Kąpiel czy prysznic?

Zawsze chodzi o to samo - oczyszczenie ciała. Ale co jest zdrowsze: długa, relaksująca kąpiel w wannie czy szybki, pobudzający prysznic?
Kąpiel czy prysznic?
02.09.2008

Według lekarzy zasada jest prosta: prysznic codziennie, a kąpiel trzy razy w tygodniu. Szybki, orzeźwiający seans pod prysznicem pobudza, hartuje i przyspiesza krążenie krwi. W widoczny sposób uelastycznia i ujędrnia skórę, a naprzemienny, ciepły i zimny masaż wodny pomaga walczyć z problemem cellulitu. Po wyjściu spod gorącego prysznica skrop włosy i szyję odrobiną perfum. Dzięki temu zapach będzie dłużej trzymał się na skórze.

Relaksująca kąpiel to świetny sposób na odprężenie po długim, męczącym dniu. W czasie leniuchowania w wannie można poczytać książkę, nałożyć na twarz maseczkę albo posłuchać muzyki. Kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych działają jak inhalacja, np. udrażniająca nos i drogi oddechowe podczas przeziębienia. Aromatyczna, gorąca kąpiel z pianą działa na nasze zmysły i jest doskonałą grą wstępną do udanego wieczoru we dwoje. Na kobiece hormony działają zapachy róży, a na męskie – lawendy i wanilii.

Specjaliści radzą, aby nie moczyć się w wodzie zbyt długo. Prysznic, ani tym bardziej kąpiel, nie powinny trwać więcej niż 20 minut. Wielki wpływ na nasze samopoczucie ma również temperatura, w jakiej się myjemy. Zimna woda, do 25 stopni C, pobudzi, rozluźni mięśnie i przyniesie ulgę w upalne dni. Kąpiele w temperaturze do 37 stopni C odprężają po wytężonej pracy fizycznej, otwierają i oczyszczają pory skóry oraz łagodzą problemy ze sztywnością stawów. Należy pamiętać, że osoby borykające się z pękającymi naczynkami oraz problemem niskiego ciśnienia powinny w ogóle zrezygnować z gorących kąpieli w wannie. Wysoka temperatura rozszerza bowiem naczynia krwionośne. Bardzo ważne jest również codzienne nawilżanie skóry. Paradoksalnie, zbyt częste i długie wylegiwanie się w wannie wysusza skórę.

Koniecznie wypróbuj:

1. Cytrusowa sól do kąpieli (Soraya, 12 zł);

2. Olejek do kąpieli i pod prysznic o zapachu kawy ze śmietanką Naturia, Joanna (5,80 zł);

3. Krem do kąpieli Milk&HoneyGold Iriflame (29,90 zł);

4. Olejek do kąpieli i masażu Lavera (30 zł);

5. Beauty Milk, Bielenda (12 zł);

6. Nawilżający żel pod prysznic 2w1, Luksja (6,99 zł).

Polecane wideo

Komentarze (46)
Ocena: 5 / 5
Pola (Ocena: 5) 11.01.2018 14:02
Zdecydowanie prysznic :) Szybszy i wygodniejszy. Pod prysznicem z dobrym zelem czy olejkiem rowniez mozna sie zrelaksowac jak w wannie :) Ja uzywam olejku pod prysznic carbo detox na bazie aktywnego wegla. Marka Bielenda stworzyla swietnie oczyszczajacy i wygladzajacy skore produkt, ogromnie jestem z niego zadowolona.
odpowiedz
Anita (Ocena: 5) 10.04.2015 19:10
mleczko care pro z olejem z pestek dyni, numer jeden pod prysznicem :) super nawilża i regeneruje wysuszoną skórę.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.07.2011 21:42
Prysznic i to wylacznie z żelem pod prysznic noni fruit polleny ewa. Ten odprężający Żel wzbogacony wyciągiem z owoców Noni zapewni Ci uczucie czystości, świeżości i nawilżonej, jedwabistej skóry. Poczuj inspirujący, nawiązujący do obszarów Polinezji zapach, który pieści Twoje zmysły i rozpromienia ciało.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.04.2009 17:52
Gość 2008-09-05 16:03 Gosc bo nie macie jacuzzi to wolicie prysznic :P albo mieszkacie w blokach i nic innego wam sie w lazience nie miesci :P a) pustak zepsuty. b) pustak co to sobie "wymyślił" c) pustak, któremu niczego nie zazdroszczę. pustak, który sam mieszka w domu albo mieszkaniu socjalnym i marzy o byciu pogatym i posiadaniu jacuzzi ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.01.2009 13:44
kapiel!!!jak chce prysznic to wychodze na deszcz ;d
odpowiedz

Polecane dla Ciebie