Jak wybrać świadków na ślub?

ŚLUB JAK Z BAJKI: Zanim wstąpisz w związek małżeński, czeka cię wybór świadków. Warto podjąć tę decyzję z głową, bo świadek musi dopilnować wielu spraw.
Jak wybrać świadków na ślub?
21.08.2010

Bycie czyimś świadkiem na ślubie to przede wszystkim powód do dumy i zaszczyt. Jednak warto pamiętać również o tym, że świadek ma sporo obowiązków, które powinien sumiennie wypełnić. Warto wiedzieć, że nie jest to osoba, która ma tylko zatroszczyć się o dokumenty podczas ślubu i złożyć swój podpis w odpowiedniej rubryce. Zadaniem świadków jest również pomoc w przygotowaniu ślubu, a zwłaszcza wesela. Dobrze, gdy asystujący przy ceremonii znają się wcześniej, bo w ten sposób mogą podzielić się zadaniami i sumiennie się z nich wywiązać.

Świadków najlepiej wybrać na trzy miesiące przed ślubem. Mówi się, że świadkowie powinni być różnej płci, a także stanu wolnego. Niektórzy z kolei uważają, że świadkami nie może być para; a już pod żadnym pozorem nie może być to małżeństwo. A jak jest w praktyce? Zwyczajowo przyjęło się, że na ślubie świadkami powinna być kobieta i mężczyzna, według reguły: panna młoda – kobieta-świadek, pan młody – mężczyzna-świadek. Jednak jeśli przyszli małżonkowie chcą, żeby przy ich ślubie asystowały dwie osoby tej samej płci, nie ma ku temu żadnych przeszkód. I to bez względu na to, czy narzeczeni biorą ślub cywilny, kościelny czy konkordatowy. Pamiętajmy jednak, że świadkowie muszą być pełnoletni i legitymujący się w dniu ślubu dowodem osobistym.

Jeśli ceremonia odbywa się w kościele, warunkiem asystowania jest posiadanie sakramentu bierzmowania. Jeśli chodzi o pokrewieństwo pomiędzy świadkami, to nie ma ono znaczenia; świadokowie mogą być dla siebie obcy, jak i bardzo bliscy (nic nie stoi na przeszkodzie, żeby było to małżeństwo). Tak samo nie jest ważne, czy osoby będące świadkami są wolne, żyją w związku, małżeństwie czy też rozwiodły się albo są wdowcami. Nie ma również żadnych przeszkód, aby para młoda miała po dwóch czy nawet trzech świadków. – Mój kolega miał trzech świadków i jego przyszła żona tak samo. Na ślubie było zatem trzech chłopaków i trzy dziewczyny plus państwo młodzi – twierdzi Iza. Wszystko zależy od tego, jaki ksiądz pomaga nam w zorganizowaniu ślubu. A co, gdy świadek jest niewierzący? W myśl prawa kanonicznego świadek może być ateistą, bo ma tylko zaświadczyć, że ślub się odbył. Warto o tym pamiętać, gdyby ksiądz życzył sobie praktykującego katolika. 

co musi robić świadek podczas ślubu

Kogo wybrać na świadka?

Najlepiej, żeby był to ktoś zaufany, kto śpiewająco wywiąże się ze swoich obowiązków. Powinna być to osoba poważna i odpowiedzialna, która nie zrezygnuje z asystowania na naszym ślubie w ostatniej chwili. Dlatego zwykle świadkami są najbliżsi przyjaciele państwa młodych lub rodzeństwo. Gdy świadkiem kobiety jest mężczyzna, panna młoda powinna wybrać jeszcze dziewczynę, która pomoże jej w organizacji ślubu oraz która będzie sprawowała nad nią opiekę, co również uznaje się za zadanie świadka. Równie dobrze świadkiem może być sąsiad, kolega z pracy, koleżanka ze studiów czy nawet rodzic.  

Co czeka świadkową?

Powinna być to dziewczyna zaradna, energiczna i godna zaufania. To w jej gestii leży zorganizowanie wieczoru panieńskiego. Może w tej sprawie konsultować się z przyszłą panną młodą, ale do jej obowiązków należy zaproszenie innych dziewczyn, a także zorganizowanie różnych atrakcji. Świadkowa może pomóc w rozsyłaniu zaproszeń na ślub oraz listów z podziękowaniem za przybycie na ceremonię. Jeśli panna młoda życzy sobie butelkę wina, książkę lub kupon totolotka zamiast kwiatów, świadkowa powinna poinformować o tym gości (o ile nie jest to napisane w zaproszeniu). Pamiętajmy, że na ślubie świadkowa powinna zajmować miejsce przy pannie młodej – do jej obowiązków należy trzymanie jej bukietu, poprawianie sukienki, trenu i welonu. Na weselu świadkowa bierze udział w wielu zabawach, a także na życzenie panny młodej wręcza symboliczne nagrody w różnych zabawnych konkurencjach.  

Co czeka świadka?

Również do jego zadań należy zorganizowanie wieczoru kawalerskiego dla pana młodego. To świadek zwołuje kolegów, ustala miejsce i troszczy się o ewentualne atrakcje. Pomaga również panu młodemu w kupnie alkoholu, a także rozdaje go podczas wesela. Powinien dbać o to, aby goście byli zadowoleni – wznosi toast za nowożeńców oraz troszczy się o tych, którzy słabo się poczuli (najlepiej w porozumieniu z panem młodym). Świadek bierze udział w różnych zabawach i tak samo jak świadkowa, rozdaje upominki.  

Na koniec warto przyjrzeć się najpopularniejszym zabobonom dotyczącym świadków. Wiele osób uważa, że źle dobrani świadkowie mogą przynieść pecha przyszłej parze. Najczęstsze zabobony to:  

- Świadkowa w dniu ceremonii nie może być w ciąży;

- Para nie powinna asystować na ślubie swoich przyjaciół;

- Para powinna tylko raz stać przed ołtarzem, czyli na własnym ślubie;

- Świadkiem nie może być obcokrajowiec;

- Świadek nie może być innego wyznania (naprawdę może)  

Najważniejsze jest jednak to, aby na świadków wybrać osoby odpowiedzialne. Czyli takie, na które para młoda będzie mogła liczyć. A wtedy bez wątpienia wszystko przebiegnie zgodnie z planem.

Julia Wysocka

Zobacz także:

13 najpopularniejszych ślubnych przesądów

Sprawdź, jakie są najczęstsze mity dotyczące ślubu.

ŚLUB JAK Z BAJKI: Jak podziękować gościom za przybycie na wesele?

Upominek, a może miniaturowy trunek? Oto najciekawsze sposoby na pożegnanie się po weselu.

Polecane wideo

Komentarze (18)
Ocena: 5 / 5
kach (Ocena: 5) 30.04.2015 17:44
no ok świadkowie moga być parą ale jak w takim razie maja siedzieć... bo jestem świadkiem razem ze swoim chłopakiem i nie chcemy siedzieć osobno tylko razem...
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 13.06.2013 09:39
witam na swiadka poprosiła mnie moja siostra swiadkiem panna młodego bedzie jego siostra. czy grzecznie będzie jesli poprosimy o zamiane. Czuje że nie bede umiał tak pomoc mojej siostrze. Bardziej przyda się jej kobieta bedzie bardziej komfortowe to dla pary młodej jak i dla nas
odpowiedz
ma:) (Ocena: 5) 21.04.2013 19:18
a powiedzcie mi czemu para nie moze byc razem swiadkami dla pary młodej?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.08.2010 09:52
Jestem wyznania prawosławnego, i u nas jest po 2-wóch świadków :) nie muszą się znać. młodzi wybieraja również pary do świadkowania
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.08.2010 00:11
Świadkowa powinna być niedaleko panny młodej - to fakt. Czy obok? Niekoniecznie. Ale nie wyobrażam sobie, żeby na moim weselu świadek siedział obok mnie/męża, a partner świadka na drugim końcu sali. Bezsens. Bycie świadkiem to nie ma być przykry obowiązek.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie