Pielęgnacja włosów zimą: Zanim chwycisz za nożyczki, przeczytaj ten artykuł!

Spokojnie. Dzięki naszym wskazówkom poradzisz sobie ze wszystkimi włosowymi problemami.
Pielęgnacja włosów zimą: Zanim chwycisz za nożyczki, przeczytaj ten artykuł!
25.01.2014

Zima nie sprzyja pielęgnacji. Przez suche, gorące powietrze w zamkniętych pomieszczeniach, noszenie swetrów czy czapki czupryna wielu kobiet staje się niesforna i wymyka się spod kontroli. Włosy są bez wyrazu, elektryzują się, brakuje im połysku i życia. A do tego wszystkiego za nic nie chcą się układać. Najchętniej chwyciłabyś za nożyczki i obcięła je na krótko… Stop! Zanim zrobisz coś, czego będziesz żałować, przeczytaj ten artykuł. Przekonasz się, że zima nie musi rujnować twojej fryzury – wystarczy odpowiednia pielęgnacja.

Naelektryzowane i nieposłuszne

Problem: nie jesteś w stanie zapanować nad swoimi włosami, które dosłownie stają dęba. Wystarczy, że założysz sweter albo czapkę czy obwiążesz się szalikiem, a kosmyki od razu się elektryzują. Nic nie pomaga…

Powód: naelektryzowanie włosów to skutek wzajemnego odpychania się jonów dodatnich, którymi suche kosmyki są naładowane. Włosy elektryzują się, gdy są przesuszone albo gdy powietrze jest suche, kiedy nosimy swetry albo czapki, a także wtedy, gdy kosmyki są… zbyt czyste, nieobciążone żadnymi kosmetykami do pielęgnacji.

Rozwiązanie: włosy przestaną się elektryzować, jeśli sprawisz sobie dobrą odżywkę nawilżającą, a raz w tygodniu nałożysz na czuprynę nawilżającą maskę. Pomóc może też jedwab do włosów albo inny nabłyszczacz, który je obciąży, ewentualnie sięgnij po lakier do włosów. I nigdy nie susz czupryny gorącym nawiewem. Ważne też, by pomieszczenie, w którym przebywasz, nie miało suchego powietrza – zainwestuj w nawilżacz albo połóż mokre ręczniki na kaloryferze.

Matowe i pozbawione blasku

Problem: jeszcze niedawno cieszyłaś się swoimi błyszczącymi, miękkimi włosami, a teraz twoja fryzura kompletnie straciła życie. Włosy są matowe, bez połysku, wyglądają na przesuszone i niezdrowe.

Powód: zimno, mroźny wiatr, wilgoć, w pomieszczeniach gorące powietrze, a nawet zbyt obcisła czapka fatalnie wpływają na stan twojej fryzury. W takich ekstremalnych warunkach włosy tracą elastyczność, słabną, przestają lśnić, wyglądają byle jak. A na dodatek przez suszenie, z którego zimą nie rezygnujemy, kosmyki jeszcze bardziej się przesuszają.

włosy

Powód: zimą włosy bardzo szybko się przesuszają, co może być widoczne w postaci białych płatków. Łupiesz również ma tendencję do nawracania zimą – dzieje się tak m.in. przez dużą różnicę temperatur. Może być to też tzw. łupież kosmetyczny, który powstaje wskutek używania niewłaściwych kosmetyków. Pamiętaj jednak, że łupieżowi zwykle towarzyszy swędzenie, podrażnienie i zaczerwienienie skóry głowy.

Rozwiązanie: jeśli chcesz mieć pewność, czy to łupież, czy jedynie przesuszenie skóry głowy, wybierz się do trychologa, dermatologa albo poproś o opinię fryzjerkę. W przypadku łupieżu kup w aptece leczniczy szampon. Gdy już się go pozbędziesz, musisz koniecznie nawilżyć skórę głowy dobrym szamponem i odżywką. W tym okresie warto dostarczyć organizmowi – od wewnątrz – produktów z niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, które obecne są w rybach, olejach, orzechach itp.

EPN

włosy

Rozwiązanie: dobre kosmetyki. Na twojej półce musi się znaleźć szampon nawilżający, odżywka o takim samym działaniu, a także odżywka mocno regenerująca włosy. Zimą szampon trzeba zostawić na kosmykach nieco dłużej i porządnie go spłukać. Sprawdzą się też odżywki bez spłukiwania. Koniecznie zainwestuj w dobrą maskę i serum bogate w skoncentrowane składniki. Jeśli nie możesz zrezygnować z suszenia włosów, stosuj kosmetyki termoochronne i zmień nawiew z gorącego na chłodny lub letni. Odpuść sobie stylizację prostownicą.

Tłuste i ulizane

Problem: nie ma mowy o puszystych kosmykach i objętości XL. Twoje włosy bardzo szybko się przetłuszczają i najchętniej myłabyś je dwa razy dziennie. Do tego nawet po starannej stylizacji szybko wracają do pierwotnego kształtu – stają się ulizane i po fryzurze nie ma śladu.

Powód: zbyt ciasna czapka albo kapelusz uciskają włosy, utrudniając krążenie skóry głowy i dopływ powietrza. W takich warunkach kosmyki błyskawicznie są przetłuszczają, tracą połysk i objętość. Mało tego – mogą nawet zacząć wypadać albo się rozdwajać. Powodem może być też źle dobrany szampon na zimę.

włosy

Rozwiązanie: zmień nakrycie głowy! Czapka nie może być zbyt ciasna. Rozdwojone końcówki podetnij. Dobrze byłoby również zafundować sobie porządne cięcie – zimą pielęgnowanie bardzo długich włosów jest nie lada wyzwaniem. Będą ci potrzebne szampony odżywiające, regenerujące, zwiększające objętość i unoszące włosy od nasady. Pomyśl również o zmianie szamponu na „zimowy”, który ochroni skórę głowy i kosmyki przed niskimi temperaturami. Stosuj preparaty do stylizacji – piankę, żel, wosk, a fryzurę utrwalaj lakierem.

Wywinięte we wszystkie strony

Problem: układasz włosy długo i cierpliwie, ale gdy zadowolona wyszłaś z domu i dotarłaś do biura, zdjęłaś czapkę i kompletnie się załamałaś – grzywka straciła kształt, końcówki powywijały się we wszystkie strony. Wyglądasz koszmarnie.

Powód: cóż, tak samo jak ciasna gumka może pozostawić ślad na twoich kosmykach, tak też ciasna czapka albo kapelusz wpływają niekorzystnie na wygląd twojej fryzury. A jeśli wieje silny wiatr, twoje rozpuszczone włosy tańczą w szalonym rytmie. Przy takiej aurze, szczególnie gdy przemieszczasz się pieszo, trudno o idealną fryzurę.

włosy

Rozwiązanie: może warto na zimę skrócić włosy? A jeśli nie jesteś na to gotowa, zmień czapkę na nieco luźniejszą, np. dzianinową. Możesz sprawić sobie również komin, który będzie dla twoich włosów nieco łagodniejszy. Zima to odpowiedni czas, by pomyśleć o związaniu włosów. Kosmyki możesz zbierać w kitkę, warkocza czy koczki. Wrzuć do torebki mały lakier albo odżywkę w aerozolu, które mogą się przydać w sytuacji awaryjnej. I pamiętaj, by zawsze dokładnie suszyć włosy po ich umyciu, szczególnie gdy robisz to rano.

Skóra z łupieżem

Problem: o nie, znowu to samo! Przez tyle miesięcy cieszyłaś się zdrową skórą głowy, a tu znowu łupież. Uważaj jednak – te białe płatki na twoich kosmykach i ramionach mogą być przesuszoną i łuszczącą się skórą głowy.

Polecane wideo

Komentarze (16)
Ocena: 5 / 5
magda (Ocena: 5) 27.12.2018 18:15
zimą u mnie problemem są przetłuszczające włosy. Czasami też pojawia się łupież. Jedynym rozwiązaniem jest wtedy szybka kuracja szampone pirolam, który skutecznie walczy z łupieżem
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.06.2014 07:59
czasem podcięcie włosów to jedyne wyjście. też to zrobiłam a potem wzięłam się za kurację skrzypolenem z biotyną. 2 razy dziennie biorę ten suplement a włosy odżywają :) przede wszystkim nie są suche, więc zupełnie inaczej się układają no i są lśniące.
odpowiedz
RUDA (Ocena: 5) 18.02.2014 11:00
Hej dziewczyny ja mam bardzo suche i łamliwe włosy i stosowałam wiele produktów lecz nic to ni8e dawało. Kolezanka poleciła mi odżywczą maske do włosów zawierająca zarodki pszenne z firmy Kosswell . Naprawdę jeśli macie problemy z włosami zachęcam do zakupu :) buziaki dla was:) :*
odpowiedz
przystanodnowa.pl (Ocena: 5) 29.01.2014 16:39
Zima nie odpuszcza. Patrząc na długoterminową prognozę pogody ma się ochotę zawinąć w ciepły pled i przeczekać do wiosny. A może zamiast celebrować zimową aurę, przyjdziecie do nas na zabiegi regenerujące suchą i zmęczoną mrozem, wiatrem i ogrzewaniem skórę. Hialurofrax to idealny zabieg regenerujący i głęboko nawilżający skórę. Plazma i laser biostymulacyjny wtłoczą w Twoją wysuszoną skórę podwójna dawkę kwasu hialuronowego - bezpiecznie i bezboleśnie. POLECAMY! ZAPRASZAMY! Do wiosny Twoja skóra będzie "jak nowa"
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.01.2014 23:59
co za pierdoły !ciągle o czapkach i skutkach ich noszenia ,farmazony piszecie.duzo dziewczyn nie nosi nakrycia głowy a ma zniszczone wlosy ale doradziliscie nie ma co.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie