Opalanie nago - tak czy nie?

Na łące, plaży albo we własnym ogródku, gdy słońce grzeje mocno, może cię kusić, by poopalać się nago. Upewnij się, czy to dobry pomysł.
Opalanie nago - tak czy nie?
10.07.2015

„Uwielbiam się opalać topless i nago. Uwielbiam biegać po plaży tak, jak Bóg mnie stworzył, uwielbiam pływać i pluskać się w wodzie na waleta. I tak, robię TO, gdy tylko mam szansę, czyli wiem, że nie wzbudzę (niezdrowej) sensacji…” – ten blogowy wpis aktorki Anny Muchy odbił się w mediach szerokim echem. Do czasopism i portali plotkarskich zdjęcia celebrytek opalających się bez ubrania trafiają regularnie. Skandal wywołały zwłaszcza fotografie opalającej się topless księżnej Kate. Sprawa skończyła się w sądzie.

Nie ulega wątpliwości, że opalanie bez biustonosza, a tym bardziej zupełnie nago ma sporo atutów. Przede wszystkim pozwala czuć się swobodnie i gwarantuje równomierną opaleniznę. Co na ten temat mają do powiedzenia internautki? Hanna pisze: „Jak najbardziej polecam, można uniknąć białych nieopalonych śladów od stanika na piersiach”. Podobnego zdania jest Kasia. „Opalam się nago od dzieciństwa, jestem naturystką i zawsze sądziłam, że to jest super i nie mam zamiaru tego zaniechać”. Internautki, które opalają się nago, przekonują, że dzięki temu czujemy się na luzie, a całe ciało zyskuje równomierny koloryt.

Do ciekawych wniosków doszli uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego, który zbadali związek pomiędzy ekspozycją na słońce a gospodarką hormonalną w naszym organizmie. Badanie wykazało, że pod wpływem działania promieni słonecznych uaktywniają się hormony płciowe, przez co mamy dużo większą niż o innej porze roku ochotę na igraszki. A im więcej ciała wystawionego na działanie słońca, tym ochota na seks silniejsza.

Wśród Polek są jednak przeciwniczki opalania bez bikini. „W ogóle to do mnie nie trafia. Co to za opalanie, gdy trzeba się kryć po kątach?” – zastanawia się jedna z nich. „Dla mnie to jest dziwne. Jeszcze rozumiem na osobności, ale tak przy wszystkich? Nie, to nie dla mnie” – dorzuca Anita. Podobne zdanie ma Hania, która tłumaczy: „Moje intymne części ciała może podziwiać tylko i wyłącznie mój mąż”.

opalanie się

Kobiety, które lubią opalać się nago, najczęściej robią to w ustronnym miejscu, naturyzm polega natomiast na praktykowaniu wspólnej nagości w miejscach specjalnie do tego wydzielonych. W Polsce znajdują się plaże dla nudystów – m.in. w Piaskach, Rowach, Chałupach, Gdańsku. Zresztą opalać się nago można nie tylko na plaży. Pytanie tylko, co na to twoja skóra.

Chroń się przed czerniakiem

Dermatolodzy ogólnie przestrzegają przed opalaniem, zwłaszcza przesadnym i bez żadnej ochrony. Lekarze alarmują, że coraz więcej osób choruje na czerniaka – również młodzi. To jeden z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Wywodzi się z komórek barwnikowych, które uległy mutacji. Jednym z czynników ryzyka zachorowania na czerniaka złośliwego jest długotrwała ekspozycja na słońce i promieniowanie ultrafioletowe, a także oparzenia słoneczne w dzieciństwie. Szczególnie narażone są również osoby z wrodzonymi znamionami i bardzo dużą liczbą znamion barwnikowych (ponad 50).

opalanie się

– Pacjenci najbardziej narażeni na rozwój czerniaka to osoby mający I lub II typ skóry, jasną skórę, niebieskie oczy, jasne włosy, łatwo ulegający oparzeniom na słońcu. Ryzyko zapadalności na czerniaka wzrasta, jeśli już w dzieciństwie ekspozycje na słońce były częste, intensywne i przebiegały z oparzeniami słonecznymi, podczas przerywanych (tzw. rekreacyjnych), ale intensywnych ekspozycji na UV i w przypadkach narażenia na sztuczne źródła promieni UV w solariach. Zdecydowanie czynnikiem ryzyka są znamiona atypowe oraz występowanie czerniaka w rodzinie pacjenta. Zauważono również związek zwiększonej zachorowalności podczas pokwitania, ciąży, połogu i przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych – tłumaczy mi lek. med. Beata Kosiorek-Nalewajek, specjalista dermatolog z Centrum Medycznego ENEL-MED.

Im wyższy filtr, tym lepiej

Jest zatem bardzo ważne, aby zabezpieczyć skórę przed słońcem. Szczególnie delikatne są piersi i okolice brodawek oraz miejsca intymne. Stosowanie kremu z ochronnymi filtrem i to wielokrotnie w czasie opalania jest twoim obowiązkiem. Jak się smarować, by opalanie było bezpieczne, tłumaczy dermatolog Ewa Rudnicka w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle: – Zaczynamy od pięćdziesiątki, to jest bezpieczny filtr, który tylko częściowo przepuszcza promienie słoneczne i sprawia, że opalanie dla osób rudowłosych jest bezpieczne. Czyli jeśli mamy skłonność do oparzeń po 10 minutach, to pamiętajmy, że filtr musi być wielokrotnie wyższy.

opalanie się

Smarować trzeba się zawsze po kąpieli i wytarciu skóry (np. ręcznikiem). Konieczna jest także ochrona głowy (chusta, czapka, kapelusz) oraz oczu – mało kto wie, że czerniak może się też rozwinąć w tym miejscu. – Ludzie myślą, że czerniak dotyczy tylko skóry. Niestety jest również przekleństwem jamy ustnej, przełyku, pochwy, męskich narządów płciowych, paznokci, a przede wszystkim oczu. Jest najczęstszym nowotworem pierwotnym gałki ocznej u dorosłych, stanowiąc ok. 10 proc. przypadków czerniaka. Dokładna diagnostyka okulistyczna pozwala ocenić, czy zaobserwowana zmiana to złośliwy guz, czy zwykłe znamię, które trzeba obserwować lub usunąć. Za każdym razem należy zachować czujność – mówi dr Łukasz Grzęda, onkolog i ekspert kampanii Rakoobrona mającej na celu edukację z zakresu profilaktyki onkologicznej.

Pamiętaj, że słońce świeci najintensywniej między godz. 11 a 15, więc tych godzinach trzeba szczególnie dbać o skórę albo w ogóle unikać opalania.

opalanie się

Opalanie nago nie jest jednak dla każdego – w ten sposób opalać nie powinny się osoby, które mają liczne znamiona albo pieprzyki: szacuje się, że u 30 proc. osób chorych na czerniaka złośliwego nowotwór rozwinął się tam, gdzie znamię eksponowano na działanie promieni słonecznych. – Jeżeli nie wiemy, czy możemy takie znamię opalać, to lepiej tego nie robić. Powinniśmy wtedy używać najwyższych filtrów, czyli 50+, ponieważ takie znamię może ulec wzbudzeniu i doprowadzić do powstania nowotworów skóry, czerniaków, nabłoniaków, raków kolczystokomórkowych, stanów przednowotworowych. To są wszystko zagrożenia dla naszego życia. Znamiona atopowe, które mają skłonność do wzbudzeń, absolutnie nie powinny być opalane – zastrzega dermatolog Ewa Rudnicka.

I jeszcze jedno: jeśli będziesz opalała się nago, a ktoś na ciebie doniesie, bo poczuje się niekomfortowo, straż miejska albo policja może potraktować to jako wykroczenie i wlepić ci… mandat. Nie powinnaś też przechadzać się nago po publicznej plaży – za to również grozi grzywna.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (23)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 25.06.2022 11:55
ja nie moge opalac sie nago bo mi wiecznie stoi
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.12.2021 17:00
jestem.po piecdziesiątce uwazam.ponad 20 lat zacząłem palac się nago co to za ppalanie w majtkach ciało całe musi byc opalone
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.12.2021 08:43
Teraz tylko picie kawy nago pozostaje z przyjemnych chwil. Już nie mogę doczekać się ciepłych dni i nagich plaż
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 15.08.2021 10:10
Bardzo ładne można opalić całe ciało , nago dużo wygodniej i przyjemniej niż w kostiumie. Warto spróbować, to tak jak z chodzeniem bez stanika latem.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.08.2021 11:52
Oprócz tego że można opalić bardzo ładnie całe ciało, to piersi stają się bardziej jędrne i kształtne gdy chodzi się bez stanika.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie