Zrób sobie szampon! Domowe receptury, które wzmacniają i odżywiają włosy

Koniec z chemią! Naturalne produkty wracają do łask – oto przepisy na domowe szampony.
Zrób sobie szampon! Domowe receptury, które wzmacniają i odżywiają włosy
03.03.2014

Współczesne kosmetyki naszpikowane są różnymi składnikami, które często nie są obojętne dla zdrowia. Większość szamponów zawiera, między innymi, parabeny – konserwanty, estry kwasu parahydroksybenzoesowego. Co prawda, przedłużają one  trwałość kosmetyków, ale mogą wywoływać alergie, rumienie czy zapalenie skóry. Niszczą florę bakteryjną i niekiedy przyczyniają się do zachorowania na nowotwory. W szamponach mogą nam też zaszkodzić silikony, SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate) – detergenty syntetyczne wykorzystywane w przemyśle do odtłuszczania i mycia. Są bardzo niebezpieczne – stosowane regularnie przesuszają skórę, zaburzają wydzielanie łoju, wywołują świąd itp.

Rozwiązanie? Kupno szamponu bez szkodliwych składników albo… zrobienie go na własną rękę. To drugie rozwiązanie może okazać się ciekawym doświadczeniem. Z korzyścią dla twoich włosów.

Mydło + woda destylowana

By przygotować szampon od podstaw, będziesz potrzebować 70 g twardego mydła i 800 ml wody destylowanej, ewentualnie 800 ml odwaru z ziół. Twarde mydło trzeba najpierw zetrzeć na tarce o grubych oczkach i zalać gotującą się wodą destylowaną bądź odwarem. Mieszać, aż mydło się rozpuści. Odstawić do ostygnięcia.

Jeśli zamiast wody destylowanej wolisz odwar, wrzuć do garnka wybrane zioła (rozmaryn, kwiat lipy, rumianek, łopian, pokrzywę itp.). zalej wodą i gotuj przez 15-20 minut. Odstaw na 10 minut, odcedź.

Najprościej jest jednak wymieszać łagodny szampon (najlepiej typu zielarskiego lub aptecznego, bez chemii) z właściwymi dodatkami.

Szampon na lśniące włosy – wymieszaj, w takich samych proporcjach, dowolny łagodny szampon, olejek rycynowy, ocet winny i glicerynę. Mieszanką umyj włosy, a przed spłukaniem pozostaw na 20 minut.

Szampon do włosów suchych – żółto utrzyj z łyżeczką olejku rycynowego i łyżeczką oliwy z oliwek. Umyj włosy, dokładnie spłucz. Czupryna będzie elastyczna i miękka.

fryzura

Siła w naturze

Na włosy świetnie wpływa siemię lniane. Zawiera ono witaminy z grupy B, błonnik, cenne pierwiastki i białko o bardzo korzystnym zestawie aminokwasów. Wzmocni słabe włosy, doda im sprężystości i blasku. Przygotowanie: łyżkę siemienia lnianego zalać dwoma szklankami wrzącej wody. Gotować na wolnym ogniu przez 15-20 minut. W osobnym garnuszku łyżeczkę suszonych liści pokrzywy i łyżeczkę rumianku zalać szklanką wrzącej wody. Odstawić do naciągnięcia. Ugotowane siemię i odwar z ziół odcedzić. Zlać do jednego naczynia, dodać 1-2 łyżeczki sody oczyszczonej i łyżeczkę soku z cytryny. Całość starannie wymieszać.

Świetna dla włosów jest mydlnica lekarska, pospolita roślina, która dzięki obecnym w niej składnikom dobrze się pieni i ma właściwości odtłuszczające. Szampon z niej polecany jest zatem w przypadku włosów przetłuszczających się i oklapniętych, a także przy wrażliwej skórze głowy.

fryzura

Wykonanie szamponu: wymieszać 2-3 łyżki soku z cytryny z 2 łyżkami mydlnicy lekarskiej. Dodać 2 żółtka, połączyć, zalać 0,5 litra wody. Całość zagotować i przed zastosowaniem przestudzić.

Szampon oczyszczający z mydlnicy: 2 łyżki suszonego korzenia mydlnicy zalać 200 ml wrzątku i odstawić na kwadrans. Odcedzić, dodać łyżeczkę zielonej glinki. Całość wymieszać, zlać do buteleczki.

Szampon wzmacniający i regenerujący: 4 łyżki mydlnicy zalać 0,5 l wody i gotować na małym ogniu przez 30 minut. Zestawić wywar z gazu, wsypać 2 łyżki suszonych liści pokrzywy. Odstawić na 10 minut, przecedzić.

fryzura

Kilka dodatkowych receptur

Do przygotowania domowego szamponu wykorzystaj zieloną herbatę: 50 ml wywaru z zielonej herbaty połącz z 20 ml soku z cytryny i 3 łyżkami oliwy z oliwek. Tak przygotowaną mieszanką umyj włosy, spłucz letnią wodą. Po jej zastosowaniu możesz nałożyć na włosy odżywkę.

Szampon odżywiający: 1/3 szklanki  mydła roślinnego w płynie wymieszać z 1/4 szklanki mleka kokosowego, dodać 20 kropli olejków eterycznych (np. lawendowego, rozmarynowego, pomarańczowego), pół łyżeczki oliwy z oliwek (opcjonalne). Przelać do buteleczki, wstrząsnąć. Po umyciu spłukać letnią wodą.

I jeszcze jeden przepis: przygotuj 1/4 szklanki mocnego naparu z ziół (2 łyżki ziół na pół szklanki wody – rumianku, lipy, pokrzywy). Wymieszaj odwar z 3/4 szklanki płynnego mydła kastylijskiego (do kupienia w mydlarniach). Ciągle mieszając, podgrzewaj na wolnym ogniu. Wystudź i przelej do butelki.

EPN

fryzura

Moc octu jabłkowego

Doskonale na kondycję włosów wpłynie ocet jabłkowy. Odżywia on kosmyki, sprawia, że stają się lśniące i gładkie, ułatwia rozczesywanie, ogranicza wypadanie włosów, zapobiega nadmiernego przetłuszczaniu się. Warto zadbać o to, by był bazą domowego szamponu.

Najpierw przygotowuj płukankę z octu jabłkowego – użyj 2 łyżeczki octu na 250 ml wody. W osobnej miseczce wymieszaj łyżeczkę sody oczyszczonej z kilkoma kroplami wody, by powstała pasta. Papką sodową umyj włosy i obficie spłucz wodą, a następnie zastosuj płukankę octową.

Szampon oczyszczający i nawilżający – 2 żółtka, 2 łyżeczki octu jabłkowego i 2 łyżeczki oliwy z oliwek dokładnie wymieszać. Umyć włosy, spłukać letnią wodą.

Polecane wideo

Komentarze (9)
Ocena: 4.78 / 5
Małgorzata (Ocena: 4) 19.05.2020 01:40
Ja do mycia głowy używam sposobu sprzed 1900 roku. Zaparzam rozmaryn a kiedy wystygnie wbijam dwa całe jajka. Taki preparat wlawam na głowę w trakcie mycia a włosy mimo braku mydła są czyste i świeże. Na początku chciałam użyć tego w ramach odżywki, jednak zwróciłam uwagę na to, że włosy mimo nie używania szamponu przestawały być przetłuszczone jak wcześniej. Głowę myję maksymalnie dwa razy w tygodniu, dzięki rozmarynowi skóra głowy nie wytwarza takiej ilości sebum jak wcześniej. Bardzo polecam nawet po jednorazowym użyciu włosy stają się miękkie i gładkie. Mimo wszystko trzeba pamiętać by nie używać do spłukiwania zbyt ciepłej wody, ponieważ białko jajka może się ściąć.
odpowiedz
gość (Ocena: 4) 08.07.2016 10:17
"Wykonanie szamponu: wymieszać 2-3 łyżki soku z cytryny z 2 łyżkami mydlnicy lekarskiej. Dodać 2 żółtka, połączyć, zalać 0,5 litra wody. Całość zagotować i przed zastosowaniem przestudzić." Zagotować z żółtkami ????
odpowiedz
M. (Ocena: 5) 07.09.2015 12:22
Nie mogę kłaść na głowę szamponów dostępnych w drogeriach, więc te propozycje są to dla mojej skóry głowy przyjemną odmianą. Włosy nie wypadają, nic nie piecze. na razie bardzo mi się podoba :)
odpowiedz
Newercia (Ocena: 5) 23.04.2014 07:38
Nie wiem czy miałabym tyle cierpliwości aby sobie zrobić szampon ... Poza tym wiem, ze wszystkie szampony dobrych marek mają jednak swoje opracowane procedury ;) Ostatnim czasem bardzo zadowolona jestem z nowej serii marki CeCe Med Prevent Hair Loss. Niestety ale z powodu nieodpowiedniej pielęgnacji włosy zaczeły mi nieco wypadać (zbyt częste używanie prostownicy - nie polecam ...) i kiedy zobaczyłam w drogerii Hebe ten szampon z odżywką postanowiłam zakupić ;) Zadowolona jestem bardzo. Mimo iż minęło stosunkowo niewiele czasu włosy są w znacznie lepszej kondycji. Nie wypadają już tak mocno. Mimo, że brakuje im jednak do wcześniejszej kondycji jestem dobrej myśli. Pozdrawiam.
odpowiedz
monaliza (Ocena: 5) 14.03.2014 09:35
ja używam prodktów z firmy kosswell i jestem bardzo zadowolona... polecam serum przeciw wypadaniu włosów i maske regenerującą do włosów suchych i zniszczonych:) włosy sa miękkie w dotyku i łuski włosa s zamknie :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie