Jak się bezpiecznie opalać?

Dziewczyny lubią brąz, a słońce o tym wie. Niestety, tego samego nie da się powiedzieć o naszej skórze…
Jak się bezpiecznie opalać?
13.07.2010

Mimo że słońce jest niezbędne do syntezy witaminy D w ludzkim organizmie, to są i ciemne strony opalania, takie jak poparzenia, fotostarzenie się skóry, a nawet zmiany nowotworowe. Jak poskromić ultrafiolet? Należy pamiętać o kremach z filtrem, okularach z fotoprotekcją i dużych ilościach witaminy C w diecie, kosmetykach i zabiegach.

Jak opalanie wpływa na naszą skórę? 

Przede wszystkim skutkuje powstawaniem wolnych rodników. To one odpowiadają za tzw. stres oksydacyjny skóry, który osłabia jej strukturę oraz obniża zdolności naprawcze i ochronne. - Wolne rodniki sieją spustoszenie w komórkach. Uszkadzają ich kod genetyczny, powodują mutacje oraz przyczyniają się do nieprawidłowego funkcjonowania skóry. Niszcząc włókna kolagenowe, zmniejszają jej elastyczność – tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm.

Jak wybrać właściwy kosmetyk do opalania?

Krem, poza faktorem SPF oznaczającym ochronę przed promieniowaniem UVB, powinien zawierać też filtry UVA oznaczone faktorem IPD (PPD). Używając kremu z wysokim filtrem SPF, często ulegamy złudzeniu, że nasza skóra jest bezpieczna. Nic bardziej mylnego. Mimo że się nie czerwieni, promienie UVA docierają do głębokich warstw skóry, gdzie sieją spustoszenie i przyspieszają procesy fotostarzenia. Dermatolodzy szacują, że aż 80% zmarszczek jest wynikiem nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Ważne, aby wybierać kosmetyki zapewniające szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej, czyli takie, które ochronią skórę przed promieniami UVA i UVB. Oznacza się je współczynnikiem SPF/UVA w wysokości od 1 do 3. Ochrona jest tym pełniejsza, im niższy numer podany na opakowaniu: najpełniejszą gwarantuje ,,jedynka", ,,trójka" oznacza minimalny wymagany poziom protekcji. 

mohito

Środki specjalne

Niestety, całkowita ochrona przed promieniowaniem UV tak naprawdę nie istnieje. Dlatego warto przygotować organizm do intensywnego kontaktu ze słońcem także od wewnątrz. Z pomocą przyjdzie tu odpowiednia suplementacja, zwłaszcza przyjmowanie preparatów o działaniu antyrodnikowym, zawierających betakaroten, likopen, polifenole, witaminę C i E. Warto pomyśleć o modyfikacji codziennej diety i również wzbogacić ją o naturalne antyutleniacze. Antyoksydantów można dostarczyć skórze także z zewnątrz - powierzchniowo za pomocą kosmetyków (np. serum CE Ferulic, Flavo-C, Synchrovit) oraz bezpośrednio w głąb skóry dzięki zabiegom mezoterapii.

Materiały prasowe

Zobacz także:

WAKACJE? Zrób to sam i płać mniej!

Wakacje za granicą nie muszą zrujnować twojego portfela! Samodzielnie zaplanowany urlop składany z osobnych modułów to alternatywa dla drogich ofert biur podróży.

Jak gwiazdy malują paznokcie na lato? INSPIRACJE

Butelkowozielone, miętowe, oranżowe czy może w klasycznym odcieniu nude? Zobacz, jakie kolory lakierów wybierają w tym sezonie gwiazdy!

Polecane wideo

Komentarze (27)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 28.01.2011 10:06
blade jest piekne
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.07.2010 00:01
a co z rozstępami na słońcu?;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.07.2010 23:44
allegro.pl/item1152770602_d_g_l_imperatrice_3.html
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.07.2010 11:54
co zrobić żeby opalić uda? cały czas jestem na słońcu
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.07.2010 15:30
jak opalanie wpływa na trądzik?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie