Czego nie wiesz o kosmetykach? SKŁADNIKI, działanie, podstępne ULOTKI & REKLAMY

Na kosmetyki wydajemy krocie, ale tak naprawdę wiemy o nich niewiele. Czy faktycznie mają skomplikowany skład i na jakiej zasadzie działają?
Czego nie wiesz o kosmetykach? SKŁADNIKI, działanie, podstępne ULOTKI & REKLAMY
15.07.2012

Rynek kosmetyczny w Polsce i na świecie nie tylko opiera się kryzysowi, ale również wciąż się rozwija. Z raportu PMR „Rynek dystrybucji artykułów kosmetycznych w Polsce 2012. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2012-2014” wynika, że w ubiegłym roku sprzedaż kosmetyków w drogeriach przekroczyła 7,8 mld zł, co w porównaniu z 2010 rokiem oznacza wzrost o 11 proc. Mimo woli praktycznie każda z nas ulega reklamom i wciąż kupuje nowe kosmetyki – kremy, balsamy, mleczka, tusze do rzęs, błyszczyki, lakiery do włosów, paznokci, podkłady, róże… Czy jednak ich producenci nie nabijają nas w butelkę?

Cała prawda o nawilżaniu

Zacznijmy od podstawowej funkcji kremu, jaką jest nawilżanie. Na rynku systematycznie pojawiają się coraz nowocześniejsze formuły, których zadaniem jest utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry. „Ale firmy kosmetyczne jakoś nie bardzo chcą przyznać, że świetnie nadaje się do tego zwykła wazelina” – przekonuje autor bloga ToNiePrzejdzie.pl, który publikuje u siebie teksty związane z paranauką czy teoriami spiskowymi. Nowoczesne kremy nawilżające zawierają masę kosmicznych składników, m.in. mocznik, kwas salicylowy, witaminy, wodę termalną, kwas hialuronowy czy alantoinę.

Kosmetyki

Przy takich komponentach zwykłe witaminy czy składniki odżywcze nie robią już wrażenia. Ale również wybierając krem z „normalnymi” składnikami, przyda się zdrowy rozsądek. „Uczucie młodszej skóry zawdzięczamy głównie silnym stężeniom witaminy C i witaminy A. Niestety, witamina C ma też drobną wadę – bardzo szybko przestaje istnieć, utleniając się” – zauważa autor bloga ToNiePrzejdzie.pl. Podobnie jest w przypadku aktywnych składników złuszczających naskórek – ich stosowanie daje tylko tymczasowe wrażenie wygładzenia skóry. Produkty tego typu nie usuwają żadnych zmarszczek. A już na pewno nie na stałe.

Wprowadzanie w błąd

„Taki krem odmładzający robi wręcz coś kompletnie odwrotnego – ścierając warstwę rogową naskórka usuwa naturalną ochronę skóry przed promieniami UV, melaninę, w efekcie czego skóra jest bardziej narażona na intruzów w postaci zanieczyszczeń powietrza, chemii ze środków do makijażu, pudrów, więc generalnie szybciej się starzeje” – twierdzi autor bloga ToNiePrzejdzie.pl. W 1994 roku Food and Drug Administration w Stanach Zjednoczonych przeprowadziło badanie. Okazało się, że prawie jedna czwarta stosujących kremy osób przyznała, że doświadczyła reakcji alergicznej podczas używania produktów kosmetycznych – toaletowych, kremów, do makijażu czy innych środków nawilżających.

Kosmetyki

Tymczasem – jak przekonuje autor wspomnianego bloga – wielu producentów chwali się, że ich produkty zawierają niezbędną dla skóry substancję: kolagen. „Ale co z tego, jeśli nie jest on w stanie się wchłonąć? I choćby nie wiem co, kolagen naturalny czy bioaktywny kolagen – żaden nie jest w stanie wniknąć do skóry. Absurd sięgnie zenitu, jeśli weźmiemy pod uwagę kremy nawilżające na bazie ekstraktu z DNA łososia” – przekonuje bloger. Dlaczego? Przede wszystkim DNA nie sforsuje bariery skórnej. A nawet, gdyby tak się stało, skóra nie będzie umiała rozłożyć DNA, bo do tego służy układ trawienny. Podobnie jest z kwasem hialuronowym, który również nie przenika przez naskórek. „Po prostu, konsystencja kremu nawilżającego jest tak pomyślana, by nie dostarczać skórze wody, ale by ją w niej zatrzymać” – podkreśla autor bloga ToNiePrzejdzie.pl.

Obrzydliwe składniki kosmetyków

Mimo to smarujemy się kremami, nie mając świadomości, czy naprawdę działają. I nie wiedząc, jakie składniki siedzą w tego typu produktach. Tymczasem niektórzy producenci przechodzą samych siebie, wymyślając coraz nowocześniejsze formuły. Efekt taki, że w kosmetykach „lądują” tak obrzydliwe składniki jak śluz ślimaka (o działaniu wygładzającym i likwidującym przebarwienia), sperma byka (nadaje włosom blask, elastyczność i sprężystość), słowicze odchody (mają właściwości wygładzające i wybielające skórę), ludzkie łożysko (ma właściwości przeciwzmarszczkowe i regenerujące skórę), plastik (niezastąpiony składnik pianek do włosów) czy dziecięcy napletek (idealny do zabiegów wygładzających). Więcej tutaj.

Kosmetyki

W wielu krajach podawanie nazw zwyczajowych witamin w składzie kosmetyków zostało zabronione. FDA uznało bowiem, że umieszczenie słowa „witamina” na etykiecie prowadzi konsumentów do błędnego przekonania, że dany składnik może korzystnie wpływać na skórę lub włosy. Taka informacja wprowadza zatem klientów w błąd. Uważaj również na skład farb do włosów. Pamiętaj, że każdy tego typu preparat zawiera detergenty – inaczej po prostu by nie działał. Z kolei każdy detergent zostawia na włosach związki chemiczne.

I jeszcze słowo o zawartych w produktach kosmetycznych proteinach. „Mają one ciekawą cechę – w miarę jak kosmetyk wysycha na twojej twarzy, te misternie uszyte przez naturę łańcuchy pracują, kurcząc się i rozszerzając, stąd uczucie napięcia skóry czy (złudne) uczucie wygładzenia zmarszczek. Pomysłowe? Czas działania takich substancji jest jednak boleśnie krótki, rzędu godzin lub średniej, dobowej częstotliwości użytkowania umywalki” – nie kryje autor wspomnianego wcześniej bloga. Wnioski? Rzecz jasna, że z dnia na dzień nie zrezygnujemy z kremów, szamponów czy produktów do make-upu. Warto jednak przy wyborze tego typu preparatów kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. I ostrożnością.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

6 rzeczy, które szkodzą skórze

Powinnaś to wiedzieć, żeby cieszyć się piękną skórą.

BEAUTY: Ważne pytania o cerę

Jak dbać o cerę naczynkową i jak spłycić zmarszczki?

Polecane wideo

Komentarze (47)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 02.06.2016 12:21
Artykuł bardzo ciekawy a stosowanie w kapsułkach? dostałam w prezencie kwas hialuronowy dokładnie preparat hyallure, tez powinien pomóc prawda?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.08.2012 00:03
ZAPRASZAM DO MOJEJ STRONY Z MAKIJAZAMI ORAZ FACEBOOKA DO KTOREGO LINK BEDZIE NA BLOGU :) www.foto-make-up.blogspot.com
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.07.2012 16:54
tak, zatrzymywanie wody w naskorku za pomoca WAZELINY ;D bardzo madre, rownie dobrze mozna obkleic twarz folia. pochodne ropy naftowej sa obrzydliwie zapychajace. a mocznik pomaga w zluszczaniu zrogowacialej warstwy wierzchniej i jest bardzo pozytywnie dzialajacym kosmetykiem na skore. wcale nie musi wnikac do jej wnetrza
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.07.2012 20:25
Dlatego wolę kupić azjatyckie kosmetyki albo zrobić sama. ^^ od paru lat obcuję z babcinymi metodami dbania o siebie i wszyscy dają mi dużo mniej lat niż mam. :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.07.2012 18:51
Czy tylko mi ten artykuł wydaje się niespójny? druga z trzecią stroną i trzecia z czwartą. ;)
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie