Kategorie
 1. Papilot.pl
 2. >
 3. Związki i seks
 4. >
 5. ślub & wesele
 6. >
 7. ŚLUB JAK Z BAJKI: Co wyznać podczas spowiedzi przedślubnej?

2010-07-10

ŚLUB JAK Z BAJKI: Co wyznać podczas spowiedzi przedślubnej?

2010-07-10
 • Strona 1 z 3

Zanim staniesz na ślubnym kobiercu, czeka cię spotkanie z duchowym w konfesjonale. Na szczęście, nie taki diabeł straszny.

ŚLUB JAK Z BAJKI: Co wyznać podczas spowiedzi przedślubnej?

ŚLUB JAK Z BAJKI: Co wyznać podczas spowiedzi przedślubnej?

O spowiedzi przedślubnej krążą legendy. Mówi się, że ksiądz bywa nieprzyjemny, że dopytuje się o najintymniejsze szczegóły związku, że „prawi morały” i często nie chce dać rozgrzeszenia. Rzeczywiście, czasem zdarza się, że w konfesjonale bywa nieprzyjemnie, jednak tak naprawdę spowiedź przedślubna nie jest aż tak straszna, jak mogłaby się wydawać.

Przed ślubem do spowiedzi przystępuje się dwukrotnie. Więcej szczegółów duchowny poda przy spisywaniu protokołu przedślubnego. Zazwyczaj do pierwszej spowiedzi przystępuje się po zapowiedziach, a do drugiej – tuż przed ślubem. Ksiądz powinien dać narzeczonym specjalną karteczkę, z którą idzie się do konfesjonału. Spowiedź przedślubna niczym nie różni się od tej zwykłej. Dobrze jest jednak zaznaczyć, że jest to spowiedź odbywana przed wstąpieniem w związek małżeński – taki wymóg zresztą znajduje się na karteczce.

Kościół katolicki poleca, aby wierny przed przystąpieniem do spowiedzi przedślubnej zadał sobie ważne pytania. Są to:- czy dotychczasowe spowiedzi były dobre? (zatajenie grzechu ciężkiego z bojaźni lub wstydu czyni spowiedź swiętokradczą i wtedy trzeba wyznać grzechy od ostatniej dobrej spowiedzi);- jaka jest moja wiara, modlitwa i uczestnictwo we mszy świętej?- czy jestem szczery i uczciwy wobec ludzi, szczególnie wobec narzeczonego/narzeczonej?- jak pomagałem narzeczonemu/narzeczonej w zachowaniu godności osobistej i czystości przedślubnej – warunku prawdziwej miłości? Te pytania znajdują się także na karteczce, którą ksiądz po każdej z dwóch spowiedzi podpisuje i/lub przybija pieczątkę.

Wiele osób obawia się samej spowiedzi, zwłaszcza pytań o szczegóły dotyczące sfery intymnej. I rzeczywiście, ksiądz ma prawo zapytać o seks przedmałżeński lub o to, czy narzeczeni mieszkają razem. Należy być wtedy szczerym, w innym wypadku oszukamy same siebie. Jeśli masz pecha, możesz trafić na księdza, który podniesie na ciebie głos i zacznie cię pouczać. Pamiętaj jednak, że taka jest jego rola, więc powinnaś go wysłuchać i odmówić zadaną pokutę.

Ksiądz, który usłyszy, że para współżyje czy mieszka ze sobą przed ślubem, jako duszpasterz nie może tego pochwalić. Opowie wtedy o miłości czystej, bezwarunkowej, duchowej, a nie fizycznej, która według kościoła katolickiego mylona jest z pożądaniem. Pamiętaj jednak, że warunkiem spowiedzi jest żal za grzechy – dlatego ksiądz może chcieć porozmawiać z tobą, aby dowiedzieć się, czy rozumiesz swój błąd jako katoliczki. Chodzi tutaj o sprowadzenie cię na ścieżkę bezwarunkowej miłości i oddania ukochanej osobie jako małżonkowi.

Niektórzy mimo uprawiania seksu przed ślubem czy wspólnego mieszkania, chcą przed ślubem wytrwać w duchu katolickim. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest postawienie sobie jakiegoś celu, np. zrezygnowanie ze współżycia na miesiąc przed spowiedzią. Można o tym księdzu podczas spowiedzi powiedzieć. Jeśli jest duchownym nastawionym na dialog, na pewno doceni wasze postanowienie. Ksiądz ma prawo zasugerować narzeczonym, żeby do momentu wstąpienia w związek małżeński znowu zamieszkali osobno. Może być to bardzo trudne, jednak jeśli jesteście wierzący i zależy wam na szczerym wypełnieniu spowiedzi, powinniście zastosować się do sugestii duchownego.

