Słownik składników wzmacniających włosy - dowiedz się, jak działają i za co są odpowiedzialne

Aby włosy były zdrowe, pięknie wyglądały i zachwycały blaskiem, potrzebują niemal całego abecadła witamin, soli mineralnych i innych składników odżywczych.
Słownik składników wzmacniających włosy - dowiedz się, jak działają i za co są odpowiedzialne
25.11.2016

Witamina A w formie beta karotenu ma zbawienny wpływ na mieszek włosowy i łodygę, ponieważ odpowiada za podział komórek. Jest szczególnie istotna dla skóry głowy – odpowiada za jej nawilżenie i właściwą pracę gruczołów łojowych. W naturalnej diecie dostępna jest głównie w tłustych produktach. Jej niedobory sprawiają, że skóra głowy jest sucha, a włosy i paznokcie łamliwe.

Witamina B1 wspomaga wytwarzanie aminokwasów, które są głównym budulcem włosa.

Witamina B2 wspomaga metabolizm energetyczny komórek.

Witamina B12 wpływa na prawidłowy podział komórek tworzących cebulki włosa, tzw. keratynocytów. Brak tej witaminy sprawia, ze włosy nie tylko wypadają, ale i odbarwiają się. Warto wiedzieć, że witaminy z grupy B są niezbędne w procesie produkcji krwi.

Witamina C chroni komórki przed działaniem wolnych rodników i wspomaga produkcję włókien kolagenowych, które utrzymują sprężystość włosów. Zapewnia także właściwą strukturę białek łodygi włosa. Jeśli brakuje jej w diecie, włosy szybko się rozdwajają i łamią.

Biotyna wpływa korzystnie na aktywność mieszków włosowych i zapobiega nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Dzięki niej skóra ma zachowaną prawidłową gospodarkę tłuszczowo-lipidową , a włosy są sprężyste i elastyczne.

Cynk jest absolutnie niezbędny do syntezy białek, w tym keratyny, która jest najważniejszym składnikiem budulcowym włosa. Wpływa także na tempo podziału komórek oraz nawilżenie skóry głowy. Ponieważ reguluje metabolizm kwasów tłuszczowych, włosy stają się lśniące i gładkie.

Jod wpływa na wygląd skóry, także tej  na głowie. Brak tego pierwiastka sprawia, że skóra staje się sucha, szorstka i bardzo łatwo ulega uszkodzeniom. Podrażniona skóra nie jest w stanie stabilnie utrzymywać włosa w cebulce - dlatego właśnie włosy wypadają.

Niacyna wpływa na tempo wzrostu włosa ponieważ wspomaga transport składników odżywczych do cebulki. Poprawia tym samym zarówno wygląd skóry głowy, jak i wygląd włosów. 

Krzemionka wpływa nie tylko na elastyczność włosów, ale także ich grubość. Jest powszechnie stosowana w preparatach wzmacniających włosy. Szczególnie polecana jest krzemionka pochodząca z bambusa. Bambus rośnie dziko w krajach tropikalnych. Cechuje go wytrzymałość, elastyczność i umiejętność regeneracji. I właśnie te cechy przekazuje włosom, które odżywia.

Miedź odpowiada za prawidłową pigmentację włosów oraz za ich elastyczność i sprężystość. Dzięki niej włosy się nie rozdwajają i utrzymują intensywny kolor.

Żelazo odpowiada za dostarczenie tlenu do komórek organizmu - jest głównym składnikiem hemoglobiny zawartej w czerwonych krwinkach. Jego niedobory powodują zaburzenia komórek w oddychaniu, co osłabia cebulkę włosa i sprawia, że włosy stają się szorstkie i łamliwe, aż w końcu wypadają.

Wymienione powyżej witaminy i minerały nie wyczerpują pełnej listy składników niezbędnych do utrzymania zdrowych i pięknych włosów. Część z nich trudno znaleźć w wystarczającej ilości w pożywieniu, nawet przy zachowaniu zróżnicowanej diety. Bardzo ważne jest dostarczanie włosom składników w bezpiecznej dla organizmu ilości. Przedawkowanie może być równie niekorzystne, jak niedobór. Dlatego warto sięgnąć po tabletki na wypadanie włosów, które zawierają optymalną dzienną dawkę poszczególnych składników.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Kasia (Ocena: 5) 25.07.2017 15:37
Właśnie dlatego codziennie zażywam suplementy diety, które zawierają potrzebne witaminy :) Nie wiedziałam, które będą odpowiednie, ale jedne tabletki poleciła mi farmaceutka w Aptece Melissa.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie