Solarium - kompendium wiedzy

Większość z nas kocha śniadą lub choćby lekko opaloną skórę. Ciało muśnięte słońcem jest apetyczne i prezentuje się zdrowo. Niestety, częste korzystanie z solarium może być przykre w skutkach. Postanowiliśmy połączyć w jednym artykule wiele cennych informacji na temat opalania w solarium tak, aby rozwiać wasze dylematy i odpowiedzieć na pytania.
Solarium - kompendium wiedzy
13.10.2008

Po opublikowaniu na Papilocie w zeszłym tygodniu artykułu na temat zakazu wizyt na solarium do 18. roku życia, otrzymaliśmy od was kilka listów na ten temat. Na początku chcemy uspokoić wszelkie wielbicielki opalania - decyzja na ten temat jeszcze nie zapadła. Dopiero pojawił się pomysł - specjaliści dermatolodzy chcą, aby opalanie się w solariach, podobnie jak alkohol i papierosy, były dozwolone od 18. roku życia, ze względu na coraz większą świadomość na temat szkodliwości promieniowania UV na skórę.

Poniżej kilka waszych listów oraz cennych informacji dotyczących tego drażliwego tematu.

Droga Redakcjo,

Przyznaję, że solarium to mój żywioł. Moi znajomi wiedzą, że gdybym miała ostatnie 10 złotych wolałabym je wydać na opalanie niż na jedzenie. To nie znaczy, że jestem głupią i pustą panienką, ale po prostu kocham wyglądać seksownie. A niestety bladego ciała za apetyczne nie uważam. Ostatnio przeczytałam gdzieś, że można się od solarium uzależnić. Czy to w ogóle prawda? Chciałabym poznać też zdanie innych Papilotek na ten temat.

Pozdrawiam,

Izabela”

Faktycznie, istnieje coś takiego jak uzależnienie od solarium. Skóra regularnie poddawana promieniowaniu UV, którego głębokie działanie niezwykle szkodzi, nabiera coraz ciemniejszego odcienia. Dla większości osób efekt uzyskany po kilku seansach pod lampami jest całkowicie zadowalający. Niestety, coraz częściej na ulicach widać dziewczyny, których skóra została poddana procesowi opalania zdecydowanie w zbyt dużym nasileniu. To tanorektyczki.

Tanoreksja, czyli psychiczne uzależnienie od opalania, popycha chorych do gabinetów kosmetycznych kilka razy w tygodniu. Mimo coraz silniejszej opalenizny, tanorektykom wydaje się, że wciąż są za bladzi. W efekcie, wyglądają nienaturalnie, staro, a całe ich ciało usiane jest przebarwieniami, których ci nadgorliwi solariowicze nie dostrzegają.

Solarium racjonalnie i rozsądnie dozowane nie jest szczególnie szkodliwe. Dopiero w gigantycznych dawkach może prowadzić do raka skóry, nie mówiąc już o pogłębiających się zmarszczkach oraz zniszczonych włosach i paznokciach. Dlatego, nawet jeśli do tanoreksji wam daleko, każdorazowy wypad na opalanie kilkakrotnie przemyślcie.

„Witam,

Mam 19 lat, w tym roku studniówka. Do tej pory nie korzystałam z solarium, ale chciałabym ładnie wyglądać na balu. Mam sukienkę z odsłoniętymi plecami i ramionami i nie chcę, żeby były blade. Kiedyś czytałam artykuł na temat dziewczyny z Bydgoszczy, która się w solarium oszpeciła. Gdy trafiła do szpitala okazało się, że to przez to, że zastosowała jakiś przyspieszacz opalania. Nie chciałabym skończyć tak jak ona, więc proszę napiszcie mi jakie są przeciwwskazania do wizyty na solarium.

BasSsiA*”

Istnieje cały szereg przeciwwskazań do korzystania z solarium. Poniżej 10 złotych zasad korzystania z solarium, dzięki którym dowiesz się, w jakich przypadkach lepiej go unikać jak ognia:

  • Nie opalaj się w solarium po zażyciu środków przeciwbólowych (to samo tyczy się słońca).
  • Przed poddaniem się działaniu lamp, nie smaruj skóry kosmetykami zawierającymi witaminę A. Mogą pojawić się wtedy brzydkie przebarwienia. Tę uwagę powinny wziąć sobie do serca szczególnie młode dziewczyny, używające kosmetyków do skóry trądzikowej - często mają one w składzie niebezpieczne w solarium kwasy owocowe.
  • Przed wejściem do solarium, jeśli to możliwe, ogranicz stosowanie dezodorantów oraz perfum. Zawarte w nich substancje w kontakcie z promieniami UV mogą być trujące i wywoływać przebarwienia.
  • Jesteś w ciąży? Solarium w twoim przypadku jest zabronione! Organizm produkuje hormony w innych niż zwykle proporcjach i na twojej skórze mogą się pojawić nieestetyczne przebarwienia.
  • Nie opalaj się w ten sposób, jeśli jesteś blondynką o bardzo jasnej karnacji. Nie tylko możesz nabawić się poparzeń, ale i czerniaka, gdyż twoja skóra ma słabą barierę ochronną.
  • Jeśli masz atopowe znamiona barwnikowe i nie chcesz zachorować na raka skóry, zrezygnuj z solarium i wybierz samoopalacz.
  • Zapomnij o solarium, jeśli bierzesz pigułki antykoncepcyjne. Chyba że nie przeszkadzają ci cętki na skórze ;).
  • Jesteś chora i zażywasz akurat antybiotyki? Zaczekaj z opalaniem, aż zakończysz kurację.
  • Nie przekraczaj progu solarium, jeśli masz stwierdzone jakiekolwiek choroby tkanki łącznej.
  • Jeżeli w przeszłości borykałaś się (lub nadal walczysz) z chorobą wymagającą zażywania leków psychotropowych, również nie powinnaś poddawać się działaniu lamp.

W swoim liście wspomniałaś o dziewczynie z Bydgoszczy. My również pamiętamy jej przypadek. Chciała jak najszybciej osiągnąć efekt pięknie opalonej skóry. Koleżanka pokrzywdzonej stwierdziła, że ta, przed wizytą w solarium, zjadła pigułkę przeciw zapaleniom skóry, która miała przyspieszyć i utrwalić brąz. Niestety, zamiast wypięknieć, nastolatka się oszpeciła. Z opalenizny nici, jej ciało pokryło się za to bolesnymi poparzeniami, przez które trafiła do szpitala. Teraz czeka ją długotrwała rekonwalescencja. Opalanie będzie musiała sobie darować przez najbliższych kilkanaście miesięcy.

Przestrzegamy was przed wszelkiego rodzaju superpreparatami, kupowanymi pokątnie albo stosowanymi niezgodnie z przeznaczeniem. Ich używanie może się zakończyć jeszcze bardziej tragicznie. Jak mówią lekarze, nastolatka z Bydgoszczy i tak miała sporo szczęścia.

Mimo tych wszystkich przeciwwskazań, wielu specjalistów jest zdania, że promienie nadfioletowe mają pozytywny wpływ na leczenie wielu schorzeń. Są to między innymi choroby gardła i nosa, trudno gojące się rany, łuszczyca, trądzik pospolity, nerwobóle nerwu kulszowego oraz krzywica.

A poniżej, na zakończenie, w ramach ciekawostki - efekt eksperymentu przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii.

Brytyjska organizacja Cancer Reaserch UK z pomocą piosenkarki, Sandi Thom, przeprowadziła kampanię społeczną, ostrzegającą przed działaniami sztucznego opalania. Na zdjęciach pokazano, jak Sandi będzie się starzeć, jeśli będzie nadużywała solarium. Na pierwszej fotce piosenkarka ma 27 lat, na ostatniej 57, a wygląda, jakby zbliżała się do 70-ki.

Zniszczenia skóry i przebarwienia są efektem działania solarium. Komputerowa symulacja wyglądu nie pozostawia złudzeń, co do efektów działania łóżek opalających. Podczas sztucznego opalania (kilkunastokrotnie silniejszego od promieni słonecznych) nasza skóra jest wystawiana na wysoką temperaturę, która niszczy kolagen (powoduje to powstawanie zmarszczek) i ubytki w pigmencie (wszelkiego rodzaju blizny i przebarwienia).

Polecane wideo

Komentarze (125)
Ocena: 5 / 5
pipi 33 (Ocena: 5) 08.06.2014 17:53
ja chodzę na solarium już 14 lat 2 razy w tyg po 15 minut i nic mi nie jest mam blade koleżanki ktore mają zmarszczki suchą bladą skórę a ja mam jędrną inie narzekam na zmarszczki ludzie przesadzacie strasznie....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.06.2010 13:42
wez juz sobie odpusc z tym slubem bo nie da sie tego czytac!!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.01.2010 14:48
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.09.2009 00:10
najlepiej niech się pisać nauczy :D :D:D:D:D:D:D:D bo to wstyd porostu:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.05.2009 01:06
to prawda zapach balsamow jest ochydny tez probowalam si eprzekoanc i nic z tego ale jesli mam cos polecic z cezgeo jednak nie zrezygnuje to silk radiance z firmy oriflame na poczatku troche smierdzi ale najlagodniej ze wszystkich jakie uzywalam ma malutki edelikatne zlote drobinki pieknie skora sie mieni ale naturalnie nie sztucznie wchlania sie bardzo szybko lawo sie rozporowadza zadnych smug ni edjae zoltego odcienia po 1 razie jak wieksozsc ba;lsamow powoli dopiero po kilku nalozeniach nadaje piekny natruralny kolor opalenizny ja jestem zadowolona ale zeby uzyskac pozadany efekt trzeb by sie smarowac miesiacami hehe zartuje nie nadaje sie od intesnsywnej opalenizny ale polecam do uzupelnianai aopalenizny w soarium np robiac przerwy miedzy seansami w solarium co do samego solarium to na pwrade nie czesciej niz 2 gora 3 razy na tydzien po kilk aminut stopniowo a nie od razu na np 9 po kazdym seansie duzo wody mienarlanej w solarium to podtsawa strasznie wusysza skore a od wewnatrz najsuteczniej nawilzyc no i solarium oslabia wiec naprwade woda wskazana ja zawsze biore butelke zaraz jak wychodze uzupelniam oranizm cala butelka np pol litrowa a potem w domu dopijam dalej mozn asie ladni eopalic w solarium i nie byc pomaranczowym j apotrafie nigdy nie bylam za solarium al emieszkam za granica gdzie slonca racze nie ma i musze czasem si eprzylocic takze z glowa panienki a ladnie sie opalicie i bezpiecznie aha nie zgodze sie do konc az tabletkami anty bo ja uzywam microgynon 3o ponad rok i nigdy nie mialam przebarwien slyszalam te zze nie przy kazdych tabletkach to wystepuje ale uwazajcie mimo wszytsko pozdrawiam
odpowiedz

Polecane dla Ciebie