Czym się kończy uzależnienie od botoksu?

Okazuje się, że botoks działa nie tylko na zmarszczki, ale także na psychikę. Co się dzieje z kobietami uzależnionymi od zastrzyków?
Czym się kończy uzależnienie od botoksu?
10.07.2010

W erze piękna przymusowego, nietrudno o kompleksy. Upływający czas odciska piętno na twarzach, z którym trudno się pogodzić. Lustro, zamiast być sprzymierzeńcem, staje się z dnia na dzień największym wrogiem dobrego samopoczucia i źródłem zaniżonej samooceny. Nic więc dziwnego, że coraz więcej kobiet ochoczo poddaje się zabiegom medycyny estetycznej.

Od lat triumfy święci botoks, czyli zastrzyki z toksyny botulinowej. Psychiczny przymus poddawania się kolejnym seriom zabiegów z botoksem zyskał już nawet stosowną nazwę – botoksoreksja. Już od jakiegoś czasu mówi się o unieruchomieniu mimiki jako jednym z głównych efektów ubocznych ostrzykiwania. Dziś badacze ostrzegają – paraliż mięśni twarzy skutkuje zmniejszeniem odczuwania emocji!

Jak informuje KopalniaWiedzy.pl, po botoksie człowiek może reagować skądinąd normalnie na wydarzenia emocjonalne, np. na scenę w filmie, ale w obrębie ostrzykiwanych mięśni twarzy skurcz jest mniejszy, dlatego do mózgu dociera mniej informacji zwrotnych dotyczących grymasu. To idealna sytuacja do sprawdzenia, czy wyraz twarzy i związane z nim czuciowe sprzężenie zwrotne wpływają na nasze uczucia – wyjaśnia Joshua Davis z Barnard College w Nowym Jorku.

Przed i po iniekcjach z botoksu oraz kwasu hialuronowego Davis i jego współpracownica Ann Senghas pokazywali ludziom wywołujące emocje nagrania. Drugi z wymienionych preparatów działa na zasadzie wypełniacza i nie powoduje porażenia mięśni.

botoks

Okazało się, że w porównaniu do grupy kontrolnej, pacjenci po botoksie doświadczali ogólnego spadku siły doświadczeń emocjonalnych. Gdy porównano reakcję sprzed i po zastrzyku, największą różnicę odnotowano pod względem odpowiedzi na lekko pozytywne klipy. Na szczęście botoksowy trend się zmienia - pacjenci częściej decydują się na zabiegi delikatniejsze, które nie zmieniają drastycznie rysów twarzy.

Jak się okazuje, spore znaczenie mają też różnice kontynentalne - mieszkanki Stanów Zjednoczonych  częściej wybierają zabiegi dające silny efekt, Europejki wolą pozostawiać swoim mięśniom większą swobodę. Zróżnicowana jest też sama Europa - Hiszpanki i Włoszki preferują zabiegi zapewniające silne, łatwo zauważalne efekty. Skandynawki, natomiast, poprawiają rysy twarzy delikatnie, pozostając w zgodzie z naturą.

Natasza Lasky

Zobacz także:

Jak naprawdę działa botox? ZDJĘCIA!

Zadania odmłodzenia poznaniaków podjął się dr Krzysztof Łukasz. Jak informuje lekarz, pierwsze rezultaty zabiegu widać zwykle między drugim, a czwartym dniem, najpóźniej po tygodniu.

Operacja na pierwszą komunię, botox na osiemnastkę

Jaki jest idealny prezent dla córki na 18. urodziny, który sprawi jej radość i zapamięta go do końca życia? Okazuje się, że coraz więcej matek postanawia zainwestować w urodę swoich nastoletnich księżniczek.

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.07.2010 19:49
Ja w tym miesiącu miałam zabieg z kawasu hialauronowego. To zabieg wolumetrii.Rzeczywiscie buzka wyglada młodziej ,ale o uzaleznieniu nie ma co to w ogole mówic.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.07.2010 11:25
Niech sama przestroga będzie wygląd Jocelyn Wildenstein... Strach pomyslec do czego ludzie są zdolni przez kompleksy.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.07.2010 11:08
jak megan fox
odpowiedz

Polecane dla Ciebie