i kilka historyjek o bogach jest multum, ale żeby odwalić fachową robotę i się podszkolić i pouczyć to nie ma komu... Prawdziwe talizmany i zaklęcia runiczne są potężne, ale by je odnaleźć to trzeba posiedzieć w uniwersyteckiej bibliotece i to kilka ładnych miesięcy - takiej wiedzy nie znajdziecie w internecie. Dlatego odradzam wszystkim małolatom i samozwańcom wróżenia z run, bo można sobie nieźle namieszać w życiu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.11.2011 00:55
A wrózenie z psiego wysuszonego kau ktoś stosował? Mozna tylko wróżyć w każdy piątek, po zachodzie, ale ostrzegam, to jest bardzo niebezpieczne i nie dla dzieci.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo