Mit Pandory za drzwiami sypialni

Kobieta jako źródło wszelkiego zła? Tak przynajmniej wynika z mitu Pandory, jednego z najbardziej znanych mitów seksualnych.
Mit Pandory za drzwiami sypialni
12.10.2011

Takie mity miały i wciąż mają duży wpływ na postrzeganie kobiecej seksualności. Można w nich doszukiwać się również źródeł wielu sprzeczności w postawach mężczyzn wobec kobiet. Wśród nich najczęściej mówi się o micie kobiety fatalnej, niebezpiecznej, zagrażającej. – W kulturach, w których sprawy płci powiązane były z niewiedzą, demonizacją, postawami irracjonalnymi, mit ten przyjmował charakter grozy, lęku wobec kobiecości – wyjaśnia wybitny seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz w swojej książce „Seks partnerski”. I dodaje, że w erotyzmie kultury śródziemnomorskiej najbardziej zbliżony do mitu kobiety fatalnej jest mit Pandory. O co dokładnie chodzi?

Kobieta gorszym mężczyzną

Zbigniew Lew-Starowicz treść mitu instruuje następująco: kobieta jest początkiem i źródłem wszelkiego zła. Jego ślady można znaleźć już w obyczajowości starożytnego Egiptu, którego literatura z przełomu XIII i XII wieku p.n.e. określała kobietę jako „frywolną, zalotną i kapryśną, niezdolną dotrzymać tajemnicy, kłamliwą i mściwą, niewierną z samej już natury i worek wszelkich niegodziwości”. O micie Pandory głośno było zwłaszcza w kulturze greckiej, skąd zresztą się on wywodzi. Mityczna Pandora, kierując się ciekawością, otworzyła puszkę, w efekcie czego na ludzkość spadły choroby, ciężka praca, obłęd, starość, złudne nadzieje czy występki. Również w tradycji judeochrześcijańskiej obarczano kobietę winą za grzech pierworodny, bo to ona nakłoniła Adama do udziału w przekroczeniu nakazu. Arystoteles za to stwierdził, że kobieta jest... mężczyzną – tyle, że nieco gorszym. O tym, jak bardzo się od siebie różnimy, przeczytasz w innym artykule.

Baby Jagi i czarownice

Nic zatem dziwnego, że przez całe wieki w kulturze europejskiej kobieta budziła nieufność i poczucie zagrożenia, z kilkoma zaledwie wyjątkami. – Klęski żywiołowe, śmierć czy epidemie najczęściej były przedstawione alegorycznie jako kobieta. W większości bajek kobiety znacznie częściej niż mężczyźni były traktowane jako symbole zła; czarownice, wiedźmy, Baby Jagi, złośliwe duchy – twierdzi Zbigniew Lew-Starowicz, zaznaczając, że jedynie diabeł przybierał postać męską, choć i on nabrał w obyczajowości ludowej charakteru sympatycznego czarta z rogami. Źródłem tego jest właśnie tradycja mitu Pandory. W tymże stuleciu, szczycącym się emancypacją kobiety – jak zaznacza Zbigniew Lew-Starowicz – nadal utrzymuje się zakamuflowany mit Pandory w baśniach i legendach, w sprzeczności uczuciowej wielu mężczyzn. I choć nastąpiła przemiana obyczajowości i świadomości seksualnej, mit ten jest wciąż głęboko zakorzeniony w męskiej podświadomości.

pandora

Potrzeba ewolucji i czasu

Zbigniew Lew-Starowicz wysuwa nawet tezę, że jedną z przyczyn nerwic seksualnych mężczyzn jest głęboko tkwiący lęk przed kobiecością, poczucie zagrożenia i nieufność. – W ten sposób biologia i kultura są ze sobą nierozerwalnie związane – twierdzi autor poradnika „Seks partnerski”. Warto zauważyć także, że dominacja męska przez wiele wieków nie pozwalała dostrzegać zdolności naukowych i organizacyjnych kobiety. – W moralistyce częściej kobietę niż mężczyznę widziano jako zarzewie niebezpieczeństwa i pokus. W tym, jak i w wielu podobnych mitach potwierdza się istnienie podświadomych nurtów w kulturze – podkreśla Zbigniew Lew-Starowicz. – Chociaż nie należy przesadzać z ich znaczeniem, to jednak wywierały one i wywierają nadal pewien wpływ na całokształt kultury i obyczajowości – dodaje. Zauważa jednak, że aby całkowicie zmienił się stosunek do kobiet, potrzebna jest dłuższa ewolucja kultury. I czas.

Czy można to zmienić?

Do dzisiaj wciąż przewija się stwierdzenie, że to dziewczęta są źródłem erotyzacji środowisk młodzieżowych, a chłopcy narażeni się na ciągłą prowokację z ich strony. – Czyli znowu źródłem zła są kobiety – zaznacza specjalista. To właśnie jest mitem. Okazuje się bowiem, że obyczajowość seksualna mężczyzn i kobiet nie biegnie różnymi torami. – Jest rezultatem interakcji płci, przemian ogólnospołecznych i kulturowych, systemu wartości. Takie czy inne zachowania kobiet nie biorą się z powietrza ani tylko z ich natury – argumentuje Lew-Starowicz. Zachowania te bowiem mają swoje źródło w oczekiwaniach i sygnałach ze świata męskiego, a także ze sposobu wychowania. – Dotąd inny jest stosunek do ekscesów seksualnych kobiet, a inny do mężczyzn. Wydaje się, że przyczyną jest brak popularyzacji zagadnień obyczajowych płci w różnych kulturach – sumuje autor „Seksu partnerskiego”.

O bardziej przyziemnych seksualnych mitach przeczytasz w osobnym tekście.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Płeć mózgu – jaką masz?

Przekonaj się, jakiej płci tak naprawdę jest twój mózg.

Praktyczne podstawy NLP: Jak psychologię wykorzystać w życiu?

Znajomość psychologii bardzo się przydaje. Sprawdź, jak zrobić z niej użytek.

Polecane wideo

Komentarze (11)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.10.2011 21:41
Tylko, że najczęściej mężczyźni zostawiają kobiety z dziećmi dla kochanek. Nędzne pomioty...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.10.2011 16:56
Faceci dobrze wiedza, ze oprocz spermy nic nam nie maja do zaoferowania, dlatego probuja zanizyc nasze poczucie dowartosciowania, dzieki czemu latwiej im dalej byc na topie. Tak bylo, troche jest, ale na pewno nie bedzie. Kobieta to tez czlowiek i na dodatek z dwoma chromosomami X. A faceci co? Jeden tylko, bu ha ha. Y sluzy do uruchamiania mozgu wlasciwego (5ta konczyna, wiecie). Faceci nie potrafia zyc w spoleczenstwie: ani to dziecka nie nakarmi, ani nie widzi, ze syf dookola, ani nie zrozumie dlaczego ktos placze; wojne zaczac za to to z checia.
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 12.10.2011 16:35
źródłem zła są mężczyźni a konkretniej ich zwierzęce fiutki których nie potrafią powstrzymać
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.10.2011 10:19
fajny artykuł
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 12.10.2011 08:17
Pandora wcale nie otworzyła puszki, tylko nakłoniła swojego męża, brata Prometeusza, żeby ją otworzył.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie