"Małpa", "asfalt", "goryl" - kwintesencja polskiego rasizmu!

18 Listopada 2010

„Małpa”, „bambus”, „goryl” i „czarnuch” to krzywdząca codzienność polskich ulic, docierająca do uszu obcokrajowców.

Według ostatniego raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pt. „Rasizm w Polsce”, niemal każdy cudzoziemiec żyjący u nas doświadczył przemocy fizycznej lub słyszał wyzwiska pod swoim adresem. Wyniki raportu zostały opracowane na podstawie wywiadów przeprowadzonych z 24 osobami z Azji i Afryki, przebywającymi w Polsce.

Wśród wyzwisk, które najczęściej padały pod adresem obcokrajowców znalazły się: "małpa", "czarna małpa", "asfalt", "bambo" i "goryl". Epitety: "czarny" i "czarnuch" kierowane były także do osób, które miały tylko odrobinę ciemniejszą karnację. Na przykład Czeczenki, biorące udział w ankiecie, powiedziały, że słyszały pod swoim adresem określenia: "taliban". Wobec osób azjatyckiego pochodzenia padały określenia typu "żółtek" i "ty, skośnooka".

Jak powiedziała w wywiadzie z „Dziennikiem” Agnieszka Mikulska z Helsińskiej Fundacji, ankietowani czują się dotknięci tym, że Polacy nie chcą siadać obok nich w autobusach, a sprzedawcy przyjmując lub wydając pieniądze starają się uniknąć dotknięcia ręki. Natomiast kobiety, które przebywają w towarzystwie cudziemców słyszą niewybredne komentarze, w stylu „To nie ma już Polaków?!”.

Spośród 24 respondentów, aż czternastu zostało pobitych, a siedmiu z nich wymagało specjalistycznej pomocy lekarza. Do poważniejszych urazów należały: złamanie nogi, nosa czy przecięcie ścięgna w palcu ręki. Trzy kobiety powiedziały, że ich dzieci były bite przez rówieśników w szkole!

Sprawcami ataków są przeważnie ludzie młodzi (w wieku do dwudziestu kilku lat), w większości mężczyźni. Napady z pobiciem najczęściej przytrafiają się w punktach komunikacji miejskiej: autobusach, tramwajach, metrze i na przystankach.

Ofiary rzadko zgłaszają się na policję, bo z góry zakładają, że wymiar sprawiedliwości nie zajmie się ich przypadkiem i sprawcy nie zostaną ukarani. W rzeczy samej, w żadnej ze zgłoszonych spraw napastnicy nie zostali ukarani, a na wokandę trafiła tylko historia pobicia dziewczynki, jednak została umorzona ze względu na młody wiek napastników.

Maja Kostrzewa

Zobacz także:

Milionerzy z Rosji nie szukają żon - wolą nianie i surogatki!

Absolwentki wyższych uczelni nie mają szans na godziwą pensję!

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (147)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

z Zurichu
(Ocena: 5)
2016-03-13 17:13:19

re:

Proponuję wycieczkę na osiedla w Zurychu zamieszkałe przez Albańczyków, zobaczycie jak oni prześladują tam białych. Niszczenia mienia, pobicia, pomówienia to dla nich codzienność, aby pozbyć się obcych, czyli nie wierzących w Allaha. Także Polacy w Polsce, okazujcie dalej miłość i tolerancje imigrantom, będziecie mieli to samo co my.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-19 00:30:32

rasizm to wy zobaczycie jak przyjedziecie do anglii jak tu traktuja bialych pakistanczycy i sami anglicy mieszkam tu widze to doswiadczylam niejednokrotnie nie bylam rasistka ale dla tego kraju jestem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-24 19:19:54

a mnie denerwuje to dlaczego niektórzy tak nie lubią Żydów? to też ludzie a nie papugi czy koty

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-24 18:07:10

w zwiazku , ze w Polsce jest duzo rasistow powinna powstac jakas fundacja "stop rasizmowi" kto jest za tym pomyslem?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-22 20:28:38

w innych krajach tak samo traktuje si epolakow

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-03-09 09:27:15

a sie dziwisz jak w wiekszosci tylko chamska hołota wyjeżdża za granice? Obłudni ludzie, którzy w pracy podkładają świnie "swoim" innym polakom. Nikt nie bd szanował narodu, który nie szanuje sam siebie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-21 22:17:12

Bóg stworzył równych sobie ludzi i czy to białas murzyn czy ufoludek musimy się tolerować i kochać do jasnej cholery !!! Co im przeszkadza że ma ciemniejszy kolor skóry od nich ? nie rozumiem tego ;(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-21 19:57:56

Czy autor tego artykułu wie co to jest epitet? Jest to przymiotnik z rzeczownikiem a nie sam rzeczownik. " Epitety: "czarny" i "czarnuch" ...Zastanawiam się jaki "dziennikarz" to napisał...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-21 10:16:48

zero szacunku dla ludzi.... przecież o polakach też mogą powiedzieć 'białas' i co? fajnie to brzmi? miło? zastanówcie sie... wszyscy, biali, czarni, zółci, jesteśmy z tej samej gliny... trochę szacunku

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-20 19:24:04

klasyka....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-20 09:41:06

czytając niektóre żałosne komentarze zastanawiam co się dzieje z tą Polską?? piszecie że wam wstyd za Polaków to wyjedźcie prosze bardzo nikt was nie trzyma. I jeszcze piszecie np. że jesteście w związku z obcokrajowcem i to dziwi tylko Polaków, hmmm to chyba na jakimś komplenym zadupiu mieszkacie, bo w dużych miastach tego nie zaobserwowałam. Pamiętajcie że to my tworzymy ten kraj.. Nie jestem rasistką, mam dużo znajomych czarnoskórych we Francji, aleeee chciałabym żeby Polska pozostała rasą białych.. Nie chce żeby było np. To co we Francji. Ale to oczywiście nie znaczy, że należy bić i wyzywać innych którzy są choć trochę inni od nas.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-20 16:33:33

popieram

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz