Uwaga na cukrzycę!

Dzisiejszy tryb życia prowadzi do cukrzycy. Zacznij się wysypiać i więcej ruszać.
Uwaga na cukrzycę!
22.06.2008

Około 5% populacji na świecie choruje na cukrzycę, część nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jako przyczynę zachorowań lekarze wskazują uwarunkowania genetyczne. Nasi przodkowie często chodzili głodni, aby zdobyć pożywienie, musieli się natrudzić - ich organizm był przyzwyczajony do ruchu i magazynowania substancji odżywczych.

Tymczasem nasz obecny tryb życia i dieta są dokładnie odwrotne. Jedzenie jest dostępne powszechnie, obfituje w tłuszcze i cukry. W naszym organizmie odkłada się więcej składników, niż potrzebujemy. Energii nie ma jak spożytkować. Najgroźniejsze jest gromadzenie się tłuszczów w pasie.

Liczba centymetrów w tym miejscu jest głównym miernikiem ryzyka zachorowań na cukrzycę. U kobiet wynosi on 80 centymetrów, a u mężczyzn 94. Powyżej tych wartości ryzyko zachorowania wzrasta diametralnie. Powód jest prozaiczny - tkanka tłuszczowa gromadzona wokół talii zaczyna żyć własnym życiem, produkuje różne substancje, w tym hormony, które zmieniają pracę organizmu. Współpraca między glukozą a insuliną się kończy. Insulina odpowiada za wchłanianie glukozy do komórek i utrzymuje jej odpowiedni poziom.

Ryzyko zachorowań na cukrzycę wzrasta u kobiet po 45. roku życia i jest wyższa niż u mężczyzn w tym samym wieku. Pierwszymi objawami cukrzycy są: częste oddawanie moczu, szczególnie nocą, ciągłe uczucie pragnienia, permanentne przemęczenie, zapalenie pęcherza, powracające grzybice. Zauważyć chorobę pomogą też wizyty u okulisty, charakterystyczne dla cukrzycy są uszkodzenia naczyń krwionośnych oka.

Specjaliści radzą, aby poziom glukozy kontrolować co najmniej raz w roku. Wynik powyżej 100 mg na decylitr krwi oznacza problemy z insulodpornością, a wynik powyżej 126 mg/dl oznacza, że prawdopodobnie masz cukrzycę.

Podstawowym środkiem zapobiegania cukrzycy jest ruch. Warto poświęcić chociaż 20 minut dziennie na jakąś formę rekreacji. Nie musi być szczególnie intensywna, wystarczy szybszy spacer, jogging. Alternatywą jest tai chi albo joga.

Już za tydzień profilaktyka żywieniowa zapobiegająca cukrzycy.

Polecane wideo

Komentarze (7)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 02.07.2009 17:57
Ja choruje od 2,5 roku życie i u mnie w rodzinie nikt nie miał cukrzycy , i w pasie mam nawet mniej niż 80 cm wiec tak bardzo to nie od tego zależy ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.08.2008 13:12
Ja mam 18 lat i choruje na cukrzyce od 6 roku żcia. :(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.06.2008 13:24
moja prababka niby chorowała na cukrzycę..... uh na razie mi to nie grozi... hm.... jak to mówią / lepiej zapobiegać niż leczyć/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.06.2008 10:47
boję się zachorowania na cukrzycę, bo rodzice na nią chorowali, rodzeństwo i dalsza rodzina. To straszna choroba, wyniszczająca organizm do zenitu. Brrrrrrr...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.06.2008 22:35
"Gościu" dużo ruchu nie gwarantuje ochrony przed cukrzycą, a jeżeli masz w rodzinie, to powinnaś kontrolować poziom cukru. często zbyt późno zauważamy, że coś jest nie tak
odpowiedz

Polecane dla Ciebie