Plaga gryzoni – czy szczury zjedzą nas żywcem?

22 Września 2010

Eksperci przestrzegają: dziki szczur może zaatakować i ugryźć! Jak ustrzec się przed niebezpiecznymi gryzoniami?

Plaga gryzoni – czy szczury zjedzą nas żywcem?

Wczoraj informowaliśmy o jesiennej inwazji pająków w polskich miastach, a dzisiaj przestrzegamy przed plagą gryzoni, które właśnie rozpoczynają poszukiwania ciepłego schronienia przed zimą.

Jak donosi „Dziennik Łódzki”, centrum Łodzi zostało opanowane przez szczury. Specjaliści szacują, że na terenie całego miasta może grasować nawet 700 tysięcy gryzoni, które w ogóle nie boją się ludzi i bez pardonu włamują się do mieszkań.

- Martwego szczura za kanapą znalazła w swoim mieszkaniu mieszkanka ul. Solnej. Ogromny gryzoń grasował w jednej z aptek na Śródmieściu, inny wyszedł przez sedes na dziewiątym piętrze bałuckiego wieżowca. Kilka wielkich szczurów żerujących w stercie odpadów straszyło mieszkańców kamienicy przy ul. Wólczańskiej – pisze dziennik.

Zdaniem Jacka Maćkowiaka z firmy deratyzacyjnej Stop-Insektom, wrześniowa inwazja gryzoni w Łodzi może być rezultatem nieskutecznie prowadzonych akcji odszczurzania miasta.  - Spółdzielnie i administracje często ignorują ten obowiązek. Zdarza się, że reagują tylko wtedy, gdy już pojawią się szczury. To za późno – uważa specjalista.

Weterynarze alarmują, że gryzonie mogą być groźne dla człowieka. Szczury roznoszą salmonellę, gronkowce, paciorkowce czy włosienie, a w skrajnych przypadkach mogą nawet zaatakować.  Niestety, walka z  nimi nie należy do najłatwiejszych, bo szczury się bardzo szybko rozmnażają. Jedna samica rodzi około 70 małych rocznie, a te już po trzech miesiącach osiągają dojrzałość płciową.

Aby zapobiec szczurzej inwazji, zabieg deratyzacji należy przeprowadzać regularnie – przepisowo dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Jednak administracja wielu budynków mieszkalnych nie zatrudnia w tym celu profesjonalnych firm, tylko sama rozkłada trutki, które okazują się niewystarczająco skuteczne. 

Nina Drzewiecki

Zobacz także:

Co 6 sekund na świecie umiera z głodu jedno dziecko!

Podczas gdy półki w europejskich sklepach uginają się pod ciężarem towaru, a resztki z obiadu wrzucamy do kosza, prawie miliard ludzi na świecie nie ma co jeść!

Japończycy mumifikują zmarłych bliskich, aby brać ich emerytury!

Spis ludności przeprowadzony w Japonii odkrył tajemniczą prawidłowość, której wyjaśnienie wydaje się być dość mroczne…

Strony

Komentarze (59)
ocena
4.9/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 2)
2017-01-12 21:31:27

Ogólnie mam szczura i wiem, że są to inteligentne stworzenia, więc na pewno nie zaatakują same!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
hyccu
(Ocena: 5)
2014-09-16 02:50:07

re: Plaga gryzoni – czy szczury zjedzą nas żywcem?

Co do szczurów to polecam środki firmy vigonez są naprawdę skuteczne. Pozbyłem się szczurów bardzo szybko i skutecznie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-03-31 19:00:10

re: Plaga gryzoni – czy szczury zjedzą nas żywcem?

Żadne zwierzę nie zaatakuje bez powodu...Poza tym szczury osiągają dojrzałość płciową po 4-6 TYGODNIACH. Nie wiem co za niekompetentna osoba to pisała... Byle tylko wrzucić kolejnego śmiecia do internetu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-11 21:17:44

Tutaj wpisz treść komentarza do Plaga gryzoni – czy szczury zjedzą nas żywcem?...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-08-26 20:00:22

szczury nigdy same nie zaatakują człowieka ! jak wszyscy wiemy szczury do inteligentne zwierzątka mają bardziej rozwinięte zmysły słuchu węchu itd. od człowieka. Np. wchodząc do piwnicy zanim przekręcimy zamek w drzwiach taki szczur już wie że ktoś się zbliża, mało tego ma zaplanowaną drogę ucieczki i 5 innych planów awaryjnych..... szczur zaatakuje nas w ostateczności czyli przykładowo zapędzimy do do rogu i będziemy próbować z nim walczyć ! Generalnie jeżeli przyjdzie nam walczyć ze szczurami to polecam firmy deratyzacyjne np pożądaną firmą jest ekorat z knurowa wiele razy korzystałem z ich usług są naprawde niesamowici !! www.ekorat.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-25 17:41:08

szczurki tak ja inne istoty zwierzeta czy ludzie szukaja pozywienia nie maja swiadomosci gdzie sie w daenj chwili znajduja.nic czlowiekowi nie zobia a ludzka znieczulica nie zna granic nie wolna zbijac zwierzat

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-29 19:32:37

nie mialam nigdy wiele do czynienia ze szczurami ale wierze w koty. jest ponoc udownodnione, ze tam, gdzie sa koty, szczury nie przychodza (badz po prostu wycofuja sie z terenu zajetego przez mruczki). totez - nie bac sie, tylko koty przyjmowac, karmic i o nie dbac! nie ma to jak naturalny wrog!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-27 02:28:15

A co do dziwnych rzeczy, moje koty pozostawiły myszę w ogródku zabitą, po czym jeszcze tego samego dnia nadciągnęły ślimaki bez muszli i 'zamemłały' ją, jej mięso, tak że został tylko szkielet. Dotychczas nie widziałam jak ślimaki zjadają dorodną mysz, zwykle jedzą mi kwiaty w ogródku i inne rzeczy. Mięso było pierwszy raz. Nie wiedziałam...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-26 14:00:47

Heh nieźle... Niedawno szczur ugryzł moją sąsiadkę w ... jak siedziała na sedesie ;/. Szukał wyjścia a że zakryła tyłkiem cały sedes to ją chapnął... Może krew go zwabiła bo akurat miała okres. Od tej pory co idę do wc to najpierw zaglądam do środka tym bardziej że mieszkam na parterze. Wytępić to paskudztwo !!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-24 23:15:23

A tak btw. Gdyby ludzie nie robili takiego syfu i potrafili po własnym dupsku posprzątać szczury nie mnożyłyby sie na potęgę bo nie byłoby warunków.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz