Hipertermia czyli jak nie dać się udarowi termicznemu!

                ...
Hipertermia czyli jak nie dać się udarowi termicznemu!
13.07.2009
> -->

Moglibyśmy niesłusznie domniemywać, że na przegrzanie organizmu narażeni są mieszkańcy tropików, gdzie panuje gorący klimat. Wbrew pozorom również w Polsce dochodzi do wielu jego przypadków.

Termin hipertermia odnosi się do sytuacji, gdy temperatura wewnątrz organizmu przekracza 41*C. To właśnie głęboka temperatura ciała, czyli ta wewnątrz klatki piersiowej i jamy brzusznej, decyduje o zdrowiu i życiu człowieka. Najbardziej dokładnego jej pomiaru dokonuje się w uchu, na poziomie błony bębenkowej lub w przełyku. Jej prawidłowa wartość powinna wynosić 36 - 38*C. Sami jesteśmy w stanie zmierzyć wyłącznie temperaturę zewnętrzną organizmu.

Niebezpieczeństwem, jakie wynika z przegrzania, jest fakt, iż u człowieka właściwa temperatura jest niewiele niższa od tej, która wywołuje krytyczne zmiany w funkcjonowaniu białek enzymatycznych i metabolizmie komórek. Pod wpływem mocno podwyższonej temperatury otoczenia dochodzi do przyspieszenia reakcji metabolicznych zagrażających zmianami struktury białek ludzkiego organizmu, ich denaturacji.

Nasz organizm broni się przed przegrzaniem, odbierając sygnały z termoreceptorów obwodowych i uruchamiając efektorowe narządy termoregulacyjne, takie jak pocenie się.

W przemianach metabolicznych organizm ludzki wytwarza ok. 60 kcal/h/m2, dlatego konieczne jest sprawne działanie mechanizmów odprowadzających ciepło do środowiska zewnętrznego, bez czego temperatura ciała wzrastałaby o 1,1*C na godzinę!

Kto jest najbardziej narażony?

 

  • Osoby przebywające w temperaturze otoczenia przekraczającej 35*C
  • Osoby w podeszłym wieku, ponieważ przeważnie są obciążone współistniejącymi chorobami układu krążenia i nerwowego.
  • Niemowlęta ze względu na to, że ich mechanizmy kompensacyjne są jeszcze słabo rozwinięte.
  • Osoby z zaburzeniami wydzielania potu.
  • Osoby przyjmujące leki wpływające na układ krążenia, nerwowy, moczowy i gospodarkę wodną.
  • O czym pamiętać aby uniknąć hipertermii?

    Unikać forsownej pracy w upalne dni. Pamiętać o uzupełnianiu płynów. Ubierać lekką i przewiewną odzież. W razie pogorszenia samopoczucia udać się w zacienione miejsce.

    Jak pomóc choremu?

    Przede wszystkim przeniesienie i ułożenie go w chłodnym miejscu, a następnie ochładzanie fizycznymi metodami - zimnymi okładami w okolicy pach, szyi, pachwin, owiewanie powietrzem z wiatraka (pod warunkiem, że jest to możliwe). Należy jednak pamiętać, że zbyt zimne, lodowate okłady przyniosą więcej złego niż dobrego. Mogą utrudnić utratę ciepła, powodując reakcję gwałtownego obkurczenia pod wpływem zimna naczyń krwionośnych i wywołać drżenie mięśniowe.

    Stosowanie farmakoterapii w celu obniżenia temperatury ciała jest w tym przypadku zupełnie bezcelowe. Nie ma żadnych dowodów potwierdzających, że powszechnie stosowane leki przeciwgorączkowe, takie jak chociażby paracetamol, w tym przypadku będą pomocne.

    Polecane wideo

    Komentarze
    Ocena: 5 / 5

    Polecane dla Ciebie