Jak NA ZAWSZE pozbyć się trądziku?

Twoją skórę szpecą przebarwienia i niedoskonałości? Wyleczenie trądziku nie jest proste, ale przy odrobinie wysiłku może się udać!
Jak NA ZAWSZE pozbyć się trądziku?
06.09.2010

Trądzik może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i typu skóry. Przyczyn tej choroby upatruje się zarówno w uwarunkowaniach genetycznych, jak i w stresującym trybie życia. W walce z trądzikiem najlepsze rezultaty daje połączenie leczenia dermatologicznego oraz właściwej pielęgnacji skóry w gabinecie kosmetycznym i domu.

Trądzik jest jednym z najpoważniejszych i najuciążliwszych schorzeń skóry. Bez względu na typ cery, może trwać latami, pozostawić blizny lub przebarwienia. Jednak to głównie skóra tłusta wykazuje tendencję do trądziku. Jego powstawanie polega na tworzeniu się zaskórników widocznych jako jasne lub ciemne punkty. Ściany zaskórników pękają i ich zawartość wylewa się w głąb skóry. W ten sposób rozwijają się stany zapalne widoczne jako zaczerwienienia.

Przyczyny

Skłonność do trądziku można odziedziczyć – jeśli jedno z rodziców miało późny trądzik, dzieci również mogą go mieć. Ustalono jednak, że w połowie przypadków trądziku u dorosłych winny jest stres i zbyt szybkie tempo życia. U kobiet trądzik może pojawić się również w związku z zażywaniem tabletek hormonalnych, leków antydepresyjnych i przeciwuczuleniowych, które powodują wzrost poziomu prolaktyny w organizmie. Nie bez znaczenia są również warunki, w jakich spędzamy czas. W pomieszczeniach, w których są stare klimatyzatory, poziom wilgotności powietrza jest mniejszy i skóra robi się sucha, a to zmusza gruczoły łojowe do wzmożonej aktywności. W dużych miastach do kłopotów ze skórą przyczynia się też zanieczyszczenie powietrza.

Jak leczyć?

Metod leczenia trądziku jest wiele w zależności od rodzaju trądziku i stopnia jego nasilenia. Około 60% pacjentów ma łagodny przebieg i w tym wypadku wystarcza stosowanie preparatów działających miejscowo oraz odpowiednia pielęgnacja pod kontrolą lekarza. W cięższych przypadkach podaje się pacjentom pochodne witaminy A. Są to nowoczesne i bezpieczne leki powodujące trwałe obkurczenie gruczołów łojowych. Stały się one przełomem w leczeniu trądziku. Terapię tymi lekami można jednak rozpocząć dopiero po wykluczeniu ciąży i zapewnieniu skutecznej antykoncepcji w trakcie i do 2 miesięcy po zakończeniu leczenia.

mam pryszcze

Pomoc kosmetyczki

Wykwalifikowana kosmetyczka może pomóc w leczeniu trądziku. Jednak zanim wybierzemy się do niej, powinniśmy zasięgnąć rady lekarza. Tylko on może zalecić oczyszczanie skóry. W żadnym wypadku nie wolno usuwać ognisk zapalnych! Takie postępowanie powoduje wręcz odwrotny efekt: pojawia się ich coraz więcej, ponieważ gruczoły łojowe wytwarzają jeszcze większe ilości tłuszczu. Metodą akceptowaną przez lekarzy jest peeling kawitacyjny polegający na usuwaniu zaskórników oraz zrogowaciałych komórek naskórka przy pomocy ultradźwięków. Z kolei w walce z bliznami i przebarwieniami potrądzikowymi zalecana jest mikrodermabrazja. Polega ona na ścieraniu zewnętrznych warstw skóry przy pomocy mikronizowanych kryształów tlenku glinu lub mikrokryształków diamentu. Po to, by wygładzić cerę potrądzikową – zamknąć pory, spłycić blizny, zmniejszyć łojotok i rozjaśnić kolor – stosuje się również peelingi chemiczne. 

Co warto zrobić samemu?

Po skończeniu kuracji, gdy będzie już można zrezygnować z leków, warto zacząć stosować dermo kosmetyki. Są to preparaty o właściwościach leczniczych, zawierają wyższe niż zwykłe kosmetyki stężenie alfa- i beta hydroksykwasów oraz pochodnych witaminy A. Dzięki temu złuszczają rogowaciejący naskórek, usuwają czarne łebki zaskórników, zwalczają bakterie i zmniejszają łojotok. Zwracajmy uwagę, aby produkty te zawierały również substancje nawilżająco-łagodzące. Powinniśmy za to unikać  kosmetyków zatykających pory, tłustych kremów wzbogaconych np. masłem karite, olejami roślinnymi, parafiną, wazeliną czy woskami. Należy także unikać przebywania na ostrym wietrze i opalania (promienie słoneczne nie leczą trądziku - po chwilowej poprawie mogą nawet nasilić jego objawy). Trzeba również pamiętać, by stale dostarczać organizmowi wszystkich składników odżywczych, a zwłaszcza cynku.

Angelika Kukla, kosmetolog w Perła Day Spa

Zobacz także:

Modny manicure na jesień

Paznokcie na jesień nie muszą być nudne! Możesz postawić na zmysłową czekoladę albo soczysty oranż…

Jak jesienią wykorzystać letnie kosmetyki?

Wróciłaś z wakacji, a wraz z Tobą pół tubki niewykorzystanego balsamu do opalania, chłodząca woda termalna i wodoodporna mascara? My wiemy, co z nimi zrobić!

Polecane wideo

Komentarze (141)
Ocena: 5 / 5
Wiktoria (Ocena: 5) 10.11.2019 18:38
Dieta - od profesjonalnego dietetyka klinicznego jest niezbędna. Mi dermatolog od razu powiedział, że powinnam się skonsultować z dietetykiem inaczej nie jest w stanie zagwarantować mi poprawy. Na FB wyskoczyła mi poradnia online Foodwise i pomyślałam, że to może być to. Teraz żałuję, że wcześniej nie załatwiłam sobie zaleceń od dietetyka klinicznego. Mają tak wiele doświadczenie. Trądzik wyleczony, a ja szczęśliwa. Przy tym dalej jem pysznie, a zalecenia są zrozumiałe, więc nie jest nigdy tak, że nie wiem, o co chodzi.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.02.2019 14:56
Mi nie pomogły żadne kosmetyki, dopiero zabieg laserowy w Klinice Krajewski, po kilku wizytach, przyniósł spodziewany efekt.
odpowiedz
patrycja (Ocena: 5) 20.06.2018 10:44
Warto jednak zwalczyć żródło problemu. Tutaj radziłabym, abyście zaczęły od likwidacji stanu zapalnego czy działania przeciwbakteryjnego na poziomie komórkowym. Przede wszystkim należy zacząć od odstawienia produktów, które takie reakcje mogą wywoływać. Polecam zrobić badanie na nietolerancje pokarmowe np. kod metaboliczny 200. Dobrym sposobem jest także komora hiperbaryczna, w której dawkowany jest 100 tlen do każdej komórki naszego ciała. Działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne jest gwarantowane, a wszelkie niedoskonałości ( toksyny) są zdecydowanie szybciej usuwane z naszego ogranizmu.
odpowiedz
Kama (Ocena: 5) 13.04.2018 14:53
Polecam tabletki http://nonacne.pl/. Sprawdziłam na sobie!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.01.2018 12:21
Próbowałyście może kosmetyków specjalistycznych Nanili?
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie