Jak funkcjonalnie urządzić pokój dla dziecka? (Na topie są ROSNĄCE MEBLE!)

Meble, które „rosną” razem z dzieckiem, to rozwiązanie nie tylko bardzo nowoczesne, ale przede wszystkim ekonomiczne.
Jak funkcjonalnie urządzić pokój dla dziecka? (Na topie są ROSNĄCE MEBLE!)
02.09.2011

Umeblowanie dziecięcego pokoju to niemały wydatek. Maluchy stale rosną i dość szybko przekonujemy się, że zakupiony dla nich mebel szybko staje się za mały i bezużyteczny. Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia. Projektowanie mebli, które „rosną” razem z dzieckiem - to rozwiązanie nie tylko funkcjonalne, ale i ekonomiczne.

Biorąc pod uwagę aspekt finansowy, dużo lepiej jest zainwestować w jeden porządny przedmiot, niż przepłacać, kupując co kilka lat nowy. Pamiętajmy, że wraz z wiekiem zmieniają się zainteresowania oraz gusta dzieci. Z tego względu przy wyborze kolejnego mebla powinniśmy przede wszystkim zadać sobie pytanie, na jak długo ma on służyć dziecku? Sprawdzonym rozwiązaniem jest kupno takiego modelu, którego elementy wyposażenia będzie można w każdej chwili wymienić lub uzupełnić o nowe.

Wraz z Olgą Koźlik, ekspertem ds. wyposażenia wnętrz, współpracującą z firmą Moll, podpowiadamy, czym powinny cechować się meble „rosnące” razem z dzieckiem.

Strefa odpoczynku

Dziecięce łóżeczko jest jednym z pierwszych mebli, które kupujemy gdy maluch pojawia się na świecie. Bez względu na to, jak wygląda, musi posiadać wygodny materac, być bezpieczne i zapewniać komfortowy sen. Te kwestie są oczywiste. Modele, które zmieniają się wraz ze wzrostem dziecka zawierają dodatkowo wymienne części i regulację wysokości dna. Za ich sprawą łóżko niemowlaka w prosty sposób możemy przekształcić w spanie dla kilkulatka. Godnymi uwagi są zestawy modułowe – prócz miejsca do leżenia posiadają szuflady oraz boczne komody, w których możemy przechowywać pościel, ubrania lub zabawki. Ponadto niektóre meble przystosowane są do rozbudowy w górę – bezpośrednio pod ich stelażem zmieści się np. biurko lub szafki na kółkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze zyskuje więcej miejsca, które możemy zagospodarować na kącik do nauki i zabawy.

Strefa nauki

Centralnym „ośrodkiem” naukowym w pokoju najmłodszych jest biurko. Ponieważ wrazz upływem lat dzieci będą spędzały przy nim coraz więcej czasu (odrabianie lekcji, nauka, gra na komputerze, etc.), warto wybrać model zaprojektowany zgodnie z zasadami ergonomii. Co to oznacza?

- Ergonomiczne biurko posiada szereg rozwiązań, pozwalających na dostosowanie mebla do potrzeb użytkownika – mówi Olga Koźlik. – Najważniejszym z nich jest możliwość regulacji wysokości i nachylenia blatu, który będziemy mogli zawsze dopasować do zmieniającego się wzrostu dziecka. Dzięki temu, w pewnym stopniu wymuszone zostaje zachowanie prawidłowej postawy podczas pracy, czy zabawy przy biurku.

meble moll

Pamiętajmy, że szerokość pulpitu powinna być na tyle duża, by zmieściły się na nim niezbędne sprzęty. W tym celu warto wybrać biurko, które w zależności od potrzeby naszej pociechy będziemy mogli rozbudowywać. Przydadzą się różnego typu nadstawki i elementy powiększające przestrzeń roboczą (np. boczna półka na drukarkę). Ponadto pomocne będą wysuwane półki oraz mobilne kontenery, w których dziecko schowa szkolne przedmioty lub swoje drobiazgi. Wszystkie te funkcje sprawiają, że biurka „rosnące” razem z dzieckiem są dobrą inwestycją na wiele lat i sprawdzą się w każdym etapie życia naszych pociech.

Strefa wysoce uporządkowana

Dorastające dzieci lubią gromadzić w swoich pokojach różne przedmioty. Pamiątki z wakacji, szkolnych wycieczek, ulubione zabawki, nowe ubrania lub własnoręcznie wykonane wynalazki – na wszystkie te rzeczy nie powinno zabraknąć miejsca.

W przypadku, gdy szafy i komody stają się niewystarczające, wykorzystajmy systemy paneli ściennych. Montaż małej garderoby jest bardzo prosty, a przy tym niezwykle funkcjonalny. Możemy umieścić w niej przesuwane w pionie i w poziomie półki, które w każdej chwili będzie można wyregulować do rozmiarów przechowywanych na nich przedmiotów. Ponadto wysokość mebla z łatwością dopasujemy do wzrostu dziecka, co zapewni mu wygodę i bezpieczeństwo w momencie sięgania po interesującą go rzecz.

Funkcjonalne i elastyczne modele „rosnące” razem z dzieckiem są inwestycją na lata. Wykonuje się je z odpornych materiałów, dzięki czemu mamy gwarancję, że nie zużyją się po kilku miesiącach od zakupu. Tego typu meble pozwalają na dostosowanie ich do potrzeb najmłodszych niezależnie od wieku, dlatego sprawdzą się zarówno w pokoju kilkulatka, jak i dojrzewającego nastolatka.

Zobacz także:

Lampy w kształcie lodów, butelek, a nawet wisielca! (KTO TO KUPUJE?)

Kreatywne oświetlenie świetnie sprawdzi się nie tylko w nowoczesnych wnętrzach!

WNĘTRZARSKIE INSPIRACJE: 18 romantycznych sypialni (PIĘKNE!)

Jak stylowo zaaranżować sypialnię i wprowadzić do niej magiczny klimat? Mamy mnóstwo czarujących propozycji!

 

Polecane wideo

Komentarze (8)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.06.2012 15:10
Najważniejsze są fajne mebelki - widzieliście projekty z mebelki.pl? To co teraz mogą mieć dzieci w swoich pokojach szokuje. A nasze pokoje x lat temu były nudne. Przynajmniej zmiany idą w odpowiednim kierunku.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.09.2011 13:13
Pomysł ciekawy, jednak najwięcej w pokoju dziecięcym daja dobrze dobrane dodatki. Ja wyposażając osatnio pokój syna korzystałam z internetowej porównywarki decorneo.pl , mają tam duży wybór
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.09.2011 13:30
nie podobają mi się, o wiele bardziej widzi mi się pomysł z zakupem klasycznych prostych mebli "na lata" a wraz z wzrostem dziecka usuwanie/dodawanie jakichś dodatków typu skrzynia/kosz wiklinowy na zabawki, dziecięcy dywan na młodzieżowy, zasłonki "z misiami" na jednolite itp. Zresztą w kwestii mebli; dziecko potrzebuje tylko biurka, regału na książki, półki na zabawki, łóżka i szafy na ubrania. Im więcej dodatkowych "półeczek" i regalików tym dziecko ma większy bałagan i całą masę niepotrzebnych rzeczy. A i tak większość dnia spędza albo w szkole albo w pokoju dziennym wraz z pozostałymi domownikami. Wybierając meble dla dziecka powinno się kierować uniwersalizmem. Czyli proste meble które za kilka lat dalej będą ok a nie "niemodne". Do tego kolory naturalne, lakierowane drewno, ewentualnie bielone, bejcowane. Wszystkie wymysły typu zielone/fioletowe/różowe meble a co gorsza we wzorki w kwiatki, misiaczki itp sprawią że za 2-3 lata dziecko będzie marudziło o nowe meble bo te jej się znudzą. Z neutralnymi zawsze można coś zrobić, przyciemnić, przyjaśnić, przemalować, zestawić z nowymi dodatkami.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.09.2011 10:35
mojej córci kupiłam takie meble i są naprawdę rewelacyjne! sprawdzają się bez zarzutu
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.09.2011 10:34
one są takie dosyć masywne i rozbudowane, w mniejszym pokoju mogłyby wyglądać przytłaczająco. Ale pomysł bardzo mi się podoba, są funkcjonalne
odpowiedz

Polecane dla Ciebie