 1. 3
 2. 2
 3. 1
 4. Strony:
 1. Strony:
 2. 1
 3. 2
 4. 3

Komentarze (58). Ocena artykułu 5 na 5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu (1-5)

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 1. Anonim (Ocena: 5) 2015-07-20 15:28:40 zgłoś do usunięcia re: ŚLUB JAK Z BAJKI: Co wyznać podczas spowiedzi przedślubnej?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Mnie ta spowiedź czeka za 3 tygodnie ... :) jedna, bo do pierwszej nie podchodziliśmy ponieważ mieszkamy razem i nie dostalibyśmy rozgrzeszenia więc ksiądz sam uznał, że nie ma sensu. Trochę stracha mam;)

 2. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 3. Adam (Ocena: 5) 2015-03-12 15:25:01 zgłoś do usunięcia re: ŚLUB JAK Z BAJKI: Co wyznać podczas spowiedzi przedślubnej?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Tak sobie czytam i czytam, i ogarnia mnie zgroza... Rozumiem, że nie każdemu odpowiada nauka Kościoła, jesteśmy wolnymi ludźmi i możemy wybrać wiarę/światopogląd/przekonania. Np. odrzucić Kościół i jego naukę. Nasza wolność i nasze prawo! Więc jeśli nie uznajemy nauk moralnych Kościoła, narzekamy na ich nierealność, wkurzają nas księża, spowiedzi, inaczej wyobrażamy sobie Boga to... bądźmy konsekwentni i nie róbmy z siebie idiotów! Weźmy ślub w innej wspólnocie, nawet w Kościele latającego spaghetti (nie pamiętam oficjalnej nazwy), na łące, w górach, ale nie mieszajmy do tej pięknej uroczystości tego tak okropnego Kościoła!!! Co się tak na niego upieracie,skoro taki zły?? Ale jeśli czujemy, że przez ten Kościół naprawdę mówi sam Bóg to, pozostańmy przy nim konsekwentnie i w całości jego nauki i jego mądrości. I wtedy zrozumiemy sens spowiedzi, sens seksu małżeńskiego, wierności przykazaniom. Bez cyrków z kłamstwami na spowiedzi, bez zakłamania, bez wybierania sobie tylko tych prawd, które mi odpowiadają.Z wyborem drogi trudnej ale naprawdę sensownej, coś o tym wiem. Jestem szczęśliwym małżonkiem z kilkunastoletnim stażem. Nie współżyliśmy przed ślubem i jakoś nie ucierpieliśmy. Po tylu latach nadal uwielbiamy kochać się ze sobą i nie znudziliśmy się sobą, nic się nie wypaliło, ani duchowo ani fizycznie. Więc z własnego doświadczenia mogę zaświadczyć, że życie zgodne z zasadami Kościoła nie niszczy a buduje. A spowiedź... No cóż, podobno jestem po niej lepszy dla żony... Pozdrawiam i ... bądźcie wewnętrznie uczciwi. Z ogromnym szacunkiem dla tych co Kościół kochają i dla tych, co go odrzucają, będąc uczciwymi w sercu.

 4. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 5. Paweł (Ocena: 5) 2013-07-28 1:19:00 zgłoś do usunięcia re: ŚLUB JAK Z BAJKI: Co wyznać podczas spowiedzi przedślubnej?

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  To jakaś paranoja! I na dodatek jakiś Anonim stawia znak równości miedzy katolicyzmem a chrzescijanstwem. Katolicyzm jest tylko jedna z gałęzi chrześcijaństwa. Biblia nigdzie nie mówi, ze trzeba chodzić do jakiegoś kościoła czy spowiedzi. To katolickie wynalazki nie mające uzasadnienia w naukach chrześcijaństwa.

 6. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 7. Anonim (Ocena: 5) 2013-01-04 14:47:54 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Ja bardzo chcę wziąć ślub kościelny. Mogłabym wziąć tylko cywilny ale czuję że muszę wziąć kościelny dla mnie to jest konieczność żeby stworzyć prawdziwą rodzinę. Nie chodzi mi o cały blichtr uroczystości tylko o przysięgę przed Bogiem, zresztą i tak nie planujemy żadnego wesela tylko skromny obiad z rodzicami dziadkami i chrzestnymi

 8. Anonim (Ocena: 5) 2013-03-27 14:13:21 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Ludzie o czym wy wszyscy piszecie... Przysięgę przed Bogiem można złożyć "przed Bogiem" i to bez niepotrzebnych farmazonów, które jak twierdzą Księża (bo muszą tak twierdzić) są absolutnie niezbędne. Śmieszne to i żałosne, że Ludzie robią to z konieczności - "bo każdy tak robi", bo tak trzeba..." Skoro ktoś tak bardzo chce być wierzącym nie tylko na pokaz, to bardzo proszę: zero współżycia przed ślubem, a po ślubie zero antykoncepcji. Idąc tym tropem bardzo mało to prawdopodobne, ale możliwe, że jeśli małżonkowie planują tylko jedno dziecko to jeśli pechowcy okażą się bardzo płodni nie można wykluczyć, że współżyć będą w swoim życiu tylko raz :):):) Co kogo obchodzi czy to wesele czy obiad... Od razu po takim poście widać, że sama należysz do ludzi, którymi rządzi grupa i weźmiesz kiedyś ślub z rzekomo "wewnętrznej potrzeby", którą jest otoczenie, tylko bo prostu nie dopuszczasz takie myśli do świadomości. Tyle na ten temat.

 9. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 10. Anonim (Ocena: 5) 2012-12-06 0:49:11 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Ogarnijcie się kobiety... jeśli nie jesteście chrześcijankami- nie bierzcie ślubu kościelnego (bo wtedy jest tylko na pokaz -zupełnie bez sensu). Jeśli jesteście chrześcijankami - oznacza to, że ufacie Bogu, wiecie, że On najlepiej wie, co dla was jest dobre i zaakceptujecie nauczanie Kościoła z własnej woli - ufając Panu. Jeszcze raz: jeśli macie problem z wiarą- poczekajcie aż dojrzejecie(dołączcie do duszpasterstwa, ruchu chrześcijańskiego...), a póki co weźcie ślub cywilny. Ale ślub kościelny nie może być na pokaz - to jest w końcu Sakrament.

 11. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 12. Anonim (Ocena: 5) 2012-07-20 13:17:12 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  ""Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci kamieniem !""

 13. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 14. Anonim (Ocena: 5) 2012-05-05 12:39:08 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  masakra to jakies nienormalne.... ksiadz nie da rozgrzeszenia jak mieszkasz z narzeczonym i nie uprawia sie seksu?!?!?! a co jesli ktos wyjedzie na studia z powodów finansowych ma współlokatora załozmy chłopaka ktory jest tylko kolegą i co ma sie grzech śmiertelny?!?! baaaanda jedna wielka! oo albo kwestia "KALENDARZYKA" przeciez uzywa sie tej NATURALNEJ metody aby nie zajsc w ciąże tak???? wiec dlaeczego zabronione są np stosunki przerywane i prezerwatywy to i to tak samo niby chroni przed niechcianym dzieckiem. i jaki tu sens?? np tabletki rozumiem bo to szkodzi zdrowiu....inne srodki ANTY zabijaja nawet młody płod ale co złego w prezerwatywach i stosunkach przerywanych?/??? o albo pytalam sie ostatnio ksiedza czy jak biore tabletki anty z hormonami bo tak mi lekarz przepisała na uregulowanie spraw kobiecych i zdrowotnych to czy mam grzech.... ksiadz nie wiedzial co powiedziec zacząl sie mantac montac az w koncu" nie nie to wtedy nie masz grzech"

 15. Anonim (Ocena: 5) 2012-05-05 12:42:45 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  a i chce dodac ze biore ślub koscielny i to niedlugo 3 miesiace przez przestalismy współzyc tak jak ksiadz nam doradzil, ale jaki tu sens z tym wszystkim! chce wziac slub koscielny bo chcemy przysiegac przed BOGIEm ale czy bog zakazał uzywania gumek??? nawet nie bylo czegos takiego a kosciól wymysla czasami nielogiczne zasady. JESTEM ZIRYTOWANA

 16. Anonim (Ocena: 5) 2013-03-27 14:17:16 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Zakazał. Kolejna głupota naszej wiary. Gumki zarówno przed ślubem i po są zakazane ze względu na to, że współżycie ma służyć tylko poczęciu i nie wolno w żaden sposób temu przeszkadzać choćby przerywając stosunek i marnując plemniczki :)

 17. Anonim (Ocena: 5) 2013-08-13 7:58:05 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  tak? to czemu mamy prowadzic jakis glupi kalendarzyk zeby wiedziec kiedy mozemy zajsc w ciaze a kiedy nie... nie sluzy poczeciu tylko tak naprawde jest to jeden ze sposobow antykoncepcji! chodzlam na nauki i nikt nie mowil ze sluzy poczeciu tylko bezpiecznym wspolzyciu!!!

 18. Anonim (Ocena: 5) 2016-05-29 13:24:00 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  To nie jest głupota. Prezerwatywy w pośredni sposób przyczyniają się do aborcji. Kalendarzyka małżeńskiego nie stosuje się już od dawien dawna, polecam zainteresować się tematem zanim pan/pani zacznie się wypowiadać. Poza tym są bardziej naturalne sposoby zapobiegania ciąży jak i również jej planowania - mam na myśli obserwację cyklu kobiety. Stosując taki rodzaj "antykoncepcji" kobieta nie tylko jest w stanie stwierdzić, kiedy ma dni płodne, ale również poznaje dokładniej swój organizm i mechanizm jego funkcjonowania.

 19. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 20. Anonim (Ocena: 5) 2012-04-25 8:09:54 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  ja poszłam do spowiedzi na święta wielkanocne i mi nie podpisał i nie dał rozgrzeszenia . To kiedy ja mam sie wyspowiadać zniechęcił tylko mnie tym

 21. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 22. Anonim (Ocena: 5) 2011-12-16 9:01:36 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Jęli KTOŚ ŻYJE W ZWIĄZKU NIESAKRAMENTALNYM TO PRZED ŚLUBEM JEST TYLKO JEDNA SPOWIEDŹ, ZE WZGLĘDU NA BRAK POPRAWY ODMAWIA SIĘ TAKIM ZWIĄZKOM ROZGRZESZENIA, CHODZI O WAŻNOŚĆ SAKRAMENTU POKUTY I POJEDNANIA.

 23. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 24. Anonim (Ocena: 5) 2011-08-30 8:04:48 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Ja z moim przyszłym mężem którą przysięgę powiemy sobie za parę dni - spowiedż przedślubną mamy tylko 1 - przed ślubem...Kocham mojego przyszłego męża Łukasza...

 25. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 26. Anonim (Ocena: 5) 2011-01-30 20:13:43 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Tylko nie zapomnijcie dodać, że używacie gumek=brak rozgrzeszenia!!!

 27. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 28. Anonim (Ocena: 5) 2010-12-10 21:39:16 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Ja i mój już mąż mieliśmy tylko 1 spowiedź przedślubną.Mieliśmy już dziecko i może to dlatego?Ja nie spowiadałam się z tego że współżyłam przed ślubem bo niby to grzech?BZDURA.Gdzie to jest napisane?Na 1 komunii św.Przyrzekamy, że nie będziemy współżyć przed 18-tym rokiem życia a ja współżyłam po 18-tce więc to mnie nie dotyczy>POZDRO

 29. Anonim (Ocena: 5) 2013-02-27 10:46:36 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Gdzie to jest napisane? Rachunek sumienia!

 30. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 31. Anonim (Ocena: 5) 2010-07-16 10:40:03 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Moj narzeczony jest mocno niewierzacy i dlatego nie bierzemy slubu koscielnego. Jednakze, gdybym miala do niego przystapic, to jak mialabym sie wyspowiadac? Kosciol potepia wspolzycie przedmalzenskie bez wzgledu na okolicznosci. Moj partner jest moim pierwszym i ostatnim, szanujemy sie, pozadanie wynika jedynie z naszej milosci a nie chwilowej fascynacji. Ksiedza nie bedzie to obchodzic. Poza tym, nie zaluje tego wiec nikt by mi rozgrzeszenia nie dal. Druga sprawa to moje chodzenie do kosciola i zastrzezenia, jakie budza we mnie nauki Kosciola. W kosciele ostatnio bylam na bierzmowaniu do ktorego nie chcialam podejsc ale zostalam zmuszona (wzgledy rodzinne, nie bede sie zaglebiac w temat), naklamalam na spowiedzi czego nie zaluje bo za to, co wyprawialam przedtem tez bym nie dostala rozgrzeszenia, i nie zaluje tez tego, ze nie uczeszczam na msze swiete. Moje podejscie do Boga jest jednak szczere i oddane, i On bedzie wiedzial co ze mna zrobic po smierci, poza tym mam nadzieje ze jest bytem bardziej wyrozumialym niz slabi ludzie, m.in. ksieza, wiec bedzie na mnie patrzyl innym okiem. Wolalabym nie brac slubu koscielnego niz klamac na przedslubnej spowiedzi i przez to uczynic slub czesciowo lub calkiem niewaznym.

 32. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 33. Anonim (Ocena: 5) 2010-07-15 13:51:56 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  a mnie to śmieszy...z jednej strony sluby kościelne, a z drugiej łamanie nakazań kościoła...albo jest sie katolikiem i przestrzega "zasad", albo sie nie jest i ma się slub kościelny w dup***...swoją droga ciekawą rzeczą jest, że właściwie to można robić wszystko- wystarczy pójść wyspowiadać sie i znowu ma się czyste konto do "następnego razu"... w kosciele katolickim, i w jego społecznosci jest jak dla mnie zdecydowanie za dużo absurdów

 34. Anonim (Ocena: 5) 2016-05-29 13:28:00 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  A dla mnie to nie absurd, tylko logika. Człowiek z natury jest słaby, Jezus umiera za nas na Krzyżu oddając swoje własne życie za nasze przewinienia. To dlatego tak ważna jest skrucha, czyli żal za grzechy. Oczywiście równie ważne jest postanowienie poprawy. Jezus upadał niosąc krzyż, my niosąc swój, również nie jesteśmy w tym ciągle tak samo mocni. Grunt to chcieć to zmienić.

 35. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 36. Anonim (Ocena: 5) 2010-07-15 9:48:37 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  mi sie wydaje ze Bog i tak wie co robimy i jak postepujemy w zyciu skoro sie spowiadamy, to po czesci zalujemy za te grzechy wiec nie rozumie co dadza takie moraly...raz spotkalam sie z tak nieciekawa sytuacja, ojciec w podeszlym wieku spowiadal mezczyzne, i nie ma co na glos powtarzal glosy tego mezczycny no dosc skonsternowana odeszlam od tego konfesjonalu xD

 37. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 38. Anonim (Ocena: 5) 2010-07-14 10:12:48 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Z konfesjonału wyszłam ze łzami w oczach. Ksiądz krzyczał, że jestem nienormalna i powinnam się leczyć. Tylko dlatego, że wyznałam, że spałam przed ślubem z narzeczonym a kilka lat wcześniej przespałam się z chłopakiem koleżanki (czego żałuję i uważam za wielki błąd). Ale najgorsza była spowiedź przed chrztem dziecka. Gdy ksiądz dowiedział, się, że od kilku lat nie byłam u spowiedzi i w kościele, w ogóle nie chciał mnie spowiadać. Powiedział, że do chrztu nie muszę. Na to ja, że wiem, ale chcę. Kazał przyjść za 3 miesiące. Nie przyszłam i pewnie już nie przyjdę. Zraziłam się.

 39. Anonim (Ocena: 5) 2010-07-15 13:50:10 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  no to co się dziwisz...złamałaś kościelne nakazy...nie rozumiem po co te kościelne cyrki jeśli się nie jest katolikiem??

 40. Anonim (Ocena: 5) 2010-08-03 0:28:09 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  racja... po co ci ten ślub i chrzest w Kościele Katolickim skoro i tak nie żyjesz zgodnie z jego przykazaniami? Jak byś się czuła gdybyś wierzyła w coś z czego inni robią sobie szopkę dla białej sukienki?

 41. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 42. Anonim (Ocena: 5) 2010-07-13 19:02:23 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  źle wspominam spowiedź przedślubną, od tamtej pory ani razu nie poszłam do spowiedzi. Ksiądz pytał o takie szczegóły że graniczyło to z bezczelnoscią

 43. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 44. Anonim (Ocena: 5) 2010-07-13 12:51:10 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Przeczytaj uważnie artykuł - ponieważ musisz to powiedzieć księdzu, poza tym jest taka adnotacja na karteczce do spowiedzi.

 45. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 46. Anonim (Ocena: 5) 2010-07-12 23:23:25 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  a z kąd ksiądz wie że my do ślubu się spowiadamy ? xD

 47. Anonim (Ocena: 5) 2010-07-23 21:31:36 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  bo idziesz z kartka ktora chyba pozniej ksiadz musi podpisac ze byłas do spowiedzi przed slubem

 48. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 49. Anonim (Ocena: 5) 2010-07-12 21:35:53 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Dlatego zdecydowalismy sie na slub cywilny. Moi rodzice rowniez zrezygnowali ze slubu koscielnego z tego wlasnie powodu.

 50. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 51. Anonim (Ocena: 5) 2010-07-11 21:54:45 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  istotą spowiedzi jest wyspowiadanie sie z WSZYTKICH gdzrchów więc fragment "Jeśli w konfesjonale poczujesz się swobodnie, możesz powiedzieć duchownemu, że jesteś przy nadziei. " jest co najmniej dziwiny. Zatajenie grzechu, ŚWIADOME anuluje rozgrzeszenie sensu stricto. Pominę fakt, żJeśli w konfesjonale poczujesz się swobodnie, możesz powiedzieć duchownemu, że jesteś przy nadziei." Pominę fakt, że ślub kościelny powinni brać tylko ludzie wierzący, i to wierzący na prawdę a nie tacy co to do Kościoła na Boze Narodzenie idą. Nauka spowiedzi w weekend by Papilot. Żal.

 52. Anonim (Ocena: 5) 2010-07-12 13:56:54 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  a od kiedy bycie w ciazy to grzech?

 53. Anonim (Ocena: 5) 2010-07-23 21:33:51 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  bycie w ciazy czyli zycie w nieczystosci przed slubem to jednak grzech...

 54. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 55. Anonim (Ocena: 5) 2010-07-11 21:23:19 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  A co księża mają do tego, czy się z kimś mieszka przed ślubem, czy nie, czy się uprawia seks, czy nie? To może po ślubie zaprosić księdza do sypialni, aby pilnował, aby noc poślubna odbywała się po bożemu, a więc przy zgaszonym świetle i w pozycji klasycznej? Bo przecież inne pozycje czy też rekwizyty, to już grzech śmiertelny :-/

 56. Anonim (Ocena: 5) 2010-11-26 0:27:16 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  To po co ślub kościelny skoro tego nie rozumiesz.Chyba za dużo czytasz GazWyb i Fakt. Taki poziom rozumowania potem z takich lektur.

 57. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 58. Anonim (Ocena: 5) 2010-07-10 21:28:05 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  a co będzie jeżeli trafi się na księdza homo? Albo pedofila, który zamiast podejść do spowiedzi poważnie, to będzie się wypytywał o pozycje w sexsie?

 59. Anonim (Ocena: 5) 2010-07-10 21:59:10 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Ale co ma pedofil do wypytywania o pozycje? o.O

 60. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 61. Anonim (Ocena: 5) 2010-07-10 21:23:43 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  Ja jednak nie rozumiem katolikow ;) Slub cywilny to jednak najlepsze rozwiazanie.

 62. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 63. Anonim (Ocena: 5) 2010-07-10 16:03:55 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  a co jest złego w mieszkaniu razem,?! przecież to praktyczne jeśli sie wynajmuje pokój, przynajmnie obcych ludzi nie mam koło siebie

 64. Anonim (Ocena: 5) 2010-07-10 18:40:56 zgłoś do usunięcia

  Podaj powód, dla którego chcesz usunąć ten komentarz

  Anuluj

  ja tez tego nierozumiem, po skonczeniu skzoly mam zamiar z chlopakiem zamieszkac razem poniewaz musze wyjechac na studia do innego miata a to 200 km od domu, nie wiem o co im chodzi

 65. Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

  Ocena artykułu (1-5)

  Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

 • Komentarze strona 1 z 2
 • REKLAMA:
  Head of Sales Team: gracjan.chagowski@marquard.pl
  Manager ds. Sprzedaży Agencyjnej / Online: jaroslaw.grzywaczewski@marquard.pl
  Manager ds. Projektów Specjalnych: joanna.kopacz@marquard.pl
  Specjalista ds. projektów specjalnych online: aleksandra.aleksandrowicz@marquard.pl
  Traffic: aleksandra.pigula@marquard.pl
  Traffic: malgorzata.pigula@marquard.pl

 • KONTAKT Z REDAKCJĄ:
  ul. Wilcza 50/52
  00-679 Warszawa
  redakcja(at)papilot.pl
  tel: 692 460 196
 • popularne tematy:
  , , , , , ,

Wchodząc dalej oświadczasz, że masz ukończone 18 lat. Czy chcesz przejść dalej?

Tak Nie