Stres w ciąży

Stres jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Pobudza  i mobilizuje. Jest ...
Stres w ciąży
19.01.2010
>

Stres jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Pobudza  i mobilizuje. Jest motorem napędowym naszego działania. Jednak długotrwały stres może prowadzić do rozstroju nerwowego, bezsenności, nerwicy lub wrzodów żołądka. Warto zatem zastanowić się, jak stres wpływa na kobietę w ciąży i na jej nienarodzone dziecko, jakie może nieść zagrożenia i czy trzeba się go obawiać.

"text-align: justify">Stres jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Pobudza  i mobilizuje. Jest motorem napędowym naszego działania. Jednak długotrwały stres może prowadzić do rozstroju nerwowego, bezsenności, nerwicy lub wrzodów żołądka. Warto zatem zastanowić się, jak stres wpływa na kobietę w ciąży i na jej nienarodzone dziecko, jakie może nieść zagrożenia i czy trzeba się go obawiać.

Działanie długotrwałego, silnego stresu jest szkodliwe dla płodu....

...tak wynika z  badań opublikowanych na łamach ”Clinical Endocrinology”. Stres przeżywany przez kobietę w ciąży, może wpłynąć na rozwój mózgu nienarodzonego dziecka. Płód w łonie matki jest bowiem wystawiony na działanie hormonów stresu. Długotrwały stres matki może spowodować obniżenie IQ jej potomstwa. Naukowcy nie ustalili jeszcze jaka dawka stresu może powodować zaburzenia rozwoju dziecka.

Inni badacze ze szpitala Charite w Berlinie dowiedli, że istnieje zależność między stresem matki a ryzykiem poronienia. Sugerują, że stres w znaczącym stopniu zagraża prawidłowemu przebiegowi ciąży. Udowodnili, że kortyzol - hormon wydzielany podczas przeżywania sytuacji stresowych, zmniejsza wydzielanie progesteronu -  hormonu niezbędnego do utrzymania ciąży.

Z doniesień naukowców z F. Kennedy Institute w Glostrup (Dania) oraz Naukowego Centrum Epidemiologicznego w Kopenhadze wynika, że silny stres powodowany trudną sytuacją przyszłej matki tj. rozwodem, śmiercią bliskiej osoby, może mieć wpływ na powstawanie wad wrodzonych płodu. Badacze donoszą, iż kobiety, którym towarzyszy silny stres w ciąży są w grupie zwiększonego ryzyka urodzenia dziecka z wadami układu nerwowego. Szczególnie narażony jest płód w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy kształtuje się układ nerwowy i mózg. Z pracy naukowców wynika również, że dzieci, które narażone były na silny i długotrwały stres w łonie matki częściej rodzą się z wadami serca, zajęczą wargą lub wadami cewy nerwowej.

Kolejne badania nad wpływem stresu na nienarodzone dziecko odwodzą, że długotrwały stres zwiększa ryzyko astmy u dzieci. Badacze z Bristolu po przebadaniu 6000 dzieci doszli do wniosku, że działanie hormonu stresu wpływa na system odporności dziecka. Z badań wynika, że kobiety przeżywające silny stres w ciąży o  60 % częściej  rodziły dzieci chorujące na astmę i mające skłonności do alergii.

Z wszystkich tych badań wynika, iż w istocie silny stres nie wpływa korzystnie na zdrowie i kondycje psychiczną matki i jej dziecka, ale może warto zastanowić się jak na nienarodzonego maluszka działa umiarkowany stres? Według doniesień czasopisma "Child Development" traumatyczne przeżycia ciężarnej szkodzą dziecku....

...ale łagodny stres może wzmocnić dojrzewający płód.

Janet A. DiPietro, jedna z autorów badań opublikowanych w "Child Development" twierdzi - "Odkryliśmy, że umiarkowanego stopnia lęk oraz stres dnia powszedniego w okresie ciąży przyczynia się do promowania procesu wczesnego rozwoju dziecka. Matczyny stres w trakcie ciąży nie koliduje także z kształtowaniem się temperamentu dziecka, pojemnością jego uwagi czy umiejętnością kontrolowania zachowania, i nie powoduje nadpobudliwości".

DiPierto uważa, że nie należy niepokoić ciężarnych kobiet złowrogą wizją niszczącego działania każdego stresu. Badaczka twierdzi, że w dzisiejszych czasach nie da się uniknąć sytuacji stresowych. Przyszła matka musi się nauczyć radzić z codziennymi trudnościami, a w czasie ciąży powinna raczej przestać zamartwiać się, a zacząć cieszyć się tym szczególnym momentem jej życia jakim jest ciąża. Naukowcy z Uniwersytetu  Johnsa Hopkinsa wskazali, że potomstwo kobiet, które akceptowały swoją ciążę i cieszyły się ze swojego stanu, rodziło się w lepszej kondycji niż dzieci matek nieakceptujących swojego stanu. Zatem wnioskować można, że jednym ze sposobów na utrzymanie świetnej kondycji dziecka w łonie matki jest zdobycie umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz ...

...optymizm i relaks!

Wiadomo, że nie uda się uniknąć wszystkich sytuacji stresogennych. Najważniejsze jednak, żeby umieć rozładować napięcie. Oto kilka rad o których trzeba pamiętać, aby skutecznie radzić sobie ze stresem:

-          istnieje buddyjskie przysłowie mówiące, że w życiu nie ma się czym stresować bo, jeśli masz problem i jest rozwiązanie to rozwiąż problem, a jeśli nie ma rozwiązania to stresowanie się i tak niczego nie zmieni. Pamiętaj o tej maksymie.

-          po stresującym dniu wybierz się na spacer albo przeczytaj książkę, to pomoże wrócić do równowagi,

-          dobrze się odżywiaj, gotowanie też pomaga się zrelaksować, ugotuj swoja ulubiona potrawę,

-          udaj się do masażysty albo poproś partnera o masaż,

-          zawsze dobrze się wysypiaj, sen pomoże zregenerować organizm i nabierzesz sił,

-          idź do kina albo umów się z przyjaciółką, rozmowa zawsze odpędza czarne myśli,

-          i pamiętaj, że ciąża jest wyjątkowym okresem Twojego życia, dlatego powinnaś celebrować ten moment.

Powodzenia!

 

 

 

                                                                                              

Polecane wideo

Komentarze (15)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 10.08.2012 10:49
Przykro mi ale artykuł jest mało wiarygodny. Jakieś badania, gdzieś... a gdzie źródła? Gdzie możliwość stwierdzenia kto, gdzie, na jakiej grupie przeprowadził te badania? Bez tego artykuł jest tylko opowiastką. A wielka szkoda.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.05.2010 10:30
JESTEŚ WSTRĘTNY
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.05.2010 19:09
.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.05.2010 19:09
Mam 19 lat i jestem dziwicą, i co terez?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.05.2010 19:08
Ciągnij...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie