Pielęgnacja cery suchej

Garść cennych porad.
Pielęgnacja cery suchej
11.10.2009

Skóra sucha

Z biegiem czasu staje się dominującą cechą cery i problemem nie tylko kosmetycznym ale także medycznym. Skóra jest bardziej podatna na podrażnienia, stany alergiczne i dokucza jej trudne w leczeniu uczucie świądu.

Po czym poznamy skórę suchą?

Skóra sucha jest cienka i na ogół dość jasna. Prześwitują przez nią naczynia krwionośne nadając jej lekko różowe zabarwienie. Prawie zawsze jest matowa, pory skóry są niewidoczne i zamknięte.

W niektórych miejscach (dłonie, podudzia) wydaje się szorstka i chropowata. Brak jej wyraźnej miękkości i elastyczności. Ma tendencje to tworzenia się teleangiektazji (poszerzone naczynka włosowate). Charakterystyczną cechą skóry suchej jest jej duża wrażliwość na niekorzystne warunki atmosferyczne, działanie detergentów i wody.

Czym pielęgnować skórę suchą?

Klasyczne mydła toaletowe są niewskazane dla suchej skóry, predysponują do alergii i podrażnień. Zalecane są mydła syntetyczne wzbogacone dodatkowo w substancje natłuszczające skórę.

Dla osób kąpiących się w wannie dobrym rozwiązaniem jest stosowanie olejków kąpielowych zmiękczających wodę i natłuszczających skórę.

Do demakijażu i zmywania twarzy najlepiej wykorzystywać śmietanki lub mleczka kosmetyczne. Środki te mają właściwości myjące takie same jak mydła, ale nie powodują odtłuszczenia skóry.

Stosowanie kremów to podstawa pielęgnacji skóry suchej. Najlepsze są preparaty zawierające NMF (Naturalny Czynnik Nawilżający) odtworzony lub poszczególne jego składniki, takie jak mocznik, kwas mlekowy, aminokwasy.

Czynnik ten można zastąpić również innymi składnikami wchodzącymi w skład kosmetyków o działaniu wiążącym wodę, jak:

  • kwas hialuronowy,
  • mukopolisacharydy,
  • sorbitol,
  • gliceryna.
  • Warstwę ochronną naskórka odtwarzają i regenerują kremy z ceramidami, pochodnymi cholesterolu i kwasami tłuszczowymi zawartymi w wielu olejach pochodzenia roślinnego. Związki te uszczelniają barierę naskórkową i zapobiegają szybkiemu odwadnianiu się skóry.

    Z badań i praktyki klinicznej wiadomo, że oprócz wymienionych chorób czynnikami doprowadzającymi do reakcji nadwrażliwości skóry mogą być:

  • skóra sucha,
  • skóra cienka,
  • skłonna do podrażnień w następstwie nieprawidłowej pielęgnacji lub w procesie fizjologicznego starzenia się.
  • Dodatkowo stan ten pogłębia nadużywanie silnie odtłuszczających mydeł i detergentów o zasadowym pH, oraz kąpiele w gorącej wodzie. Takie postępowanie doprowadza do naruszenia naturalnego płaszcza wodno-lipidowego powierzchni skóry, który stanowi swoistą barierę ochronną.

    Uszkodzenie płaszcza w dalszej konsekwencji powoduje przyspieszenie utraty wody z powierzchni naskórka i przyczynia się do znacznej zmiany jej wyglądu. Wtedy można zauważyć pojawienie się rumienia na skórze, zmatowienie, złuszczanie, a także mikroskopijne przerwy w ciągłości naskórka. Wywołuje to uczucie pieczenia, mrowienia, szczypania, powoduje duże napięcie skóry i szorstkość, wzmaga uczucie dyskomfortu.

    Zasadniczo nadmierną wrażliwość obserwuje się u większości osób mających suchą cerę. Przyczyn suchej skóry jest o wiele więcej. Może być powodowana przez:

  • czynniki genetyczne, jak atopowe zapalenie skóry czy rybia łuska,
  • hormonalne, jak choroba Addisona czy moczówka prosta,
  • pokarmowe, jak anoreksja.
  • Również czynniki psychologiczne (natręctwa, zbyt gorliwe mycie rąk), środowiskowe (klimatyzacja, silne wiatry), niekorzystne promieniowanie UV, leki czy silne odwodnienie organizmu są przyczyną suchej cery.

    Kolejną przyczyną wywołującą nadwrażliwość skóry może być cera naczynkowa. Jest to poważny defekt kosmetyczny, nasilający się z czasem. Tego typu skóra bardzo często reaguje silnym podrażnieniem na czynniki atmosferyczne, kosmetyki pielęgnacyjne i kolorowe oraz pokarmy.

    Polecane wideo

    Komentarze
    Ocena: 5 / 5

    Polecane dla Ciebie