Jak poprawić stan tłustej cery?

Mitem jest, że cerę tłustą powinno się dogłębnie wysuszać. Zbyt inwazyjne odtłuszczanie tego rodzaju skóry skutkuje zwiększoną produkcją sebum, a w efekcie zatykaniem porów i powstawaniem zmian trądzikowych.
Jak poprawić stan tłustej cery?
24.06.2009

Każdej skórze trzeba dać pić i mitem jest, że cerę tłustą powinno się dogłębnie wysuszać. Zbyt inwazyjne odtłuszczanie tego rodzaju skóry skutkuje zwiększoną produkcją sebum, a w efekcie zatykaniem porów i powstawaniem zmian trądzikowych. Jednym słowem, posiadanie tego typu skóry wymaga reżimu pielęgnacyjnego – rozsądnego nawilżania i mądrego wysuszania.

ABC nawilżania tłustej cery ze skłonnością do wyprysków:

  1. Rano i wieczorem oczyszczaj skórę przy pomocy żelu do mycia twarzy. Wybieraj produkty lekkie, bez drobinek peelingujących, najlepiej te przeznaczone do skóry wrażliwej. Specjalne żele i pianki dla skóry tłustej mogą okazać się zbyt mocne i wysuszające dla twojej bardzo delikatnej i skłonnej do podrażnień cery!
  2. Zawsze po starannym oczyszczeniu twarzy potraktuj ją tonikiem ściągającym pory - warto, żeby zawierał kwasy AHA lub BHA. Jak ognia unikaj jednak intensywnie wysuszających toników z alkoholem!
  3. Na noc nakładaj na skórę krem z alfahydroksykwasami lub z retinolem. Taka kuracja zwęża pory, usuwa pierwsze oznaki starzenia się skóry oraz niweluje ewentualne przebarwienia. Wybierając go, zwróć uwagę, aby miał nie tylko właściwości kojąco-wygładzające i antytrądzikowe, ale również nawilżające. W czasie snu skóra najsilniej się regeneruje, chłonąc wszystkie składniki odżywcze.
  4. Rano, na kilka minut przed nałożeniem podkładu, wklep w skórę matujący krem nawilżający. Odpowiednio dobrany zostawia na twarzy ochronny film, zabezpieczający przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Kosmetolodzy radzą, aby sięgać po lekkie, nieobciążające preparaty o właściwościach rozjaśniających przebarwienia oraz hamujących wydzielanie sebum. Warto również zadbać, by krem na dzień zawierał przeciwutleniacze oraz filtry UV. Jeśli jesteś już po 25. roku życia, zwróć także uwagę, aby w skład kosmetyku wchodził koenzym Q10.
  5. Przenigdy nie zbliżaj się do tłustych kremów o gęstej konsystencji. Tego typu preparaty zatykają pory, co prowadzi do powstawania zaskórników i stanów zapalnych, a skóra po ich nałożeniu mocno się błyszczy.
  6. Raz w tygodniu rób delikatny peeling, który usunie martwe komórki naskórka, odsłaniając świeższą i gładszą skórę oraz przygotowując ją do aplikacji maski nawilżającej. Jeśli masz wypryski, stosuj peelingi enzymatyczne, a jeśli twoją zmorą jest świecąca strefa T, sięgaj po peelingi gommage, które przy pomocy drobno zmielonych zbóż niezwykle delikatnie oczyszczają skórę. Sposób użycia tego rodzaju kosmetyku jest dość nietypowy - należy nałożyć go na twarz jak maseczkę, a gdy zaschnie - zetrzeć palcami i zmyć wodą.
  7. Peelingów klasycznych powinny unikać właścicielki skóry skłonnej do dużych, ropnych wyprysków. Co prawda kosmetyki tego typu rewelacyjnie złuszczają naskórek (przy pomocy zawartych w nim mielonych łupin orzechów, pestek, cukru albo granulek syntetycznych), ale działają zbyt inwazyjnie, podrażniając, wysuszając, a nawet raniąc skórę!
  8. Dwa razy w tygodniu (raz po peelingu, raz bezpośrednio po oczyszczeniu twarzy) nałóż na skórę maskę nawilżającą, np. z algami morskimi albo dodatkiem zielonej glinki. Lekkich maseczek relaksujących i antystresowych, o silnych właściwościach regeneracyjno-nawilżających, możesz używać nawet co drugi dzień, tuż przed snem. Ich konsystencja jest zazwyczaj kremowa, a zawarte w nich związki nawilżają, koją oraz chronią przetłuszczającą się cerę.
  9. Łykaj tabletki z olejem z nasion ogórecznika, które doskonale nawilżają skórę. Efekt widać już po około 2 tygodniach regularnego stosowania!
  10. Na czas wakacji, gdy twoja skóra będzie wystawiona na działanie promieni słonecznych, zainwestuj w wodę termalną w sprayu, która złagodzi uczucie ściągnięcia, zmniejszy zaczerwienienia oraz wzmocni naturalną barierę ochronną skóry, skutecznie kojąc podrażnienia.
  11. Nie traktuj całej powierzchni skóry silnie złuszczającymi i wysuszającymi specyfikami. Nakładaj je punktowo, bezpośrednio na wyprysk. Jeśli stan twojej cery nie poprawia się i nie działają na nią żadne specyfiki, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem, który zaleci odpowiednią kurację. Inaczej, nadmiernie wysuszając zmiany ropne, za bardzo pobudzisz aktywność gruczołów łojowych. Jak szalone zaczną one produkować sebum, które wydostając się na zewnątrz przez pory, stworzy na twarzy lśniącą powłokę i spowoduje powstawanie kolejnych wyprysków.

Nadia Tyszkiewicz

Zobacz także:

Porada wizażystki: Makijaż dla tłustej cery

Jak, mając tłustą cerę, malować się latem, gdy temperatury dochodzą do 30 stopni, a podkład spływa z twarzy?

Porada wizażystki: Wiosenne sztuczki w makijażu

Doświadczona kosmetyczka zdradza najlepsze makijażowe triki, które ułatwią ci tworzenie wiosennych make-upów. Dzięki nim zatuszujesz zmęczenie, odejmiesz sobie lat, powiększysz optycznie oczy oraz usta. Do dzieła!

Polecane wideo

Komentarze (59)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 29.11.2011 15:06
6
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.07.2009 22:44
Jezeli chodzi o żele do mycia twarzy czy wodę termalną to polecam firmę Aven(dostępna w aptekach). Maseczki z alg są rewelacyjne. Pozdrawiam ! ;))
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.07.2009 15:02
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.06.2009 21:49
Jeżeli napisałaś artykol to raczej się nie pojawi...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.06.2009 14:26
ile taki kremik kosztuje?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie