Hormonalne kaprysy cery

Twoja skóra reaguje na zmianę poziomu hormonów w organizmie. Dzieje się tak zarówno w okresie dojrzewania, jak i w czasie ciąży czy menopauzy.
Hormonalne kaprysy cery
09.08.2009

Twoja skóra reaguje na zmianę poziomu hormonów w organizmie. Dzieje się tak zarówno w okresie dojrzewania, jak i w czasie ciąży czy menopauzy.

Dojrzewanie

Twoje ciało się zmienia, a za wszystko odpowiedzialne są hormony. Nic dziwnego, że ich wzmożone działanie robi istny bałagan w twoim organizmie. To reakcja przyczynowo-skutkowa: hormony pobudzają gruczoły łojowe, one pracują ze zdwojoną siłą, cera staje się tłusta, pory się rozciągają, skóra wygląda niezdrowo - poza widocznymi porami pojawiają się zaskórniki, grudki i pryszcze.

Twoja zmora: Skóra intensywnie się przetłuszcza, pojawiają się na niej wągry oraz wypryski. Twoim problemem są również przebarwienia, nierówności i trudne do zwalczenia błyszczenie w strefie T. Niedoskonałości pozostawiają po sobie plamy i przebarwienia, których często nie jest w stanie zamaskować żaden kosmetyk.

SOS: Cera trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Warto o nią zadbać, aby zmiany trądzikowe nie pozostawiły po sobie przykrych pamiątek w postaci blizn. Jeśli przypadłość ma łagodny przebieg, najczęściej wystarcza miejscowe stosowanie preparatów antytrądzikowych oraz właściwa kosmetyczna pielęgnacja. Rano i wieczorem oczyszczaj skórę przy pomocy żelu do mycia twarzy. Wybieraj produkty lekkie, bez drobinek peelingujących, najlepiej te przeznaczone do skóry wrażliwej. Specjalne żele i pianki dla skóry tłustej mogą okazać się zbyt mocne i wysuszające dla twojej bardzo delikatnej i skłonnej do podrażnień cery! Zrezygnuj z ciężkich, tłustych kremów ochronnych. One jedynie dodatkowo nasilą łojotok. Wybierz odpowiedni dla siebie krem normalizujący, przeznaczony dla skóry mieszanej. W przypadku bardzo nasilonych zmian, nieodzowna jest wizyta u dermatologa, który zaleci właściwą terapię. Leczenie trwa wówczas zwykle długie miesiące.

Ciąża

Okres ciąży może różnie wpłynąć na cerę. W niektórych przypadkach jest zbawienna - wygładza skórę, spłyca drobne zmarszczki, a dzięki zwiększonej objętości krwi w organizmie sprawia, że cera nabiera lekko różowego zabarwienia. Tym sposobem, przyszła mama prezentuje się świeżo i kwitnąco. Niestety, nie zawsze jest tak kolorowo.

Twoja zmora: Może się zdarzyć, że zmiany hormonalne wpłyną na wygląd skóry destrukcyjnie i pojawi się trądzik, którego niestety w okresie ciąży i karmienia piersią nie można leczyć farmakologicznie. Z kolei kobiety, które do tej pory borykały się z kłopotami typowymi dla cery tłustej, mogą poznać, na czym polega koszmar wrażliwej i przesuszonej skóry. Ich cera staje się bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Szybciej się przesusza, po umyciu napina się i piecze, źle reaguje na kosmetyki.

SOS: W przypadku ciążowego trądziku można jedynie łagodzić jego objawy lekkimi zabiegami kosmetycznymi przy użyciu ziołowych preparatów oraz maseczek oczyszczających. Oprócz tego, warto wspomnieć, że w okresie ciąży zakazane są kosmetyki z retinolem, kwasami owocowymi, kwasem alfaliponowym, witaminą C oraz silnymi kompleksami przeciwzmarszczkowymi. Zamiast nich lepiej sięgać po produkty ze składnikami kojącymi skórę - alantoiną, wodą termalną, filtrami UV. 1 - 2 razy w tygodniu możesz robić delikatny peeling enzymatyczny, przeznaczony dla wrażliwców. Jeśli na twojej skórze pojawiły się przebarwienia, musisz uzbroić się w cierpliwość. Zniką po porodzie, a w czasie ciąży niewskazane jest stosowanie rozjaśniających preparatów.

Menopazua

W tym okresie skóra drastycznie traci gęstość oraz zanika jej tłuszczowa warstwa ochronna, a w efekcie, staje się ona coraz mniej odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Co gorsza, procesy, dzięki którym twoja cera wyglądała kiedyś młodo i zdrowo, teraz zostają zahamowane lub spowolnione ze względu na niski poziom estrogenów.

Twoja zmora: Organizm wytwarza mniej substancji odżywczych, odnowa komórek zaczyna przebiegać coraz wolniej, zmarszczki stają się bardziej widoczne, a owal twarzy traci sprężystość. Twoja skóra staje się wiotka, przesuszona i pozbawiona blasku, ale są też powody do radości. Wypryski i zaskórniki to już przeszłość i nie pamiętasz, kiedy ostatni raz musiałaś użyć bibułek matujących.

SOS: Mamy dobrą wiadomość – właściwie dobrany krem potrafi spłycić zmarszczki nawet o 60%. Ważne jednak, aby posiadał substancje, których brakuje naszej skórze. Wśród najbardziej pożądanych hormonów młodości kosmetolodzy polecają białka i polimery, witaminę A, fitohormony, kwiat gorzkiej pomarańczy oraz izoflawony z irysa. Ponadto, powinnaś skupić się na starannym demakijażu. Wszelkiego rodzaju żele i mydła, połączone z wodą z kranu, powodują ekstremalne wysuszenie skóry. Podczas demakijażu warto więc potraktować skórę tonikiem, który ochroni ją przed podrażnieniami i przebarwieniami, oraz tłustym mleczkiem z tej samej linii co krem, którego używasz na noc. Możesz również nawilżać skórę od środka, np. kapsułkami z wyciągiem z ogórecznika (ok. 10 zł).

Natasza Lasky

Zobacz także:

Jak ukryć zmęczenie? 

Koniecznie wypróbuj kilka urodowych sztuczek, które pomogą ci odzyskać świeży i promienny wygląd po każdej, nawet najbardziej szalonej imprezie!

Turkusowy makijaż oczu krok po kroku

Seksowna, letnia mieszanka zieleni, turkusu i złota, w której twoje powieki będą prezentowały się zachwycająco! 

Wasze sposoby na walkę z trądzikiem 

Podziel się z Papilotkami swoim sposobem!

Polecane wideo

Komentarze (65)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 15.08.2009 21:52
polecam iść do dermatologa..najlepszy środek na problemy ze skórą.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.08.2009 12:51
ja nie mam w ogole nic na skorze, wszyscy sie mnie pytaja jak ja to robie ale mi anwet nic przed okresem niew yskoczy ;/ nawet malenka biala krostka, zero!! :) nie uzywam nawet zasnych podkladow bo mam ladna karnacje i gladka matowa skore wiec po co :) wspolczuje wsyztskim syfiarom :(( t
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 13.08.2009 22:37
Sorry miało być tłustą xD
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.08.2009 22:36
Ja stosowałam sudocrem i miałam przez to strasznie suchą cerę ;/ A najlepiej to iść do apteki, bo trądzik trzeba leczyć. Dla mnie najlepszy jest lubexyl. Żadna nivea, garnier czy clerasil mi nie pomagają. Dobre są jeszcze hormony ale tylko odpowiednio dobrane...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.08.2009 20:29
Też jest dobry sudocrem czy jak to sie tam pisze. Stosuje się go punktowo. Tylko ostrzegam, że strasznie wysusza skóre, ale pomaga;))
odpowiedz

Polecane dla Ciebie