Domowe maseczki i lotiony

Nie musisz wydawać kroci na kosmetyki – odżywcze mieszanki zrobisz sama.
Domowe maseczki i lotiony
05.09.2015

O skórę trzeba dbać systematycznie: wtedy odwdzięczy ci się pięknym, zdrowym wyglądem. Pomogą ci w tym maseczki i toniki domowej roboty. Na składniki zapoluj w sklepach zielarskich albo w sprzedaży internetowej. Do przygotowania maseczek wykorzystuje się też produkty dostępne w domowej spiżarni – warzywa i owoce. Regularnie stosując takie specyfiki, przekonasz się, że uda ci się zatrzymać młodość.

Aby właściwie nałożyć maseczkę na twarz, najpierw należy oczyścić skórę, a następnie nałożyć odżywczą mieszankę, omijając okolice oczu i ust. Maseczkę trzeba pozostawić na 15-30 minut – im dłużej, tym lepiej. Spróbuj się w tym czasie odprężyć, np. słuchając ulubionej muzyki. Po tym czasie spłucz maseczkę letnią wodą. Po takim zabiegu dobrze jest posmarować twarz kremem nawilżającym, żelem albo olejkiem do pielęgnacji skóry. A jakie domowe maseczki warto zrobić?

Cera normalna

Warto zastosować maseczkę oczyszczającą, którą zrobisz według przepisu: w naczyniu zanurzonym w gorącej wodzie rozpuszczamy łyżkę żelatyny w połowie filiżanki soku jabłkowego. Mieszkankę należy schłodzić, aż będzie miała konsystencję galaretki. Nanieść na skórę i pozostawić do wyschnięcia. Spłukać letnią wodą. Zamiast soku jabłkowego może być też sok z gruszek albo brzoskwiń.

Maseczkę odżywczą do cery normalnej zrobisz, mieszając żółtko z łyżeczką miodu oraz kilkoma kroplami oliwy z oliwek. Zmyj po kwadransie.

Nasze babcie na cerę normalną nakładamy maseczkę przygotowaną z wymieszanej łyżki chudego twarogu, łyżeczki herbaty i pół łyżeczki soku z cytryny. Tak przygotowaną maseczkę nakładały na skórę twarzy i przykrywały się ciepłym, wilgotnym ręcznikiem.

Łyżkę twarogu można również wymieszać z łyżką oleju słonecznikowego, łyżeczką miodu i łyżeczką soku z cytryny. Nanieść na skórę, po 15-30 minutach dokładnie spłukać.

Cera tłusta i zanieczyszczona

Nasze babcie w przypadku cery tłustej stosowały drożdże piwne – wymieszaj 20 g drożdży z 20 g śmietany i łyżeczką miodu. Nałóż na twarz, następnie spłucz. Dobre efekty da również maseczka przygotowana z ubitego białka, do którego dodaje się połowę drobno startej marchewki. Po wymieszaniu trzeba dodać po łyżeczce herbatki z rumianku oraz herbatki z krwawnika (działa przeciwzapalnie). Wymieszać, nanieść na skórę, zmyć po 15-30 minutach.

bath

Inne

Maseczka dla cery wrażliwej: wymieszaj 2 łyżki drobno zmielonych płatków owsianych z 3 kroplami olejku z mięty pieprzowej i taką ilością wody, aby otrzymać maseczkę, którą będzie można nałożyć na twarz grubą warstwą.

Maseczka dla cery dojrzałej: obrać ze skórki dojrzałą brzoskwinię, usunąć pestkę i zmiksować ją. Tak otrzymany mus wymieszać z kremem do twarzy (aż powstanie konsystencja papki) i nanieść na skórę.

Maseczka dla cery dojrzałej i suchej: pół banana zmiksować na gładko. Wymieszać z łyżeczką miodu, łyżką twarogu, żółtkiem i łyżką płatków pszennych. Maseczkę nanieść na twarz, przykryć się ręcznikiem i poczekać kwadrans.

bath

Lotion dla wrażliwej skóry: 150 ml ciepłej wody wymieszać z połową filiżanki mąki owsianej, łyżką gliceryny i 2 kroplami nalewki z nagietka.

Lotion poprawiający wygląd skóry: parzymy 3 łyżki nasion kopru włoskiego w 150 ml serwatki (na bardzo wolnym ogniu) – przez 30 minut. Odcedzamy, gdy napar się schłodzi.

Chłodzący lotion odżywczy: do buteleczki wlać 4 łyżki wody z oczaru wirginijskiego, 4 łyżki różanej wody kwiatowej, 2 łyżki soku z cytryny, 2 krople olejku lawendowego i 2 krople olejku z pelargonii różowej. Wstrząsnąć. Po oczyszczeniu twarzy nanosić kilka kropli lotionu cienką warstwą na skórę.

EPN

Korzystałam z:

„Dawna wiedza odkryta na nowo”, pod red. Jacka Fronczaka, wyd. Reader’s Digest, Warszawa 2010

bath

Maseczka na wągry, zaskórniki, stany zapalne: wymieszaj 3 łyżki mąki owsianej z 3 kroplami antyseptycznego olejku z drzewa herbacianego.

Dobrze zadziała maseczka z otrąb migdałowych, która działa jak łagodny peeling, uwalniając skórę od nadmiaru tłuszczu. Wymieszaj 50 ml pełnego mleka z łyżką olejku migdałowego. Otrąb należy dodać tyle, aby otrzymać konsystencję pasty.

Na poprawienie wyglądu skóry można wymieszać 2 łyżki glinki leczniczej z taką ilością wody, aby powstała pasta, którą będzie można nałożyć na skórę.

Dobre efekty da także maseczka uspokajająca. Zrobisz ją, mieszając łyżeczkę kremu z łyżeczką świeżego soku z winogron oraz połową łyżeczki miodu.

Mleczko oczyszczające do cery tłustej przygotujesz, mieszając po łyżce przywrotnika, rumianku i szałwii. Zalać filiżanką wrzątku. Po 5 minutach odcedzić i schłodzić. Odwar trzeba uzupełnić 200 ml maślanki i przelać do butelki. Można przechowywać w lodówce do trzech dni. Przed użyciem wstrząsnąć. Nanosić wacikiem.

bath

Cera sucha

By nawilżyć i odżywić skórę, warto sięgnąć po awokado. Należy obrać jego połowę i zmiksować do konsystencji pasty (na gładko). Następnie wymieszać z łyżeczką miodu i łyżeczką śmietany. Miód przyda się również w innej recepturze: weź 2 jego łyżeczki i połącz z 2 łyżkami jogurtu naturalnego oraz łyżeczką płatków pszennych.

Nawilżająca i oczyszczająca maseczka z płatków owsianych: wrzuć 2 łyżki drobnych płatków na ok. 30 minut do ok. 125 ml maślanki. Otrzymaną papkę nanieś grubą warstwą na skórę.

Pomocna będzie maseczka z glinki leczniczej – 2 łyżki wymieszaj z łyżeczką pielęgnacyjnego olejku migdałowego, dodając tyle wody, aby otrzymać pastę. Nanieść na skórę i dalej postępować jak w przypadku każdej maseczki. Inna receptura: 2 łyżki glinki wymieszaj z 5 kroplami olejku z dzikiej róży i taką ilością wody różanej, by powstała gęsta pasta. Nanieść na skórę grubą warstwę.

Lotion dla cery suchej: wlać do butelki 3 łyżki nalewki z nagietka, 6 łyżek pomarańczowej wody kwiatowej i kroplę olejku lawendowego. Wstrząsnąć.

Nawilżająco zadziała obłożenie twarzy surowymi, obranymi plasterkami ziemniaków (na kilka minut).

Polecane wideo

Komentarze (10)
Ocena: 4.2 / 5
Anonim (Ocena: 5) 10.09.2015 13:46
przy robieniu domowych kosmetyków chodzi o to,żeby były naturalne, a do tego są potrzebne naturalne składniki. sama często sobie robię kosmetyki i przy wrażliwej cerze muszę uważać czym częstuję skórę. dlatego staram się używać tylko naturalnych składników. a jak sie nie da to kupuję ekologiczne kosmetyki. na bio-kraina.pl mają duży wybór, już kilka sprawdziłam i faktycznie nie uczulają także polecam :)
odpowiedz
ta (Ocena: 5) 09.09.2015 19:45
Jasne plastryziemniaków zadzialają nawilżająco?? Raczej na odwrot NIE POLECAM kto to pisal?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.09.2015 17:56
Lotiony to zazwyczaj nie spreje.
odpowiedz
Goodforyou blog (Ocena: 5) 05.09.2015 16:48
Sama bardzo lubię robić peelingi własnej roboty np. olej kokosowy+cukier brązowy+kilka kropli soku z pomarańczy. Uwielbiam ten peeling!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.09.2015 16:29
Tak się składa, że kosmetyki przygotowywane z produktów spożywczych mogą zawierać pestycydy, które są szkodliwe dla skóry, więc ja jako kosmetyczka nie preferuję i nie polecam takich kosmetyków. Kosmetyki profesjonalne i dermokosmetyki są pozbawione wszelkich toksyn
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie